BRICS බලශක්ති ඇමතිවරු බලශක්ති සහයෝගීතාව තහවුරු කරයි

කණ්ඩායමේ සාමාජිකයින් අතර බලශක්ති සහයෝගීතාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා BRICS බලශක්ති ඇමතිවරු සිය කැපවීම ප්‍රකාශ කළහ

BRICS බලශක්ති ඇමතිවරුන් පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා ඉන්දියාවේ සභාපතීත්වයෙන් රැස් වූ අතර එහිදී සමාජ හා ආර්ථික සංවර්ධනය මෙන්ම පාරිසරික ආරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමේදී බලශක්ති වල තීරණාත්මක කාර්යභාරය පිළිගත්තේය.

(බ්‍රික්ස් – BRICS යනු බ්‍රසීලය, රුසියාව, ඉන්දියාව, චීනය සහ දකුණු අප්‍රිකාව යන නැගී එන ප්‍රධාන අර්ථිකයන් හිමි රාජ්‍ය පහ සම්බන්ධ සංවිධානයේ කෙටි යෙදුමක. එම යෙදුම එම රටවල මුල් අකුරින් නිර්මාණය වී ඇත. – සංස්කාරක)

ඔවුන් විසින් පොදු එකගත්වයකින් යුතුව හමුව අවසානයේදී නිකුත් කළ ඒකාබද්ධ නිවේදනයේ දළ විස්තර මෙසේය,

1. තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්කයට අනුකූලව දරා ගත හැකි, විශ්වාසදායක, තිරසාර හා නවීන බලශක්ති සඳහා විශ්වීය ප්‍රවේශය සහතික කිරීමේ මූලික වැදගත්කම අපි අවධාරණය කරමු. අපේ ජනතාවගේ හා ආර්ථිකයන්ගේ බලශක්ති අවශ්‍යතා තෘප්තිමත් කිරීම සඳහා බලශක්ති දුප්පත්කම තුරන් කිරීම හා බලශක්ති සඳහා විශ්ව ප්‍රවේශය ප්‍රවර්‍ධනය කිරීම සඳහා සියළුම ඉන්ධන හා උසස් තාක්‍ෂණ කාර්යක්ෂමව භාවිතා කිරීම අඛණ්ඩව කරගෙන යාමට කැප වන්නෙමු.

2. COVID-19 වසංගතය හේතුවෙන් ඇති වූ මෙම දුෂ්කර කාලවලදී, අඛණ්ඩව බලශක්ති සැපයුමක් සැපයීම සඳහා වෙන කවරදාටත් වඩා විදුලි ආරක්‍ෂාව සහ ඔරොත්තු දෙන බලශක්ති පද්ධති අත්‍යවශ්‍ය බව අපි සටහන් කරමු. බ්‍රික්ස් රටවල බලශක්ති වෘත්තිකයින් ලබා දුන් දායකත්වය සහ බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයට COVID-19 වසංගතයෙන් ඇති වන අහිතකර බලපෑම් වලට මුහුණ දීම සඳහා ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවන් ගත් උත්සාහය අපි ප්‍රශංසා කරන්නෙමු. ශක්තිමත්, තිරසාර සහ සියල්ල ඇතුළත් ප්‍රතිසාධනය සඳහා බලශක්ති පද්ධති කාර්යක්ෂමව ක්‍රියාත්මක කිරීමේ වැදගත්කම සහ පිරිසිදු බලශක්ති සංක්‍රාන්ති වල වැදගත්කම අපි අවධාරණය කරමු.

