ඉන්දීය අගමැති ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ රාජ්‍ය නායකයින් අමතයි

මෙම හමුවේදී කලාපීය හා ජාත්‍යන්තර වශයෙන් වැදගත් වන කරුණු සාකච්ඡා කිරීමට අපේක්‍ෂීතය. 

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් ඉන්දීය නියෝජිත පිරිසට නායකත්වය ලබා දෙන අතර, ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ රාජ්‍ය නායකයින්ගේ 21වන රැස්වීමේ පළමු සැසිය ද අමතනු ඇති බව India News Network වාර්තා කරයි. සිකුරාදා මෙම සැසිය දෙමුහුන්  ක්‍රමයට දුෂාන්බේ හිදී පැවැත්වීමට නියමිතය.

ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානය  යනු ස්ථිර අන්තර් රාජ්‍ය ජාත්‍යන්තර සංවිධානයකි, එහි ආරම්භය 2001 ජූනි 15 දින චිනයේ ෂැංහයි හිදී සිදුවිය. කසකස්තාන් ජනරජය, මහජන චීන සමූහාණ්ඩුව, කිර්ගිස් ජනරජය, රුසියානු සමූහාණ්ඩුව, තජිකිස්ථාන් ජනරජය සහ උස්බෙකිස්තානය.යන රාජ්‍යයන්  ෂැංහයි පහ යාන්ත්‍රණය ක්‍රියාත්මක විය.2002 ජූනි මාසයේදී ශාන්ත පීටර්ස්බර්ග්හි දී ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ රාජ්‍ය නායකයින්ගේ රැස්වීමේදී ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ ප්‍රඥප්තියට අත්සන් තැබිණ. මෙය සංවිධානයේ අරමුණු සහ මූලධර්ම මෙන්ම එහි ව්‍යුහය සහ විස්තර කරන මූලික ව්‍යවස්ථාපිත ලේඛනයයි.

වර්තමානයේදී ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානය සාමාජික රටවල් අටකින් සමන්විත වේ, එනම් ඉන්දියානු ජනරජය, කසකස්තාන් ජනරජය, මහජන චීන සමූහාණ්ඩුව, කිර්ගිස් ජනරජය, ඉස්ලාමීය ජනරජය, රුසියානු සමූහාණ්ඩුව, තජිකිස්ථානය සහ උස්බෙකිස්තානය වේග

ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයට ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ඉස්ලාමීය ජනරජය, බෙලරුස් ජනරජය, ඉරානයේ ඉස්ලාමීය ජනරජය සහ මොන්ගෝලියාව නිරීක්ෂණ මට්යමේ රාජ්‍යයන් හතරක් අයත් වේ. එමෙන්ම අසර්බයිජානය, ආර්මේනියා ජනරජය, කාම්බෝජ රාජධානිය, නේපාල ෆෙඩරල් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ජනරජය, තුර්කි ජනරජය සහ ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය යන සංවාද හවුල්කරුවන් හය දෙනෙක් ද මෙයට අයත් ය.

මෙම හමුවේ දී මූලික වශයෙන් කලාපීය හා ජාත්‍යන්තර වශයෙන් වැදගත් වන මාතෘකා සාකච්ඡාවට ගැනීමට නියමිත බවත් දෙමුහුන් ආකාරයෙන් පැවැත්වෙන පළමු ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ සමුළුව මෙය බවත් ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය  පවසයි.   

ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානය මෙවර එහි 20 වන සංවත්සරය සමරන බැවින් සමුළුවේ වැදගත්කම වේ. මෙම සමුළුවේදී නායකයින් පසුගිය දශක දෙක තුළ සංවිධානයේ ක්‍රියාකාරකම් සමාලෝචනය කිරීමට සහ අනාගත සහයෝගීතාවය සහ අනාගත අපේක්ෂාවන් සාකච්ඡා කිරීමට අපේක්ෂා කෙරේ.

ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ සමුළුවට ෂැංහයි සාමාජික රටවල නායකයින්, නිරීක්ෂණ මට්ටමේ රාජ්‍යයන්,ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ මහලේකම්වරයා, ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානයේ කලාපීය ත්‍රස්ත විරෝධී ව්‍යූහයේ විධායක අධ්‍යක්‍ෂක, තුර්ක්මෙනිස්තාන ජනාධිපති ඇතුළු ආරාධිත අමුත්තන් සහභාගී වේ.

Recommended For You

About the Author: Thusal