ටෙස්ට් ලෝක ශූරතාවලියේ ශ්‍රී ලංකාවට හිමි 7 ද 8 ට ද ? තීරණාත්මක ටෙස්ට් තරගාවලිය හෙට අරඹෙයි

සංචාරක ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායම සහ බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පිල අතර පැවැත්වෙන තරග 2 කින් සමන්විත ටෙස්ට් තරගාවලියේ පළමු තරගය හෙට (21 වැනිදා) ශ්‍රී ලංකා වේලාවෙන් ප.ව. 7.30 ට ඇන්ටිගුවාහි ශ්‍රීමත් විවියන් රිචර්ඩ්ස් ක්‍රීඩාංගණයේදී ආරම්භ වේ.

ටෙස්ට් ලෝක ශූරතාවලියට අයත් තරගාවලියක් ලෙසින් පැවැත්වෙන මෙම තරගාවලිය ආරම්භක පිතිකරුවන් යුගලක් නායකත්වය දැරීම විශේෂත්වයකි. ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම දිමුත් කරුණාරත්න විසින් මෙහෙයවද්දී කොදෙව් පිල ක්‍රෙක් බ්‍රැත්වයිට් විසින් මෙහෙයවනු ලබන අතර ඔවුන් දෙදෙනාම ආරම්භක පිතිකරුවන් ලෙසින් කටයුතු කරති.

හෙට ආරම්භ වන තරගයේදී ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන වගකීම පිතිකරුවන් වෙත පැවැරී තිබේ. මෙම තරගාවලියට පෙර එංගලන්තයට සහ දකුණු අප්‍රිකානු කණ්ඩායම් වලට එරෙහිව පැවැති තරගාවලි දෙකේදීම පරාජයට පත්වීමට මූලිකම හේතුව බවට පත්වූයේ පිතිකරුවන්ගේ අසාර්ථකභාවය බැවින් මෙම තරගාවලියේදී ඔවුන් දක්ෂතා අතරට පැමිණීම තරගාවලිය කෙරෙහි වැඩි බලාපොරොත්තු තබා ගැනීමට වඩා වැදගත් වනු ඇත.

හෙට තරගයට පෙර සූදානමක් ලෙසින් බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් ක්‍රිකට් සභාපතිගේ පිලට එරෙහිව පැවැති පළමු සහ එකම පුහුණු තරගයේදී ඕෂධ ප්‍රනාන්දු සහ දිනේෂ් චන්දිමාල් හැර ශ්‍රී ලංකා පිතිකරුවන් පළමු ඉනිමේදී ලකුණු 40 සීමාව ඉක්මවාලීමට අපොහොසත් වූහ. කෙසේ වෙතත් දෙවැනි ඉනිමේදී කිසිවකු නොදැවී ලකුණු 56 ක් රැස් කර ගැනීමට ආරම්භක පිතිකරුවන් වූ දිමුත් කරුණාරත්න සහ ළහිරු තිරිමාන්න සමත්වීම ශ්‍රී ලංකාව දෙසින් සුබ දායක ලකුණකි.

දෙරට අතර ඉතිහාසය ගෙන බැලීමේදී අවසන් ටෙස්ට් තරග 5 න් 3 ක ජය ගැනීමට ශ්‍රී ලංකා පිල සමත්ව සිටිද්දී කොදෙව්වන් ජයගැනීමට සමත්ව සිටින්නේ එක් තරගයක් පමණි. දෙරට අතර ටෙස්ට් තරග ඉතිහාසය පිළිබඳව අවධානය යොමු කිරීමේදී ශ්‍රී ලංකාව වැඩි ගෞරව අත්කරගෙන සිටින්නේ පවත්වා ඇති ටෙස්ට් තරග 20 න් 9 ක් ජයගනිමිනි. අවස්ථා 4 කදී පමණක් සත්කාරක කොදෙව් පිල ජය ගෙන සිටින අතර අනෙක් තරග 9 ම ජය පැරදුමෙන් තොරව අවසන්ව තිබේ.

හෙට තරගය පිළිබඳව අදහස් දක්වා සිටි ශ්‍රී ලංකා නායක දිමුත් කරුණාරත්න, පළමු ටෙස්ට් තරගයේදී නවක ක්‍රීඩක පැතුම් නිස්සංකට අවස්ථාව හිමිවීමට වැඩි ඉඩ කඩක් පවතින බවයි. ඒ අනුව දිමුත් කරුණාරත්න සහ ළහිරු තිරිමාන්න ඉනිම අරඹද්දී,  පැතුම් නිස්සංක අංක 3 පිතිකරුණ ස්ථානයෙන්ද, දිනේෂ් චන්දිමාල් අංක 4 පිතිකරුවා ලෙසත් සහ ඕෂධ ප්‍රනාන්දු අංක 5 පිතිකරුවා ලෙසිත් තරග කිරීමට නියමිතය.

