අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ ලෝකයේ ‘සුපිරි නිරූපිකාවෝ‘

විලාසිතා කර්මාන්තය දශක ගණනාවක් තිස්සේ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රවණතාවක් ඇති කරවන අතර පිරිමින් සහ කාන්තාවන් කෙබඳු විය යුතුද යන්න අපට පෙන්වයි. ඔවුන් තරම්ම ලස්සන, ඒ සියලු ආකෘතීන් අපගේ එදිනෙදා ජීවිතයේ යථාර්ථයට වඩා බොහෝ දුරස් විය. සැබෑ ජීවිතයේ දී, මිනිසුන් වෙනස් වන අතර ඔවුන්ගේ අලංකාරය ද විවිධාකාර වේ. 

පසුගිය දශක කිහිපය තුළ අපි විලාසිතා කර්මාන්තයේ පමණක් නොව, සාමාන්‍යයෙන් සුන්දරත්වය පිළිබඳ අපගේ සංජානනයෙහි වෙනසක් නිරීක්ෂණය කළෙමු. අවසාන වශයෙන්, බහුකාර්ය, විශේෂ, ‘දෝෂ සහිත’ සහ නිරපේක්ෂ විශ්මයජනක ආකෘති අපට පෙනේ. අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 ක් මෙන්න.

විනී හාර්ලෝ – Winnie Harlow

මීට දශකයකට පමණ පෙර මිනිසුන් විනී හාර්ලෝ වැනි අයෙකු පාරේ ඇවිදිමින් සිටිනු දුටු විට පිළිකුළෙන් ඉවත බලයි. ඒ ඇය අප කවුරුත් දන්නා කියන ‘සුදුකබර’ රෝගයෙන් පෙළෙන නිසාය. එහෙත් හාර්ලෝගේ කතාව හාත්පසින්ම වෙනස්ය. ඇය අද ඇමෙරිකාවේ ඉහළම ආදායමක් ලබන සුපිරි නිරූපිකාවකි.  America’s Next Top Model සත්කාරක ටයිරා බෑන්ක්ස් Tyra Banks ඉන්ස්ටග්‍රෑම් හි පළ වූ ඇයගේ සුන්දරත්වය දුටු දිනම ඇයට ප්‍රසංගයට ආරාධනා කළේය. එතැන් සිට ඇගේ වෘත්තිය වේගයෙන් සංවර්ධනය වෙමින් පවතී. විනී හාර්ලෝ Diesel fashion campaigns සඳහා මෙන්ම Desigual fashion shows සඳහාද එක්ව සිටී. වෙනස් වීම ඇත්තෙන්ම හොඳ දෙයක් බව ඇය ඔප්පු කර ඇත.

විනී හාර්ලෝ | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

ටෙස් හොලිඩේ Tess Holliday

අසාමාන්‍ය ලෙස තරබාරු සිරුරකට හිමිකම් කියන ටෙස් හොලිඩේගේ සිහිනය වූයේ නිරූපිකාවක් වීමයි. උසස් පාසලේදී ලද නින්දා, හිරිහැර කිරීම් නොතකා ඇය සිය සිහිනය පසුපස හඹා ගොස් විලාසිතා ව්‍යාපාරයට පිවිසීමට ලොස් ඇන්ජලීස් වෙත ගියාය. එහිදී ඇය වාසනාවන්ත වූවාය. ඇය නොබෝ දිනකින් විලාසිතා නියෝජිතයෙකු සමඟ ගිවිසුමක් අත්සන් කළ අතර, Plus-size fashion influencers. විලාසිතා ලෝකයේ සුපිරි තරුවක් බවට පත්විය.

ටෙස් හොලිඩේ | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

ෂෝන් රොස් Shaun Ross

ෂෝන් රොස් බොහෝ දෙනා හඳුන්වන්නේ ඇමරිකානු හෝරර් ස්ටෝරි සහ ද මෑන් ඉන් හයි කාසල් American Horror Story and The Man in High Castleයන චිත්‍රපටවල රඟපෑ නළුවෙකු ලෙස ය. එහෙත් ඔහු නිසැකවම ඊට වඩා වැඩි ය. ෂෝන් රොස් යනු ජාත්‍යන්තර පිළිගැනීමක් ලැබූ පළමු වෘත්තීය ඇල්බිනෝ ආකෘතියයි (Albino model) ඔහු දැනටමත් වෝග්, ජීකියු, ගිවෙන්චි, නයිලෝන් සහ ඇලෙක්සැන්ඩර් මැක්වීන් වැනි විලාසිතා කර්මාන්තයේ විශාල නම් සමඟ වැඩ කර ඇත. ඔහු සංගීත වීඩියෝ ගණනාවක ද පෙනී සිටියේය.

ෂෝන් රොස් | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

ඇන්ඩ්‍රෙජා පෙජික් Andreja Pejic

ඇන්ඩ්‍රෙජ් පෙජික් සිය වෘත්තිය ආරම්භ කළේ අතිශයින්ම ශාරීරික පිරිමි නිරූපිකාවක් (Highly androgynous male model) ලෙසිනි. ඔහු මෑතකදී කාන්තාවක් බවට පරිවර්තනය වී, නැවත වරක් ලෝකය කම්පනයට පත් කළේය. ඇන්ඩ්‍රෙජා පෙජික් නිරූපිකාවක් ලෙස වැඩ කරමින් වෝග් සහ වෙනත් විලාසිතා සඟරා වල පෙනී සිටියේය. අපගේ රූපලාවණ්‍ය සංජානනයේ කැපී පෙනෙන වෙනසක් සනිටුහන් කරමින් ඇය විලාසිතා ලෝකය සහ ප්‍රේක්ෂකයින් විසින් පිළිගනු ලැබීය. වෝග් විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද පළමු සංක්‍රාන්ති ලිංගික Transgender model නිරූපිකාව ඇයයි.