3. බලශක්තිය හා දේශගුණය අතර ඇති සම්බන්ධය සහ පැරිස් ගිවිසුමෙන් අපේක්ෂා කළ පරිදි දේශගුණික විපර්යාසයන්ට බලශක්ති අංශය අනුගත වීමේ අවශ්‍යතාවය මෙන්ම ලිහිල් කිරීම සඳහා හරිතාගාර වායු විමෝචනය අඩු කිරීමේ වැදගත්කම අපි හොඳින් හඳුනා ගනිමු. ජාතික ප්‍රමුඛතාවයන්ට අනුකූලව පිරිසිදු තිරසාර තිරසාර අඩු හරිතාගාර වායු විමෝචන බලශක්ති පද්ධති ගොඩනැගීම තුළින් පැරිස් ගිවිසුමේ උෂ්ණත්ව ඉලක්ක ඇතුළුව බලශක්ති හා දේශගුණික ඉලක්ක සපුරා ගැනීම සඳහා ප්‍රායෝගික, සාධාරණ හා ආර්ථික වශයෙන් ශක්‍ය ප්‍රවේශයකට අපි එකඟ වෙමු. දේශගුණික විපර්යාස සාකච්ඡා වලට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේ සන්දර්භය තුළ විශේෂිත බලශක්ති කර්මාන්ත කෙරෙහි අහිතකර ලෙස බලපාන සහ බලශක්ති අංශය නවීකරණයට බාධා කළ හැකි යාන්ත්‍රණ හෝ ප්‍රතිපත්ති වල පෙනුම ගැන අපි අවධානයෙන් යුතුව සටහන් කරමු. ගෝලීය බලශක්ති වෙළඳපොලේ ඇති බාධක ඉවත් කර වෙළඳාම සහ ආයෝඡන පහසු කිරීමේ අවශ්‍යතාවය අපි පිළිගනිමු.

4. අපගේ බලශක්ති සුරක්‍ෂිතතාවය ශක්තිමත් කිරීම සහ ආර්ථික වර්‍ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීමේදී සාධනීය කාර්‍යභාරයක් ඉටු කරන බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය තුළ බ්‍රික්ස් සංවිධානයේ සහයෝගීතාව අපි බෙහෙවින් අගය කරමු. බ්‍රික්ස් බලශක්ති පර්යේෂණ සහයෝගිතා වේදිකාව  BRICS Energy Research Cooperation Platform (ERCP) ශක්තිමත් කිරීම සහ සුදුසු වෙනත් ක්‍රම සහ යාන්ත්‍රණයන් තුළින් එකඟ වූ මාර්ග සිතියමට අනුකූලව ප්‍රදේශයේ සහයෝගිතා ක්‍රියාකාරකම් ශක්තිමත් කර ගැනීමට සහ ගැඹුරු කිරීමට අපි දිගටම කටයුතු කරන්නෙමු. ව්‍යාපෘති සකස් කිරීම සහ මූල්‍යකරණය කෙරෙහි විශේෂ අවධානයක් යොමු කරමින් බලශක්ති අංශයේ ආයෝඡන සඳහා කොන්දේසි වැඩිදියුණු කිරීමට අපි උත්සාහ කරමු.


5. සෑම කෙනෙකුටම දරා ගත හැකි, විශ්වාසදායක, තිරසාර හා නවීන බලශක්තියක් සඳහා ප්‍රවේශය සහතික කිරීම සමාජ හා ආර්ථික සංවර්‍ධනයට සහ දුප්පත්කමින් ජනතාව මුදා ගැනීම සඳහා ඉතා වැදගත් වේ. තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්කය Sustainable Development Goal-7 (SDG7)  සපුරාලමින් බ්‍රික්ස් රටවල් ලබා ඇති ජයග්‍රහණ ගැන අපි තෘප්තිමත් වෙමු. බලශක්ති දුප්පත්කම තුරන් කිරීම සහ බලශක්තිය සඳහා විශ්ව ප්‍රවේශය සහතික කිරීම, බලශක්ති සඳහා ගෝලීය බලශක්ති න්‍යාය පත්‍රයේ ඉහළින්ම රැඳී සිටිය යුතු අතර අවදානමට ලක්විය හැකි ජනගහනයේ බලශක්ති අවශ්‍යතා කෙරෙහි විශේෂ අවධානයක් යොමු කරමින් සියලු බලශක්ති සම්පත් ඵලදායීව භාවිතා කිරීම තුළින් ලුහුබැඳ යා යුතු යැයි අපි විශ්වාස කරමු.

6. මිනිසුන්ගේ, විශේෂයෙන් කාන්තාවන්, ළමුන් සහ තරුණයින්ගේ සෞඛ්‍ය, ඵලදායිතාව සහ ජීවන තත්ත්වය උසස් කිරීම සඳහා විවිධ පිරිසිදු ආහාර පිසීමේ විසඳුම් යෙදීමේ වැදගත්කම ද අපි පිළිගනිමු.