ධනංජය ද සිල්වා නැවතත් කණ්ඩායමට පැමිණ සිටින බැවින් ඔහු අංක 6 ස්ථානයෙන්ද කඩුලු රකින්නා ලෙසින් නිරෝෂන් දික්වැල්ල අංක 7 ස්ථානයෙන් පන්දුවට පහර දීමට පැමිණෙනු ඇත. කෙසේ වෙත්ත හෙට තරගයට ක්‍රීඩා කිරීමේ අවස්ථාව පැතුම් නිස්සංකට හිමි වුවහොත් එකම තරගාවලියකදී විස්සයි-20, එක්දින සහ ටෙස්ට් යන තෙඅංශයේම වරම් ලද පළමු ශ්‍රී ලාංකික ක්‍රීඩකයා වීමේ විරළ වාර්තාවටද හිමිකම් කීමේ අවස්ථාව උදාවනු ඇත.

බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් කණ්ඩායම වෙනුවෙන් නායක කේ‍්‍රග් බ‍්‍රැත්වේට්, ජෙරටින් බ්ලැක්වුඞ් සහ බැරන් බ‍්‍රාවෝ පිතිකරුවන් ලෙස ද තුන් ඉරියව් කී‍්‍රඩකයන් ලෙස බුනර්, ජොන් කැම්බල්, ජේසන් හෝල්ඩර්, කයිල් මේසර්ස්, රඛීම් කෝර්න්වෙල් කණ්ඩායමට දායකත්වය ලබා දෙති.. පන්දු යවන්නන් ලෙස ෂැනොන් ගැබි‍්‍රයල්, අල්ශාරි ජෝෂප්, කෙමාර් රෝච් සහ ජොමෙල් වෙරිකන් එකතුව සිටිති.

අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් කවුන්සිල ශ්‍රේණිගත කිරීමට අනුව ප්‍රසාද ලකුණු 83 ක් ලබා සිටින ශ්‍රී ලංකා පිල 7 වැනි ස්ථානයේ සිට හෙට තරගයට අවතීර්ණ වද්දී කොදෙව් පිල ඊට ණු 2 ක් අඩු‍වෙන් තරගයට අවතීර්ණ වේ. යම් ලෙසකින් මේ තරගාවලිය 1-0 ක් ලෙසින් කොදෙව් පිල ජය ගැනීමට සමත් වුවත් ශ්‍රී ලංකාව 8 වැනි ස්ථානය වෙත තල්ලු කර දමා කොදෙව් පිල 7 වැනි තැනට පැමිණෙනු ඇත. එමෙන්ම තරගාවලිය 2-0 ක් ලෙස පරාජයට පත් වුවහොත් ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රසාද ලකුණු සංඛ්‍යාව 80 ටත් වඩා පහළ වැටෙනු ඇත. ශ්‍රී ලංකාව තරගාවලිය 2-0 ක් ලෙස ජය ගතහොත් ප්‍රසාද ලකුණු සංඛ්‍යාව 87 ක් දක්වා ඉහළ යනු ඇත. එසේ වුවහොත් 6 වැනි ස්ථානයේ රැඳී සිටින දකුණු අප්‍රිකානු පිල සහ ශ්‍රී ලංකාව අතර පවතින්නේ ලකුණු 2 ක පරතරයකි. ඒ අනුව මෙම තරගාවලියේ ප්‍රතිඵලය අනුව ශ්‍රේණිගත කොදෙව් පිලේ ඉදිරියට පැමිණීමත් ශ්‍රී ලංකා පිල රැඳී සිටින තැන රැකගැනීමත් තීරණය වනු ඇත.   

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම – දිමුත් කරුණාරත්න (නායක), ළහිරු තිරිමාන්න, පැතුම් නිස්සංක, දිනේෂ් චන්දිමාල්, ඕෂධ ප්‍රනාන්දු, ධනංජය ද සිල්වා, නිරෝෂන් දික්වැල්ල, ලසිත් ඇඹුල්දෙණිය, දුෂ්මන්ත චමීර, සුරංග ලක්මාල්, විශ්ව ප‍්‍රනාන්දු, අසිත ප්‍රනාන්දු, රොෂේන් සිල්වා, රමේෂ් මෙන්ඩිස්, දසුන් ශානක.

කොදෙව් කණ්ඩායම – ක්‍රෙයිග් බ‍්‍රැත්වෙයිට්(නායක), ජර්මියන් බ්ලැක්වුඞ්, රුක්මා බොන්නේර්, ඩැරන් බ‍්‍රාවෝ, ජෝන් කැම්බෙල්, රකීම් කොන්වෙල්, ජොසුවාද සිල්වා, ෂැනොන් ගේබි‍්‍රල්, ජේසන් හෝල්ඩර්, අල්සාරි ජෝසප්, කයිල් මිරස්, කෙමර් රොච්, ජොමෙල් වොරිකන්.

Recommended For You

About the Author: Thusal