‘ලෝකයේ ඕනෑම කාලයක වැඩියෙන්ම අලෙවි වූ’ Music Albums 07 මෙන්න !

අද යූ ටියුබ් ඇතුළු නාළිකා ඔස්සේ ඔබ කැමති ඕනෑම ගීතයක් කිසිදු මුදලක් ගෙවීමකින් තොරව ඉතාම පහසුවෙන් බාගත කරගෙන කැමති තරම් ශ්‍රවණය කළ හැකි වුණත් මීට දශක දෙකකට පමණ පෙර එවැනි තත්ත්වයක් තිබුණේ නැහැ. ඔබට ගුවන් විදුලියෙන්, රූපවාහිනියෙන් ශ්‍රවණය කළ හැකි වූ ගීත ‘සංගීත තැට් හෝ පට‘ ලෙස මිලදී ගත යුතු වුණා. ඒක ලංකාවේ වගේම ගෝලීය තත්ත්වයක්.

ඉතිං මේ තත්ත්වය තුළ එම යුගයේ සංගීත අල්බම් අලෙවිය සිදු වුණේ ගායකයාගේ හෝ ගීතයේ ජනප්‍රියත්වය අනුව. ලංකාවේ ගුණදාස කපුගේ සන්ෆවලර් සංගීත කණ්ඩායම සමග ගැයූ ගීත ඇල්බමය අතිෂය ජනප්‍රිය වූ බව අපට තවමත් මතකයි. ඒ වගේම නාමල් උඩුගම, කුමාරසිරි පතිරණ වැනි 90 දශකයේ ජනප්‍රිය ගායකයින්ගේ සංගීත ඇල්බම් අතිෂයින් ජනප්‍රිය වුණා.

ඉතිං අපි මේ කියන්න යන්නේ ජාත්‍යන්තර වශයෙන් ‘‘ඕනෑම කාලයක ඉහළම අලෙවියක් The Best Selling Music Albums of All Time තිබූ සංගීත ඇල්බම් ගැනයි.

Fleetwood Mac – Rumours (1977)

ඔවුන්ගේ පරම්පරාවේ හොඳම සංගීත කණ්ඩායමක හොඳම ඇල්බමය වන මෙම වාර්තාව මගින් ඒකක මිලියන 40 ක් අලෙවි විය. Rumoursහි ෆ්ලීට්වුඩ් මැක් හි විශාලතම දස්කම් වන like The Chain, Dreams, and Go Your Own Way වැනි ගීත කිහිපයක් තිබුණි.

ෆ්ලීට්වුඩ් මැක් - කටකතා | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Michael Jackson – Thriller (1982)

මෙම ලෝකයේ බිහි වූ සුපිරිම ගායකයෙක් වන මයිකල් ජැක්සන්ගේ Michael Jackson – Thriller (1982) ගීත ඇල්බමය ලොව මෙතෙක් වැඩියෙන්ම අලෙවි වූ වාර්තාව වන ත්‍රිලර් පිටපත් මිලියන 66 කට නොඅඩු ලෙස විකුණා ඇත. එය එම්.ජේ මෙතෙක් නිපදවා ඇති හොඳම ඇල්බමයන්ගෙන් එකක් වන අතර එය අවුරුදු 30 ක් පැරණි වුවද එය තවමත් නවීන ලෙස පෙනේ. 

මයිකල් ජැක්සන් - ත්‍රාසජනක | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Meat Loaf – Bat out of Hell (1977)

ඔව්, සිම්ෆනික් රොකර් ද මෙම ලැයිස්තුව සකස් කළේය. හැත්තෑව දශකයේ දී, මෙම ඇල්බමය බොහෝ දෙනෙකු හොඳ ආකාරයකින් පුදුමයට පත් කළ බව මට සිතාගත හැකිය.  Paradise By the Dashboard Light අඩංගු ඇල්බමය මෙයයි, එබැවින් මෙම ඇල්බමය පිටපත් මිලියන 50 ක් විකිණීම පුදුමයක් නොවේ.

මස් රොටිය- බෝලයෙන් නිරයෙන් | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Pink Floyd – Dark Side of the Moon (1973)

සංගීත ඉතිහාසයේ වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ඇල්බමයක් වන Dark Side of the Moon යනු Pink Floyd ගේ විශාලතම ජයග්‍රහණයකි. මෙම ඇල්බමය මෙතරම් ජනප්‍රිය වීමට හේතුව එය සංකල්ප ඇල්බමයක් වන අතර, සෑම පැත්තක්ම මිනිස් ජීවිතයේ අවධීන් පිළිබිඹු කරන අඛණ්ඩ සංගීත භාණ්ඩයකි. මිලියන 45 ක ජනතාවක් එම කතාව ගැන දැඩි උනන්දුවක් දැක්වූ අතර ඇල්බමය මිලදී ගැනීමට තීරණය කළහ.

රෝස ෆ්ලොයිඩ් - සඳෙහි අඳුරු පැත්ත | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

AC / DC – Back in Black (1980)

AC / DC හි Back in Black තරම් කිසිදු ඇල්බමයක් මෙතෙක් රොක් ඇන්ඩ් රෝල් සංගීතය අර්ථ දක්වා නැත. එය පිටපත් මිලියන 50ක් විකුණා ඇති අතර, එය AC / DC සහ ඒවාට පසුව බොහෝ කලාකරුවන්ගේ ශබ්දය අර්ථ දැක්වීය. ඔවුන්ගේ පසුකාලීන ඇල්බමයන්හි එම හැඟීම නැවත ලබා ගැනීමට ඔවුන්ට කිසි විටෙකත් නොහැකි වී ඇත.

Ac / DC - නැවත කළු පැහැයෙන් | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Eagles – Their Greatest Hits (1976)

මෙය ලෝකයේ වැඩියෙන්ම අලෙවි වූ ගීත ඇල්බම් ලැයිස්තුවේ ජනප්‍රියම ඇල්බමයක් වීම පුදුම සහගතය. පිටපත් මිලියන 42 ක් ද විකුණා ඇත.

ඊගල්ස් - ඔවුන්ගේ ශ්‍රේෂ් est තම පහර | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Whitney Houston (and others) – The Bodyguard (1992)

අපට සෑම විටම වැඩියෙන්ම අලෙවි වූ ඇල්බම ලැයිස්තුවක් තුළ චිත්‍රපට හඩ පටයක් ද තිබේ. බොහෝ කලාකරුවන් මේ සඳහා සහයෝගයෙන් කටයුතු කළ අතර, විකුණුම් බොහෝ විට විට්නි හූස්ටන්ගේ Whitney Houston’s I Will Always Love You සමඟ යම් සම්බන්ධයක් ඇත. එය අවම වශයෙන් මිලියන 45 ක විකුණුම් වලින් හොඳ කොටසක් සඳහා දායක වේ.

විට්නි හූස්ටන් - බොඩිගාඩ් | මෙතෙක් අලෙවි වූ හොඳම සංගීත ඇල්බම | සෙස්ට්‍රඩාර්

Text by – Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Thusal

1 Comment

 1. It is very good effort lunched for aware on most essential and timely important events and share of experiences and information on various events and themes. I would suggest to leave a page for Sri Lankan youths specially age group of 15 – 21 as facilitate them to open their mouths through e communication.

Comments are closed.