විවාහය තුළ ලිංගික ඌනතාවයේ බලපෑම් සහ එය ජයගත හැකි විද්‍යාත්මක ක්‍රම

විවාහ යනු සංස්කෘතීන් දෙකක්, පුද්ගලයන්, පවුල්, සාරධර්ම, පුරුදු සහ ස්පර්ශ නොවන බොහෝ දේ එකට එකතු වීමයි. විවාහයක් පවත්වා ගෙන යාමේදී ඔබ තේරුම් ගත යුතු වැදගත්ම කරුණක් නම් ඒ ගැන ඕනෑවට වඩා ප්‍රකාශ නොකර එකිනෙකා තේරුම් ගැනීමයි. ආරම්භයේ දී එය දුෂ්කර කාර්යයක් සේ පෙනෙන්නට පුළුවන.

කෙසේ වෙතත්, කාලය ගත වන විට ඔබේ විවාහය තුළ මැලියම් ටිකක් දැමීමට අවශ්‍ය කුඩා ඉරිතැලීම් ඇති බව ඔබට පෙනේ. එය රිදෙන තැන වෙළුම් පටියක් දැමීමට ඔබට අවශ්‍ය වනු ඇත. එම ගැටලුවලට දික්කසාද වීම මගින් විසඳුම් සෙවීමට වඩා වඩාත් බුද්ධිමත්ව පිළියම් සොයා ගැනීමට උපකාර වන පහත දැක්වෙන විශේෂඥ උපදෙස් අත්හදා බලන්න.

විවාහය තුළ ලිංගිකත්වයේ lack නතාවයේ බලපෑම්

කාලයත් සමඟ ඔබ සහ ඔබේ සහකරු ප්‍රමාණවත් තරම් ලිංගිකව හැසිරෙන්නේ නැති බව ඔබ දකින්නේද? ලිංගික අත්දැකීම් කම්පන සහගතද? ඔබ කැමති අතරතුර ඔබ උපරිමයට ළඟා නොවන්නේද? එය සියල්ලම දීම හා ආපසු කිසිවක් නොවේද? ඔබට බොහෝ විට ශාරීරික සමීපතාවයක් ඇති කර ගැනීමට අවශ්‍ය නමුත් ඔබේ ඉල්ලීම් ඔබේ සහකරු විසින් අඩු කරනු ලැබේ ? මේ සියල්ලටම පිළිතුර ස්ථිරසාරව තිබේ නම්, ඔබ බොහෝ සෙයින් ගැඹුරු විය හැකිය. 

චිත්තවේගීය වශයෙන් නොපැවතීම හෝ දුරස් වීම ඔබේ විවාහයට හානි පමුණුවන්නාක් මෙන්, ලිංගික සම්බන්ධතාවල හිඟකමද සමාන විනාශයක් ඇති කළ හැකිය. එහි ප්‍රතිඵල වඩාත් මුල් බැස ඇති අතර පසුව විවාහයේ වෙනත් ඉරිතැලීම්වලට ගොදුරු වී විශාල ගැටළුවක් ඇති කළ හැකිය. විවාහයක් තුළ ලිංගික සම්බන්ධකම් නොමැතිකම යෝධ ගැටළු ඇති කළ හැකිය. ඒවායින් සමහරක් දෙස බලමු:

 1. වැරදි වැටහීම්
 2. අත්ම අභිමානයට පහරදීම
 3. හුදකලා හැගීම
 4. විවාහය පිළිබද විසිරුණු සිතුවිලි
 5. කුමක් කළ යුතුද ?
 6. නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්න

වැරදි වැටහීම්

ලිංගික වැරදි වැටහීම් නොමැතිකම

විවාහය තුළ ලිංගික සම්බන්ධතා හෝ සතුට නොමැතිකම නිසැකවම බරපතල ගැටුම් ඇතිකරන ඊට හේතු වන ප්‍රමුඛ කරුණක් වන්නේ වරදවා වටහා ගැනීමයි. ඔබ හෝ ඔබේ සහකරු යම් දෙයක් ගැන කලබල වන විට අපේක්ෂා භංගත්වය වෙනත් ආකාරවලින් වර්ධනය විය හැකිය. එම ලිංගික කළකිරීම දැන් තත්ත්වය තව දුරටත් අවුල් කරයි. 

ඉඟිය: ඔබ සමඟ සටන් කිරීම හා වාද කිරීම වෙනුවට, ඔබගෙන් කෙනෙකුට ගැඹුරු හුස්මක් ගත හැකි අතර ඔබ ප්‍රතිචාර දැක්වීමට පෙර තත්පර 10 ක් රැඳී සිටින්න.

