ඩයිනෝසරයන් අහිමි කළ උල්කාපාත ගැටුමෙන් ලෝකය අගතියක් වෙලා නෑ – අලුත්ම හෙළිදරව්ව

ඩයිනෝසෝරයන් විනාශ කළ ග‍්‍රහක බලපෑම අපේ පෘථිවියේ නිවර්තන වැසි වනාන්තර බිහි කළ බව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී තිබේ. දකුණු ඇමරිකානු නිවර්තන වනාන්තරවල බලපෑම වෙනස් වූයේ කෙසේදැයි සොයා බැලීමට පර්යේෂකයෝ කොලොම්බියාවේ පොසිල පරාග සහ කොළ භාවිතා කළහ.

මීට වසර මිලියන 66 කට පෙර කිලෝමීටර් 12 ක් පළල උල්කාපාතය පෘථිවියට පහර දීමෙන් පසුව, මෙම වනාන්තරවල වූ වෘක්ෂලතාදිය විශාල වශයෙන් වෙනස් විය.

පර්යේෂණ කණ්ඩායම සිය සොයාගැනීම් කීර්තිමත් සඟරාවක් වන සයන්ස් හි journal Science ප්‍රකාශයට පත්කර ඇත.

පැනමාවේ ස්මිත්සෝනියානු නිවර්තන පර්යේෂණ ආයතනයේ සම කර්තෘ ආචාර්ය මැනිකා කාර්වාල්හෝ (Co-author Dr Mónica Carvalho, from the Smithsonian Tropical Research Institution in Panama) පැවසුවේ “අපගේ කණ්ඩායම පොසිල පරාග වාර්තා 50,000 කට අධික ප්‍රමාණයක් සහ බලපෑමට පෙර සහ පසු කොළ ෆොසිල 6,000 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් පරීක්ෂා කළා.”

මෙක්සිකෝවේ යුකැටන් අර්ධද්වීපයේ දැවැන්ත ග්‍රහකයක් ගැටීමට පෙර කේතුධර ශාක හා පර්ණාංග ශාක පොදු බව ඔවුන් සොයා ගත්හ. නමුත් විනාශකාරී බලපෑමෙන් පසුව, ශාක විවිධත්වය දළ වශයෙන් 45% කින් පහත වැටුණු අතර, විශේෂයෙන් බීජ දරණ ශාක අතර වඳ වී යාම පුළුල් විය. ඊළඟ අවුරුදු මිලියන හය තුළ වනාන්තර යථා තත්ත්වයට පත් වූ අතර ඇන්ජියෝස්පර්ම් (angiosperms) නොහොත් සපුෂ්ප ශාක (flowering plants) ඒවා අතර ආධිපත්‍යය දැරීය.

නිවර්තන වැසි වනාන්තර, ඉක්වදෝරය
නූතන නිවර්තන වැසි වනාන්තර ඝන වියන් සහිත වනාන්තර වේ.

මෙම සංක්‍රාන්තියේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නිවර්තන වනාන්තරවල ව්‍යුහය ද වෙනස් විය. ක්‍රිටේසියස් යුගයේ අගභාගයේදී ඩයිනෝසෝරයන් ජීවතුන් අතර සිටියදී වනාන්තර සෑදූ ගස් විශාල පරතරයකින් යුක්ත විය. ඉහළ කොටස් අතිච්ඡාදනය නොවූ අතර විවෘත හිරු එළිය සහිත වනාන්තර භූමියේ ඉතිරි විය. නමුත් පශ්චාත් බලපෑමෙන් වනාන්තරවල ඝන වියනක් වර්ධනය වූ අතර එමඟින් අඩු ආලෝකයක් පොළොවට ළඟා විය.

එසේ නම්, ඩයිනොසෝර යුගයේ විරල, කේතුධර පොහොසත් නිවර්තන වනාන්තර අද වැසි වනාන්තර බවට පරිවර්තනය කළේ කෙසේද? පරාග සහ කොළ පිළිබඳ ඔවුන්ගේ විශ්ලේෂණය මත පදනම්ව, පර්යේෂකයන් වෙනස් පැහැදිලි කිරීම් තුනක් යෝජනා කරයි.

  1. ඩයිනෝසෝරයන්ට වනාන්තරයේ පහළ මට්ටම්වල වැඩෙන පැලෑටි පෝෂණය කිරීමෙන් හා පාගා දැමීමෙන් වනාන්තරය වැඩියෙන් වැඩීමෙන් වළක්වා ගත හැකිය.
  2. නිවර්තන කලාපය පුරා පස පොහොසත් කළ අළු වලින් වැටීම වේගයෙන් වර්ධනය වන සපුෂ්ප ශාකවලට වාසියක් ලබා දෙන බවයි.
  3. කේතුධර විශේෂවල වරණීය වඳ වී යාම සපුෂ්ප ශාක අත්පත් කර ගැනීමට අවස්ථාවක් නිර්මාණය කළ බවයි.

මෙම අදහස්, කණ්ඩායම පවසන පරිදි, අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වෙනස් නොවන අතර, අද අප දකින ප්‍රතිඵල සඳහා මේ සියල්ල දායක විය හැකිය.

“මෙහි ඉගෙන ගත් පාඩම නම්, වේගවත් කැළඹීම් යටතේ … නිවර්තන පරිසර පද්ධති පසුපසට නොයනු ඇත; ඒවා ප්‍රතිස්ථාපනය වන අතර ක්‍රියාවලියට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇත,” ආචාර්ය කාර්වාල්හෝ පැවසීය.

බී.බී.සී. ඇසුරිණි

Recommended For You

About the Author: Thusal