7. තිරසර සංවර්ධන ඉලක්ක 7 සපුරාලීමේ සහ බලශක්ති දරිද්‍රතාවයට එරෙහිව සටන් කිරීමේ පවතින පරතරය සහ බලශක්තිය පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ ඉහළ මට්ටමේ සංවාද රාමුව තුළ විශේෂයෙන් මෙම කරුණු කෙරෙහි ජාත්‍යන්තර අවධානය යොමු කිරීමේ අවශ්‍යතාවය අපි සටහන් කරමු. SDG7  හි වර්තමාන ක්‍රියාවන්ට විවිධ රටවල ජාතික තත්ත්‍වයන් සහ ආර්ථික යථාර්ථයන් පිළිබඳ වැඩිදියුණු කළ ගිණුමකින් ප්‍රයෝජන ලැබිය හැකිය. විශ්ව බලශක්ති ප්‍රවේශය ලබා ගැනීමේදී බ්‍රික්ස් හි විවිධ හා පොහොසත් පළපුරුද්ද, SDG7  සඳහා ගෝලීය උත්සාහයන්හි රටවල් පහේ වැඩි කාර්යභාරය ප්‍රවර්‍ධනය සඳහා හොඳ පදනමක් ලෙස සේවය කළ හැකිය. මෙම සන්දර්භය තුළ, ERCP අනුග්‍රහය යටතේ නව විශ්ලේෂණ ක්ෂේත්‍රයක් ස්ථාපිත කිරීම පිළිබඳව අපි විශ්ලේෂණය කරමු, විශ්ව විශ්ලේෂණය සඳහා කැප වූ තත්ත්‍වයක් විශ්ලේෂණය කිරීම, හොඳම භාවිතයන් හුවමාරු කර ගැනීම, ප්‍රවීණතාවය, තාක්‍ෂණික සහාය සහ ධාරිතාවය ගොඩනැගීම සඳහා දායක වේ.

බලශක්ති ආරක්‍ෂාව සහ පිරිසිදු තාක්‍ෂණය පිළිබඳ බ්‍රික්ස් සහයෝගීතාව

8. හරිතාගාර වායු විමෝචනය අඩු වීමත් සමඟ බලශක්ති ආරක්‍ෂාව, බලශක්ති ප්‍රවේශය, තිරසාර බව සහ දරා ගත හැකි මිල යන සියල්ල ඇතුළත් වර්‍ගනයක් ඒකාබද්ධ කරන පිරිසිදු, නම්‍යශීලී බලශක්ති කාර්යක්ෂම පද්ධති වෙත මාරුවීමේදී සහයෝගීතාවයේ තීරණාත්මක කාර්යභාරය අපි හඳුනා ගනිමු. බලශක්ති ආරක්‍ෂාව ශක්තිමත් කිරීම සඳහා විවිධ බලශක්ති ප්‍රභවයන්ගේ වැදගත්කම, බලශක්ති මිශ්‍රණ විවිධාංගීකරණය, යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම සහ තාක්‍ෂණික දියුණුවේ වැදගත්කම අපි පිළිගනිමු. බලශක්ති සංක්‍රාන්ති, කඩින් කඩ බලශක්ති ප්‍රභවයන් ඒකාබද්ධ කිරීම, ඩිජිටල්කරණය සහ තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්‍ෂණ තාක්‍ෂණ ද්වේශසහගත භාවිතය සම්බන්ධ නව අභියෝග සඳහා ද අවධානය යොමු කළ යුතුය. ස්ථාවර බලශක්ති සැපයුමක්, තීරණාත්මක ඛනිජ ලවණ සහ සංරචක සුරක්‍ෂිතව සැපයීම මෙන්ම ද්‍රව්‍ය ප්‍රතිලාභ හා ප්‍රතිචක්‍රීකරණය ඇතුළු බලශක්ති ආරක්‍ෂාව ඔරොත්තු දෙන පද්ධති සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා අවශ්‍යතාවක් බව අපි පිළිගනිමු.

