ඔබේ යොවුන් දුව – පුතා සමඟ සාකච්ඡා කළ යුතුම ලිංගික කාරණා මෙන්න !

බොහෝ ආසියානු පවුල් තුළ ලිංගිකත්වය සම්බන්ධ ඕනෑම සංවාදයක් භයානක ලෙස තහනම් කර ඇත. එහි ප්‍රතිඵලය වන්නේ බොහෝ යෞවනයන් සුදුසු ලිංගික සම්බන්ධකම් නොමැතිව නැගී සිටිමින්, තොරතුරු උපකල්පනය කිරීමට හෝ තොරතුරු ලබා ගැනීම සඳහා විශ්වාසදායක නොවන ප්‍රභවයන්ගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීමට යොමුවීමයි.

ළමයින්ට ලිංගික කරුණු ගැන සැනසිල්ලෙන් කථා කිරීමට සහ ප්‍රශ්න ඇසීමට මාධ්‍යයක් සහ විවෘත සංසදයක් ලබා දීමෙන් සැලකිය යුතු වෙනසක් ඇති කළ හැකි අතර එමඟින් ඔවුන් වඩාත් හොඳින් දැනුවත් කළ හැකි වේ. දෙමව්පියන්ට කෙටි සංවාදවල යෙදිය හැකි අතර එමඟින් ලිංගිකත්වය හා ඒ වටා ඇති තොරතුරු පිළිබඳ දරුවාගේ දෘෂ්ටිය සාමාන්‍ය තත්වයට පත් වේ. 

ඔබේ යොවුන් පුතා හෝ දියණිය දැනුමෙන් සැපපහසු සහ විශ්වාසයෙන් සිටින තුරු සංවාදය දිගටම කරගෙන යාමට ඔබට ගතික ආරම්භයක් ලබා දිය හැකි මාතෘකා කිහිපයක් අප සතුව ඇත. මෙම ව්‍යායාමය ඔබේ දරුවාට දැනුවත් හා ආරක්ෂිත පරිසරයක් ඇති කිරීමට උපකාරී වේ.

පැහැදිලිවම ආරම්භ කරන්න

කුරුල්ලන් සහ මීමැස්සන්ගේ කතාව


මෙය පැරණි ක්‍රමයක් විය හැකි නමුත්, යෞවනයන් සඳහා එය ටිකක් වෙනස් කිරීම හොඳින් ක්‍රියාත්මක විය හැකිය. යෞවනයාට සම්බන්ධ විය හැකි දන්නා උදාහරණ ලබා දීමෙන් සබඳතා පැහැදිලි කිරීම ඔවුන්ට තේරුම් ගැනීමට උපකාරී වේ. 

නහඹර අවධිය ද සංවේදී එකක් වන අතර, ප්‍රජනනය සහ ප්‍රජනන සෞඛ්‍යය පිළිබඳ දැනුවත් වීම මගින් ඔවුන්ට වඩාත් ප්‍රවේශම් විය හැකිය. ආරක්ෂාව සහ පූර්වාරක්ෂාව පිළිබඳ අදහස මේ අවස්ථාවේ දී ඉවසිලිවන්තව කතා කළ හැකිය. එසේම, මාතෘකාව පිළිබඳ ඔවුන් දැනුවත් කර තබා ගැනීම සඳහා සංවාදශීලී ආකාරයකින් ප්‍රජනනය ගැන කතා කිරීම ඊටත් වඩා වැදගත් ය. 

ලිංගිකත්වය ස්වාභාවික ක්‍රියාවලියක් බව යෞවනයා තේරුම් ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වන අතර ඒ පිළිබඳව වැරදි හෝ හානිකර කිසිවක් නොමැත. නිර්මාණාත්මකව සහ වයසට ගැළපෙන අයුරින් ප්‍රශ්නවලට පිළිතුරු සැපයිය හැකි ක්‍රම සොයන්න, නමුත් මතභේදාත්මක හෝ ලැජ්ජාවට කරුණක් ලෙස ඔබට පෙනෙන දේ මග හරින්න එපා. ඇත්තෙන්ම, සංවාදය මුලින්ම සිදුවන්නේ එබැවිනි.