විවාහය තුළ ආත්ම අභිමානයට පහර දෙයි

විවාහය තුළ ආත්ම අභිමානයට පහර දෙයි

ලිංගික සම්බන්ධතා නොමැතිකම ඔබේ ආත්ම විශ්වාසයට හා ආත්ම අභිමානයට බාධාවක් විය හැකිය. ඔබ කොහේ හරි වැරැද්දක් කර ඇති බව ඔබට හැඟෙන්නට පටන් ගත හැකි අතර එය වෙනත් ප්‍රදේශවලට බලපායි. ඔබ ඔබ ගැන ඕනෑවට වඩා දැනුවත් වීමට පටන් ගත හැකි අතර එය ඔබේ සහකරු හැර ඔබේ වෘත්තීය හෝ වෙනත් පුද්ගලික අංශවල ඍණාත්මක ලෙස පිළිබිඹු විය හැකිය. 

ඉඟිය: මුලින්ම ඇත්ත තත්ත්වය පරීක්ෂා කිරීම සඳහා හුරුබුහුටි හෝ සමහර නරක පාඨයන් ලිස්සා යාමෙන් ආරම්භ කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

හුදකලා වීමේ හැඟීම්

හුදෙකලා වීමේ ලිංගික හැඟීම් නොමැතිකම

සමහර විට ලිංගික සම්බන්ධතා රහිත විවාහයන් වෙනත් ආකාරයකින් සිදු කිරීමට වඩා වේගයෙන් ඔවුන්ගේ ගමන් මග මෙහෙයවිය හැකිය. ආත්ම අභිමානය නිසා හුදෙකලා බවක් දැනෙන්නට පුළුවන. සමස්ත සෙනෙහස, චිත්තවේගීය සමීපතාවට පහරක් එල්ල විය හැකි අතර වෙන්වීම හෝ දික්කසාදය දක්වාම ගමන් කළ හැකිය. 

ඉඟිය : ඔබට තනිකමක්, කනස්සල්ලක් හා ඔබව ලෝකයෙන් වීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබ තව දුරටත් අඳුරු වළට යාමට පෙර ඔබේ මිතුරන් හා පවුලේ අයට කතා කිරීමට සුදුසුම කාලය පැමිණ ඇති බව සලකන්න. නොපමාව ඔවුන් වෙත ගොස් කතා කරන්න.

විවාහය පිළිබඳ විසිරුණු සිතුවිලි

විවාහය පිළිබඳ විසිරුණු සිතුවිලි

මෙය ඉතා අපැහැදිලි තත්ත්වයක් සේ පෙනුණ ද  නිරන්තරයෙන් අතෘප්තිය පිළිබඳ හැඟීම ඔබව ඔබේ විවාහය පිළිබඳව ව්‍යාකූලත්වයට පත්විය හැකි සිතුවිලි සමූහයකට ඔබව යොමු කරයි. 

ඉඟිය: ඔබේ මනසින් ව්‍යාකූලත්වය දුරු කර ගැනීම සඳහා එය සහකරුගෙන් හෝ සහකාරියගෙන් කෙළින්ම ඇසීම වඩාත් සුදුසුය. සුදුසු විසඳුම සදහා සංවාදයට ඉඩ දෙන්න. පරෙස්සම් වන්න, අවංක වන්න, අගෞරව නොකරන්න.

කුමක් කරන්න ද?

ලිංගිකත්වය නොමැතිකම - කුමක් කළ යුතුද?

ලිංගික සම්බන්ධතා නොමැතිකම නිසැකවම කලකිරීමට හේතුවක් විය හැකි නමුත්, ඔබේ මුහුණ පුරා ලියා ඇති කලකිරීමෙන් හා අමනාපයෙන් ඒ ගැන කතා කිරීමට  උත්සාහ කිරීම ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය යළි ඔබගෙන් දුරස්ථ කිරීමට හේතුවකි. ඒ නිසා මනස විවෘත කරන්න / ලිහිල් කරන්න. ඔබ දෙදෙනාම ප්‍රසන්න මනෝභාවයක සිටින විට ඔවුන් / ඇය සමඟ ඇත්ත තත්ත්වය පිළිගැනීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබ කතා කරන විට එය චෝදනාවක් නොවන බවත් ඔබේ ස්වරය කිසිදු ආකාරයකින් චෝදනා නොකරන බවත් සහතික කරගන්න. එසේ නොමැතිනම්, ඔබ නැවත වරක් බිත්තියක් සමඟ කතා කරනු ඇත. ”

ලිංගික සම්බන්ධතා

ඔබ ගැන යමක් ඇත්දැයි පරීක්ෂා කිරීම ප්‍රයෝජනවත් විය හැකිය. 