9. සහයෝගීතාවයේ තේමාව ඉදිරියට ගෙන යමින්, අදාළ ආයතන, පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථාන අතර ඍජු සම්බන්ධතා ඇති කර ගැනීමෙන් සහ බ්‍රික්ස් ERCP යටතේ හොඳම භාවිතයන් හුවමාරු කර ගැනීමෙන් ධාරිතා වර්ධනයේ වටිනාකම අපි හඳුනා ගනිමු. බ්‍රික්ස් රටවල බලශක්ති ක්‍ෂේත්‍රයේ ප්‍රවනතාවයන් සහ අභියෝග විශ්ලේෂණය කිරීමට සහ ගෝලීය බලශක්ති භූ දර්ශනය තුළ ඔවුන්ගේ ප්‍රමුඛ කාර්යභාරය වඩාත් සුමට දත්ත හුවමාරුවකට සහ විශ්ලේෂණයට මෙය ඉඩ සලසයි. මේ සම්බන්ධයෙන් අපි BRICS ERCP ප්‍රවීණයන් විසින් එක්ව සකස් කරන ලද “බ්‍රික්ස් බලශක්ති වාර්තාව – 2021” අනුමත කරන අතර එහි පර්යේෂණ කටයුතු කරගෙන යාමට BRICS ERCP සාමාජිකයින්ට ආරාධනා කරන්නෙමු.

10. බලශක්ති අංශයේ කාර්‍යක්‍ෂමතාව ඉහළ නැංවීම, හරිතාගාර වායු විමෝචනය අඩු කිරීම සහ නව බලශක්ති ප්‍රභවයන් සහ වාහක සංවර්ධනය කිරීම ඇතුළු පාරිසරික බලපෑම අඩු කිරීම අරමුණු කරගත් පර්යේෂණ හා සංවර්ධන සහයෝගීතාවයට සහ පිරිසිදු තාක්‍ෂණ යෙදවීමට අපි ඉතා වැදගත් වන්නෙමු. පුනර්ජනනීය, න්‍යෂ්ටික, හයිඩ්‍රජන්, උසස් ජෛව බලශක්ති සහ වෙනත් වැනි අඩු හෝ ශුන්‍ය විමෝචන බලශක්ති විසඳුම් ඉදිරියට ගෙන යාම, පොසිල ඉන්ධන වඩාත් කාර්‍යක්ශම ලෙස භාවිතා කිරීම ඇතුළු විවිධ ක්ෂේත්‍රයන්හි එවැනි සහයෝගීතාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ සැලසුම් අපි නැවත අවධාරණය කරමු. අපි චක්‍රලේඛ කාබන් ආර්ථිකය Circular Carbon Economy (CCE) ප්‍රවේශය යෙදීම සහ කාබන් ග්‍රහණ උපයෝගී කර ගැනීමේ හා ගබඩා කිරීමේ ධාරිතාවය වැඩි දියුණු කිරීමේ කාර්‍යයන්හි ද නිරත වෙමු.

11. බ්‍රික්ස් හි අදාළ තාක්‍ෂණ හඳුනා ගැනීම සහ බලශක්ති ඉල්ලුම සහ සැපයුම් පැත්ත යන දෙකම සපුරාලන තාක්‍ෂණ පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක දළ විශ්ලේෂණයක් ගොඩනැගීම සඳහා වූ අපගේ පෙර උත්සාහයන් අඛණ්ඩව කරගෙන යාම සඳහා “බ්‍රික්ස් බලශක්ති තාක්‍ෂණ වාර්තාව 2021” සකස් කළේ BRICS ERCP හි අනුග්‍රහය යටතේ ය. මෙම උත්සාහය අපි සාදරයෙන් පිළිගන්නා අතර, වාර්තාවේ අනාගත පුනරාවර්තනයන් තුළින් නවීන බලශක්ති තාක්‍ෂණ ක්‍ෂේත්‍රයේ සහයෝගීතාවයේ අපේක්ෂාවන් තවදුරටත් ඉස්මතු වනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.

බලශක්ති කාර්යක්ෂමතාව පිළිබඳ බ්‍රික්ස් සහයෝගීතාව

12. බලශක්ති කාර්‍යක්‍ෂමතාවයේ තිරසාර ආර්ථික වර්‍ධනය උත්තේජනය කිරීමේ සහ පරිසරයට ඍණාත්මක මානව වර්ධන බලපෑම් අඩු කිරීමේ විශාල විභවයක් ඇත. බ්‍රික්ස් බලශක්ති කාර්‍යක්‍ෂමතා ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායමේ (BRICS Energy Efficiency Working Group) උත්සාහයන් ගැන අපි තෘප්තිමත් වෙමු. විවිධ අංශ හරහා දැනට පවතින යාන්ත්‍රණ අතර සම්බන්ධීකරණය වැඩිදියුණු කිරීම තුළින්, මෙම වැදගත් හරස් කැපීමේ මානය තුළ අපි බ්‍රික්ස් සහයෝගීතාවයේ සහයෝගීතාව වැඩි දියුණු කරන්නෙමු.