කැමැත්ත සහ නිදහස් කැමැත්ත

කැමැත්ත සහ නිදහස් කැමැත්ත

ලිංගික අධ්‍යාපනයේ පළමු පියවර විය යුත්තේ සන්නිවේදනය අත්‍යවශ්‍ය බව ඔබේ දරුවන්ට පැවසීමයි. බලහත්කාරයෙන් නොව ස්වාධීන හේතු මත පදනම්ව පුද්ගලයෙකුට තම සහකරු තෝරා ගත හැකිය. සෑම දෙයකටම සීමාවන් ඇති බවත් ඒවාට ගරු කළ යුතු බවත් යෞවනයන් දැනුවත් කළ යුතුය. දරුවෙකු ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් සහ වැරදි පිළිබඳව දැනුවත් කිරීමෙන් ඔවුන් සුරක්ෂිතභාවයට පත්විය යුතුය.

ලිංගික දිශානතිය

ලිංගික දිශානතිය

අප ජීවත් වන සමාජයේ විරුද්ධ ලිංගික සබදතා මෙන්ම සමලිංගික හා සංක්‍රාන්ත ලිංගික පුද්ගලයින් සිටින බවත්, එවැනි සබඳතා පවතින බවත්, එවැනි සම්බන්ධතාවක කිසිදු වරදක් නොමැති බවත් හැඟීම්බර මනසින් දරුවන්ට වටහා දීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. ලිංගිකත්වය පිළිබඳ සංවාද එය නියෝජනය කරන විශාල වර්ණාවලිය නිසා අති මහත් විය හැකි නමුත් ඕනෑම ලිංගභේදයක් හෝ අත්දැකීමක් සඳහා යම් ආකාරයකින් හැඟීම හරි යැයි මූලික දැනුමක් තිබීම සාමාන්‍යකරණය කළ යුතුය.

ඔසප් වීම සාමාන්‍යකරණය කරන්න

ඔසප් වීම සාමාන්‍යකරණය කරන්න

ඔසප් වීම වටා ඇති අපකීර්තිය  දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ පැවතුන අතර, එයින් මිදීමට අප පියවර ගත යුතුය. ඔසප් වීම (ගැහැණු ළමයින්ට,) පන්ති කාමරවල උගන්වනු ලැබුවද, බොහෝ යෞවනයන් ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්න හා සැකයන් ප්‍රකාශ කිරීමට පසුබට වෙති. නිවසේදී, දරුවාට ප්‍රශ්න ඇසීමට නිදහස ඇති අතර ප්‍රශ්න ඇසීමට වඩාත් පහසුවක් දැනෙනු ඇත. 

වසර ගණනාවක් පුරා, කාලානුරූපී නිෂ්පාදන ලබා ගැනීමේ හැකියාව වැඩි වී ඇති අතර ප්‍රයෝජනවත් වෙනස්කම් ඇති කර තිබේ. ගැහැණු ළමයින්ට ඔවුන්ගේ තේරීම් ගවේෂණය කිරීමට සහ ඔවුන්ට වඩාත් ගැලපෙන දේ භාවිතා කිරීමට දිරිමත් කළ යුතුය. පිරිමි ළමයින්ට ඔසප්වීමට හේතු සහ කොන්දේසි පිළිබඳව දැනුමක් ලබාදීම කළ යුතු අතර, ඒ පිළිබඳව ගැහැනු ළමයින්ට සුදුසු ලෙස සැලකිලිමත් වීමට සහ උපකාර කිරීමට ඉගැන්විය යුතුය.

ෆෙමිනා ඇසුරිනි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Thusal