ඇන්ඩ්‍රෙජා පෙජික් | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

යසමිනා රෝසි Yazemeenah Rossi

විලාසිතා සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, සාර්ථක වෘත්තියක් ගොඩනැගීමට යෞවනය එක් ප්‍රධාන සාධකයකි. විශේෂයෙන් කාන්තාවන් සඳහා! වයසට යත්ම ඔවුන්ගේ ජනප්‍රියත්වය සෙමෙන් අඩු වන අතර ඒවා තරුණ ආකෘති මගින් ප්‍රතිස්ථාපනය වේ. ඇගේ ස්වාභාවික සුන්දරත්වය සහ අලංකාර රිදී අළු හිසකෙස් වලින් විලාසිතා ප්‍රමිතීන් බිඳ දැමූ යසමිනා රෝසිගේ තත්වය මෙය නොවේ. ඇයගේ වයස අවුරුදු 60 ක් වන අතර ඇය තවමත් පිහිනුම් ඇඳුම් කට්ටල සඳහා සහභාගී වේ! එය නියත වශයෙන්ම ඔබේ වයස ගැන නොවේ, නමුත් ඔබ ගැන ඔබට හැඟෙන ආකාරය ගැන ය.

යසමිනා රෝසි | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

රොබින් ලෝලි Robyn Lawley

රොබින් ලෝලි කෙතරම් කැපී පෙනෙන පෙනුමක් ඇත්ද යත්, ඇගේ උස නිසා නිරූපිකාවට නුසුදුසු යැයි සැලකූ කාලයක් තිබුනා යැයි සිතීම දුෂ්කර ය. කෙසේ වෙතත්, ඇය නිරූපිකාවක් බවට පත් වූ අතර බොහෝ විට ඇය විලාසිතා ලෝකයේ ප්ලස් ප්‍රමාණයේ සුපිරි මොඩලය The plus size supermodel of the fashion world ලෙස නම් කර ඇත. 

2012 දී ඇය රැල්ෆ් ලෝරන්ගේ විලාසිතා ව්‍යාපාරයට Ralph Lauren’s fashion campaign සහභාගී වූ අතර ඉහළ පෙළේ විලාසිතා සමාගමක වැඩ කළ පළමු ප්ලස් ප්‍රමාණයේ නිරූපිකාව The first ever plus size model to do work for a high-end fashion company බවට පත්විය. 

පසුව ඇයට ස්පෝර්ට්ස් ඉලස්ට්‍රේටඩ් Sports Illustrated කවරය සඳහා පිහිනුම් ඇඳුම් කට්ටලයක් පැළඳීමට සිදු වූ අතර, ප්ලස් ප්‍රමාණයේ මාදිලි කෙතරම් අලංකාර විය හැකිද යන්න පෙන්නුම් කරයි. ඇය අනිවාර්යයෙන්ම විලාසිතා ලෝකයේ විප්ලවීය වෙනසක් සිදු කළාය.

රොබින් ලෝලි | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

Brunette Moffy

වපර ඇස් (Crossed eyes) ඇති ගැහැණු ළමයෙකුට විලාසිතා ලෝකයේ එය කළ හැකි යැයි සිතිය හැක්කේ කාටද, නමුත් මොෆිට සිදුවූයේ එයයි. සින්ඩි ක්‍රෝෆර්ඩ් සහ කේට් මොස් වැනි අය සමඟ වැඩ කළ ජනප්‍රිය ආදර්ශ ඒජන්සියක් වන ස්ටෝම් මොඩල්ස් Storm Models, පොප් සඟරාව POP magazine සඳහා ඇය කළ එක් රූගත කිරීමකින් පසුව තරුණ සුන්දරත්වය ඔවුන්ගේ තලයට ගෙන ගියේය. ඇගේ අසාමාන්‍ය පෙනුම සහ සිත් ඇදගන්නා සුන්දරත්වය නිසැකවම අනාගතයේදී ඇයව ජනප්‍රිය කරනු ඇත!

Brunette Moffy | අප සුන්දරත්වය දකින ආකාරය වෙනස් කළ සුපිරි මාදිලි 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

කොරල් ක්වේයි – Coral Kwayie

කොරල් ක්වේයිට ඇදහිය නොහැකි තරම් මතකයේ රැඳෙන පෙනුමක් ඇත. ඇයට අඳුරු සමක් පමණක් නොව මුහුණ පුරා තිත් වැටුණු ආසාමන්‍ය පෙනුමක් ද ඇත. ඇගේ පියා ඝානා ජාතිකයෙක් වන අතර ඇගේ මව බ්‍රිතාන්‍යයේ ය. ඇය සිය ජීවිතයේ වැඩි කාලයක් ගත කළේ කෙන්ට්හි ය. ඇය කිසි දිනෙක ලන්ඩනයේ පවා සුදුසු තැනක සිටිය හැකි යැයි නොසිතුවාය. විලාසිතා සිදුවී ඇගේ ලෝකය උඩු යටිකුරු කළේ එවිටය! ඔවුන්ගේ ‘අඩුපාඩු’ වසන් කරන මිනිසුන්ට අපි පුරුදු වී සිටිමු, නමුත් කොරල්ගේ සිද්ධියේදී එම සුන්දර නිදැල්ලේ සැඟවීම අපරාධයකි.

8 Super Models Who Changed How We See Beauty 》 Zestradar 》 Page 2

The fashion – Text by – Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Thusal