13. ඩිජිටල් ආකෘතිකරණය, පද්ධති ඒකාබද්ධ කිරීම, ස්මාර්ට් ජාලක සහ බලශක්ති කාර්යක්ෂම ගොඩනැගිලි ඇතුළුව බලශක්ති කාර්යක්ෂම තාක්‍ෂණයන් නිෂ්පාදනය, ප්‍රවාහනය, ගබඩා කිරීම, බෙදා හැරීම සහ පරිභෝජනය සඳහා සහයෝගීතාවයෙන් සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමට අපි කැපවී සිටිමු.

බලශක්ති සංක්‍රාන්ති සඳහා බ්‍රික්ස් සහයෝගීතාවය

14. අනාගතයේ වඩාත් නම්‍යශීලී හා තිරසාර බලශක්ති පද්ධති වෙත මාරුවීම සඳහා පොසිල ඉන්ධන, හයිඩ්‍රජන්, න්‍යෂ්ටික, පුනර්ජනනීය බලශක්තිය සහ බලශක්ති ගබඩා කිරීම ඇතුළු සියලු බලශක්ති ප්‍රභවයන් කාර්යක්ෂමව භාවිතා කිරීමේ වැදගත්කම අපි හඳුනා ගනිමු. බලශක්ති සංක්‍රාන්තිය සාර්‍ථක කර ගැනීම සඳහා සාම්ප්‍රදායික බලශක්ති උත්පාදන ක්‍රමයට සහ භාවිතයට ඇති අභියෝග ගණනාවක් ජය ගත යුතුය. මේ සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, විවිධ උසස්, නම්‍යශීලී, පිරිවැය තරඟකාරී සහ අඩු විමෝචන තාක්‍ෂණයන් අනුගමනය කිරීමෙන් පිරිසිදු බලශක්ති පද්ධති ලබා ගත හැකි බව අපි නැවත අවධාරණය කරමු.

15. ජාතික කොන්දේසි සහ ප්‍රමුඛතා මත පදනම්ව බලශක්ති සංක්‍රාන්තියේ වේගය සහ ගමන්මග තීරණය කිරීමේ සියළුම රටවල ජාතික ආණ්ඩුවලට ස්වෛරී අයිතියක් ඇත යන අදහස නැවත අවධාරණය කිරීමට අපි කැමැත්තෙමු. මෙම බලශක්ති සංක්‍රාන්ති සැලැස්මේ විවිධ විකල්පයන් විවිධාකාර විය හැකි අතර සංවර්ධන අරමුණු වලට අනුකූලව පුනර්ජනනීය බලශක්තිය, බලශක්ති කාර්යක්ෂමතාව, න්‍යෂ්ටික බලය, හයිඩ්‍රජන්, ජෛව ශක්තිය සහ වෙනත් නව ශක්ති ක්‍රම ඇතුළත් විය හැකිය.

16. සාම්ප්‍රදායික ඉන්ධන කර්මාන්ත සඳහා විශ්වාසදායක සහ දැරිය හැකි මිලකට අඩු බරක් උත්පාදනය කිරීමේ ඉල්ලුම තෘප්තිමත් කිරීම සඳහා සහ බලශක්ති සැපයුමේ බාධා වැළැක්වීම සඳහා ප්‍රමාණවත් ආයෝඡනයක් සහ පිරිසිදු තාක්‍ෂණ නවෝත්පාදනයන් තුළින් ඒවා පරිසර හිතකාමී ලෙස සංවර්ධනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් පවතී. මේ සම්බන්ධයෙන් බලශක්ති සංක්‍රාන්ති වලදී එල්එන්ජී ඇතුළු ස්වාභාවික වායුවේ කාර්යභාරය අපි සටහන් කරන අතර අදාළ යටිතල පහසුකම් ඇතුළුව ගෑස් අංශයේ සහයෝගීතාව ඉහළ නැංවීමේ ක්‍රම ගවේෂණය කරන්නෙමු.

17. අඩු විමෝචන මාවතේ අපේක්‍ෂිත ඉලක්කය සපුරා ගැනීම සඳහා කර්මාන්ත කාබන් අඩු කිරීම (decarbonisation) සඳහා ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් අපි අපේක්ෂා කරමු. CCUS, ජෛව ස්කන්ධය බලශක්ති ප්‍රභවයක් ලෙස භාවිතා කිරීම සහ CCE වැනි කාබන් අඩුකරන තාක්ෂණයන් පිළිබඳව අපි සමීපව කටයුතු කරන්නෙමු.