“ඔබ ගැනම සෝදිසි කර බැලීමට සහ වැඩ කිරීමට ඔබට උපකාර කිරීම ඉතා හොඳ නිර්මාණාත්මක ප්‍රතිපෝෂණයක් විය හැකිය. මෙම ලිංගික වැළකී සිටීම ඔබට රිදවන ආකාරය සහ සම්බන්ධතාවය ඔබට ඉතා වැදගත් බව ඔබේ සහකරුට දන්වන්න.

මෙම ප්‍රවේශය මඟින් ඔබ නැවත දේවල් දෙස බැලීමට පෙළඹෙනු ඇතැයි අපට බලාපොරොත්තු විය හැකිය. මෙය ක්‍රියාත්මක නොවන්නේ නම්, විවෘතව කතා කිරීමට ඔබේ සහකරු / සහකාරිය දිරිමත් කරන්න. ආශාවේ ඌනතාවයට  හේතු වන දේ සොයා ගන්න උත්සාහා කරන්න. සමහර විට ඈත්වීම නිර්මාණය කරන ගැඹුරු, යටින් පවතින ගැටලු තිබිය හැකිය. එකට කාමුක දර්ශන නැරඹීම විශාල හැරීමක් වන අතර එය අත්හදා බැලිය යුතුය. 

ලිංගික මන ant කල්පිත

ඉතින්, ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය සමඟ විෂය වෙත ළඟා වීමට අත්‍යවශ්‍ය කරුණු පහක්:

 • අවංකකම, කෙසේ වෙතත්, ඔබ  සහකාරිය හෝ සහකරු අධෛර්යමත් නොකිරීමට වගබලා ගත යුතුය.
 • ඔහු හෝ ඇය වෙනුවට සංවාදය සහ ඔබම ආරම්භ කරන්න.
 • ඔබ වැරදියට යන්නේ කොතැනටද යන්න තේරුම් ගන්න.
 • ගැටළු විසඳීමට ඔබට පාලනය කළ නොහැකි නම්, එක්කෝ උදව් කිරීමට හෝ කාලය වෙන් කර ගැනීමට කටයුතු කරන්න.
 • ගැටළු දෙස නොබලන්න, විසඳුමක් සෙවීම දෙස බලන්න.

නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්න

විවාහයකදී ලිංගිකත්වය වැදගත්ද?

ප්‍රශ්නය – විවාහයකදී ලිංගිකත්වය වැදගත්ද?

පිළිතුර – ඕනෑම සම්බන්ධතාවයකදී මෙන්ම, ඕනෑම ප්‍රේම සම්බන්ධතාවයක ශාරීරික සමීපතාව ඔබේ චිත්තවේගීය හැකියාව තරම් වැදගත් වේ.

ප්‍රශ්නය – ලිංගික සම්බන්ධකම් නොමැතිකම මගේ විවාහයට බලපාන්නේ කෙසේද?

පිළිතුර – ලිංගික සම්බන්ධකම් නැති විවාහයක් කරගෙන යාම දුෂ්කර විය හැකියි. චිත්තවේගීය ස්ථාවරත්වය, ආත්ම විශ්වාසය, ආත්ම අභිමානය, විවාහය පිළිබඳ බැරෑරුම්කම වැනි විවිධ ආකාරවලින් එය ඔබට බලපායි, ඔබ කලබලයට පත්වනු ඇත.

ප්‍රශ්නය – විවාහයකදී ලිංගික හිඟය මඟහරවා ගන්නේ කෙසේද?

පිළිතුර – ප්‍රමාණවත් ලෙස සන්නිවේදනය කළහොත් ඕනෑම ගැටළුවක් විසඳිය හැකිය. ඔබ හෝ ඔබේ සහකරු ස්පර්ශ කිරීමට පසුබට වන මාතෘකා සාකච්ඡා කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට එම බාධකය බිඳ දැමිය හැකිදැයි උත්සාහ කර බලන්න. එය අවසන් වූ පසු, ඔබ වැරදියට යන්නේ කොතැනද යන්න තේරුම් ගෙන ඔබේ සම්පූර්ණ සම්බන්ධතාවය නැවැත්වීම වෙනුවට එය නිවැරදි කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

ෆෙමිනා ඇසුරිණි – සැකසුම – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Thusal