( decarbonisation ඩෙකාර්බොනයිසේෂන් යන වචනයේ තේරුම කාබන් අඩු කිරීම යන්නයි. නිශ්චිතවම අදහස් කරන්නේ කාබන් ඩයොක්සයිඩ් (CO₂) විමෝචනය තිරසාර ලෙස අඩු කරන සහ වන්දි ගෙවන ආර්ථික පද්ධතියකට පරිවර්තනය කිරීම ය. CO₂ රහිත ගෝලීය ආර්ථිකයක් ඇති කිරීම දිගු කාලීන අරමුණයි – පරිවර්තක)

18. න්‍යෂ්ටික ශක්තිය අපවිත්‍ර ද්‍රව්‍ය හා හරිතාගාර වායු විමෝචන නොමැති තරම් නිපදවන බැවින් පිරිසිදු බලශක්ති පද්ධති සඳහා වැදගත් දායකත්වයක් ලෙස අපි සලකමු. හයිඩ්‍රජන් වැනි නව බලශක්ති ප්‍රවාහක නිෂ්පාදනය සඳහා මෙන්ම කුඩා මොඩියුලර් ප්‍රතික්‍රියාකාරක යෙදීමෙන් දුර බැහැර ප්‍රදේශවලට විශ්වාසදායක බලශක්ති සැපයුමක් සඳහා ද න්‍යෂ්ටික ශක්තිය ඵලදායීව භාවිතා කළ හැකිය. න්‍යෂ්ටික ආරක්‍ෂාව, ආරක්‍ෂාව සහ ව්‍යාප්තිය වැළැක්වීම පිළිබඳ ඉහළම ප්‍රමිති මතකයේ තබා ගනිමින් සුදුසු පරිදි න්‍යෂ්ටික බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයේ සහයෝගීතාව අපි දිරිමත් කරන්නෙමු.

19. හයිඩ්‍රජන් වලට අමුද්‍රව්‍ය ලෙස භාවිතා කිරීමට අමතරව බලශක්ති ප්‍රවාහකයක් ලෙස කර්මාන්ත, ප්‍රවාහන ඇතුළු ආර්ථිකයේ විවිධ අංශ ඩකාබනීකරණය කිරීමේදී ඉතා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළ හැකිය. බ්‍රික්ස් ජාතීන්ට දැනෙන ප්‍රතිඵල ලබා ගත හැකි මෙම ක්ෂේත්‍රය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුම හුවමාරු කර ගැනීමට අපි එකඟ වෙමු.

පුනර්ජනනීය බලශක්ති සඳහා බ්‍රික්ස් සහයෝගීතාව

20. සැලකිය යුතු ලෙස පිරිවැය අඩු කිරීමට තුඩු දුන් නවෝත්පාදනයන්ගෙන් ප්‍රතිලාභ ලබන පුනර්ජනනීය බලශක්තිය වැඩි දියුණු කිරීමේ හා ප්‍රයෝජනයේ ජයග්‍රහණය සාදරයෙන් පිළිගනිමු. නව හා පුනර්ජනනීය බලශක්ති තාක්‍ෂණ වර්‍ගයේ වේගය අඛණ්ඩව පවත්වා ගෙන යාම සඳහා බ්‍රික්ස් ජාතීන් පර්යේෂණ, සංවර්ධනය හා පුනර්ජනනීය බලශක්තිය වන සුළං, සූර්‍ය, ජල, භූතාපජ සහ ජෛව ශක්තිය සහ අනෙකුත් අංශ වල එහි භාවිතය පුළුල් කිරීම සඳහා සහයෝගයෙන් කටයුතු කරනු ඇත.

21. නේවාසික සහ වාණිජ ගොඩනැගිලි අංශයන්හි නව හා පුනර්ජනනීය බලශක්ති ප්‍රභවයන්ගේ වැදගත්කම අපි පිළිගන්නා අතර මෙම වැදගත් මාතෘකාව ERCP ය තුළට ගෙන ඒම සඳහා ඉන්දීය ජනාධිපතිතුමා ගත් පියවර අපි සාදරයෙන් පිළිගනිමු. නෙට්-සීරෝ (Net-Zero) ගොඩනැගිලිවල නැගී එන ප්‍රදේශයන්හි හොඳම භාවිතයන් සහ විශේෂඥතාවයන් හුවමාරු කර ගැනීම අපි සටහන් කරමු.

22. ප්‍රවාහන, කර්මාන්ත සහ උණුසුම යන අංශ වලින් අංශු මාත්‍ර ඉවත් කිරීම ඇතුළුව බලශක්ති සංක්‍රාන්ති පෝෂණය කිරීමේ දී ජෛව බලශක්ති වල ප්‍රධාන කාර්යභාරය ද අපි පිළිගනිමු. තිරසාර ජෛව ශක්තිය වේගවත් කිරීම සහ තවදුරටත් සහයෝගීතාව දිරිමත් කිරීම සඳහා බ්‍රික්ස් රටවල් අතර පවතින සහයෝගීතාව අපි හඳුනා ගනිමු. එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස සමුළුවේ (United Nations Climate Change Conference of Parties – COP-22) 22 වන සැසිවාරයේදී ජෛව අනාගත වේදිකාව ස්ථාපිත කර ඇති අතර ජෛව බලශක්ති තිරසාර භාවිතය ප්‍රවර්‍ධනය කිරීමේ එහි කාර්යභාරය පිළිගන්නා බව අපි සටහන් කරමු.

23. එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස සමුළුවේ 21 වන සැසිවාරයේදී ජාත්‍යන්තර සූර්‍ය සන්ධානය (International Solar Alliance – ISA) පිහිටුවා ඇති බව අපි සටහන් කරමු. විමධ්‍යගත හා විදුලිබල පද්ධතියෙන් පිරිසිදු බලශක්තිය ප්‍රවර්ධනය කිරීමේදී ISA ආයතනයේ කාර්යභාරය අපි පිළිගනිමු.

24. බ්‍රික්ස් ජාතීන්ගේ සුවිශේෂී ප්‍රවීණතාවය දේශගුණයට හිතකර පිරිසිදු බලශක්තිය වෙත මාරුවීම වේගවත් කිරීමට උපකාරී වන බලශක්ති ගබඩා කිරීමේ තාක්‍ෂණ පිළිබඳ උපායමාර්ගික සහයෝගීතාවයට ප්‍රමාණවත් අවස්ථාවන් සපයයි. තාක්‍ෂණය, නිෂ්පාදන, ව්‍යාපාරික අපේක්ෂාවන් සහ මෙම ක්ෂේත්‍රයේ අනාගත හවුල්කාරිත්වයන් දිරිගැන්වීම සඳහා සහයෝගී ප්‍රවේශයක් සඳහා ඇති අවස්ථා ගවේෂණය කිරීමට අපි එකඟ වූයෙමු.

25. ප්‍රවාහන අංශයේ බ්‍රික්ස් රටවල් අතර වැඩි පර්යේෂණ සහයෝගීතාවයක් අපි පිළිගනිමු. ප්‍රවාහන අංශය වේගයෙන් සිදු වන පරිවර්‍තනයන් සැලකිල්ලට ගන්නා අතර එයට වැඩිවන ජෛව ඉන්ධන භාවිතය, ස්වාභාවික ඉන්ධන මෝටර් ඉන්ධන සහ විදුලි විසඳුම් ඇතුළත් වන අතර ERCP යටතේ මෙම තාක්‍ෂණ පිළිබඳ පර්යේෂණ ප්‍රවර්‍ධනය කිරීමේ හැකියාව සාදරයෙන් පිළිගනිමු.

බ්‍රික්ස් බලශක්ති සහයෝගිතා රාමුව

26. බ්‍රික්ස් ERCP හි නව වාර්තා, ජාතික ලේකම් කාර්යාල ජාලයක් හා නාභිගත ලක්ෂ්‍ය ජාලයක් ස්ථාපිත කිරීමට දරන උත්සාහයන්, ඊආර්සීපී ප්‍රමුඛතා අංශ සඳහා ප්‍රමුඛ රටවල් අධිෂ්ඨානය සහ බලශක්ති පර්යේෂණ නාමාවලිය සකස් කිරීම ඇතුළු වර්‍ගයේ ප්‍රගතිය අපි අගය කරන්නෙමු. හයිඩ්‍රජන් සහ මූල්‍යකරණය වැනි ක්ෂේත්‍ර ඇතුළත් කිරීමෙන් ප්‍රමුඛතා ක්ෂේත්‍ර පුළුල් කිරීම සඳහා ඉන්දියානු ජනාධිපති ධූරය ද ඇතුළත්ව ඇති පියවරයන් අපි සාදරයෙන් පිළිගනිමු.


27. 2025 දක්වා බ්‍රික්ස් බලශක්ති සහයෝගීතාව සඳහා මාර්ග සිතියම ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ප්‍රගතිය පිළිබඳව අපි තෘප්තිමත් වන අතර, එය ක්‍රියාත්මක කිරීම අධීක්ෂණය සහ ප්‍රවර්‍ධනය කරන ලෙස උසස් බලශක්ති කමිටුවට උපදෙස් දෙමු.

28. තිරසාර බලශක්ති සැපයුම සහ තාක්‍ෂණික ප්‍රගතිය සඳහා මුදල් ප්‍රධාන සාධකයකි. මේ සම්බන්ධයෙන් නව බලශක්ති ව්‍යාපෘති සඳහා අවශ්‍ය සහයෝගය ලබා ගැනීම සඳහා New Development Bank (NDBහි අනෙකුත් මූල්‍ය ආයතන සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට අපි උනන්දු කරවන්නෙමු.

29. ERCP රාමුව තුළ බලශක්ති සංක්‍රාන්ති හා සම්බන්ධ ප්‍රමිති සහ රෙගුලාසි පිළිබඳව තවදුරටත් සහයෝගීතාව ඉහළ නැංවීමට අපි උනන්දු කරවන්නෙමු. පිරිසිදු බලශක්ති ව්‍යාපෘති සඳහා ආර්ථික දිරි දීමනා හඳුන්වා දීමේදී අපි හොඳම ක්‍රියාදාමයන් හුවමාරු කර ගන්නා අතර මෙම ප්‍රදේශවල බ්‍රික්ස් අන්තර් සහයෝගීතාව ඉහළ නැංවීමට පියවර ගනිමු.

30. ලෝක බලශක්ති නිෂ්පාදනය හා පරිභෝජනය සඳහා ඔවුන්ගේ කොටස හා අනුකූලව ගෝලීය බලශක්ති න්‍යාය පත්‍රය තුළ බ්‍රික්ස් රටවල කාර්යභාරය අපි හඳුනා ගනිමු. බ්‍රික්ස් රාජ්‍යයන් අතර පවතින බලශක්ති ගැටලු සහ ජාත්‍යන්තර සංවිධාන හා වේදිකාවල සාකච්ඡා ගැන අවිධිමත් ලෙස කෙරෙන සාකච්ඡා අපි සාදරයෙන් පිළිගන්නා අතර ගෝලීය වශයෙන් බ්‍රික්ස් රටවල අවශ්‍යතා ප්‍රවර්‍ධනය කිරීම සඳහා මෙම සංවාදය ඉහළ නංවන්නෙමු. 2022 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ශාන්ත පීටර්ස්බර්ග් හි පැවැත්වෙන 25 වන ලෝක බලශක්ති සම්මේලනයේදී (World Energy Congress) බ්‍රික්ස් බලශක්ති සහයෝගීතාව ඉස්මතු කර දැක්වීමේ රුසියාවේ යෝජනාවක් අපි සටහන් කරමු.

31. විශේෂයෙන් බ්‍රික්ස් තරුණ බලශක්ති ඒජන්සිය සහ තරුණ බලශක්ති නියෝජිතායතනය යටතේ තරුණ බලශක්ති සහයෝගීතාව වර්ධනය කිරීමට අපි සහාය වෙමු. අධ්‍යාපන හුවමාරු හා සිසුන්ගේ ජාල පුළුල් කිරීම සඳහා යාන්ත්‍රණ ස්ථාපිත කිරීමට දිරිමත් කරමු.

32. බලශක්ති අමාත්‍යවරුන්ගේ හයවන බ්‍රික්ස් රැස්වීම සංවිධානය කිරීම පිළිබඳව අපි ඉන්දියානු ජනරජය කෙරෙහි අපගේ ස්තූතිය පළ කරමු. 2022 දී චීන මහජන සමූහාණ්ඩුවේ සභාපතිත්වය යටතේ අපගේ බලශක්ති සහයෝගීතාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කර ගැනීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.

indianewsnetwork.com ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Recommended For You

About the Author: Thusal