UN Hot: ඉන්දියාව සහ පාකිස්ථානය අතර බරපතළ වාග් සංග්‍රාමයක්

ඉන්දියාවේ නිර්භීත හා නිශ්චිත ප්‍රකාශය පැමිණියේ පකිස්ථානු අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් කාශ්මීර ගැටළුව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයෙන් මතු කිරීමෙන් පසුව ය

ඉතා ම වැදගත් සංධිස්ථානයකදී, ජම්මු සහ කාශ්මීරයේ වාඩිලාගෙන සිටින ප්‍රදේශ වලින් වහාම ඉවත් වන ලෙස ඉන්දියාව පකිස්ථානයෙන් නිශ්චිත ලෙස ඉල්ලා සිටියේය. එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේදී පාකිස්තානයේ වැරදි සම්බන්ධ හඩ නඟමින් ඉන්දියාව මීට වසර හැත්තෑවකට පෙර ගත යුතුව තිබූ ස්ථාවරයක් ගෙන තිබේ.

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේදී ඉම්රාන් ඛාන්ගේ ප්‍රකාශයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේදී ‘පිළිතුරු දීමේ අයිතිය’ ක්‍රියාත්මක කරමින්, ඉන්දියාවේ පළමු ලේකම් ස්නේහා ඩුබේ සෙනසුරාදා අවධාරණය කළේ ජම්මු සහ කාශ්මීරයේ සහ ලඩාක්හි සමස්ත භූමිය සැමවිටම නොවෙනස්වන කොටසක් විය යුතු බවයි. “පකිස්ථානය නීති විරෝධී ලෙස අත්පත් කරගෙන සිටි ප්‍රදේශ ද මෙයට ඇතුළත් ය. එහි නීති විරෝධී වාඩිලා ගැනීම යටතේ ඇති සියළුම ප්‍රදේශ වහාම ඉවත් වන ලෙස අපි පාකිස්ථානයෙන් ඉල්ලා සිටිමු.” මේ වැඩිදුරටත් සඳහන් කළාය

ජම්මු සහ කාශ්මීරය ඉන්දියාවේ අත්‍යවශ්‍ය අංගයක් බව අවධාරණය කරමින් 1994 දී ඉන්දීය පාර්ලිමේන්තුව ඒකමතික යෝජනාවක් සම්මත කළ බවත්, පාකිස්තානයේ පාලනය යටතේ ඇති එම ප්‍රාන්තයේ කොටස් වලින් ඉවත් විය යුතු බවත් මෙහිලා මතක තබා ගැනීම වැදගත්ය. කෙසේ වෙතත්, ඉන්දියාව ලෝක ප්‍රජාව ඉදිරියේ මෙවැනි දැඩි ස්ථාවරයක් ගත් ප්‍රථම අවස්ථාව මෙයයි, විශේෂයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය ඉදිරියේ පකිස්ථානය සිය ‘කාශ්මීර ක්‍රීඩාව’ වසර ගණනාවක් තිස්සේ ක්‍රීඩා කරමින් සිටි.

එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයේ වාර්ෂික විවාදය අමතමින් ඉම්රාන් ඛාන් කාශ්මීර ප්‍රශ්නය මතු කළ විගස ඉන්දියාව ඊට මෙසේ ප්‍රතිචාර දැක්වීය

සිත්ගන්නා සුළු කරුණ නම් අද සවස නිව්යෝර්ක් හි පැවති එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ 76 වන සැසිවාරයේ දී අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ දේශනයට පෙර මෙම වර්ධනය පැමිණීමයි.

ප්‍රබල වාග් මාලාවකින් ප්‍රකාශය ආරම්භ කරමින් පළමු ලේකම්වරිය පකිස්ථානයේ සැබෑ මුහුණ ලොවට හෙළිදරව් කළාය. “පකිස්ථානය ගිනි නිවන භටයෙකු ලෙස වෙස්වලාගෙන සිටියද සැබෑ ලෙසම ගිනි තබන්නාගේ භූමිකාව රඟ දක්වන බවත්, පාකිස්ථානයේ සුළු ජාතීන් නිරන්තර භීතියෙන් සහ රාජ්‍ය අනුග්‍රහය සහිතව ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් මර්දනය වෙමින් ජීවත් වන බවත් ඈ ප්‍රකාශ කළාය. එමෙන්ම පාකිස්තානය ත්‍රස්තවාදීන්ට නවාතැන් දීම ආධාර කිරීම සහ ක්‍රියාශීලීව සහයෝගය දැක්වීමේ ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කරන බව සාමාජික රටවල් හොඳින් දන්නා බවත් ඇය පැවසුවාය.


“පාකිස්තානය රාජ්‍ය ප්‍රතිපත්තියක් වශයෙන් ත්‍රස්තවාදීන්ට විවෘත සහයෝගය දීම, පුහුණුව, මූල්‍යකරණය සහ සන්නද්ධ කිරීම කරනු ලබන රටක් ලෙස ගෝලීයව පිළිගත් රාජ්‍යයකි. එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලය විසින් තහනම් කර ඇති වැඩිම ගණනක් ත්‍රස්තවාදීන්ට සත්කාරකත්වය සැපයීමේ නීච වාර්තාව එය සතු වේ” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය. .

“කණගාටුවට කරුණක් නම්, පාකිස්ථානයේ නායකයා මගේ රටට එරෙහිව අසභ්‍ය හා ද්වේෂසහගත ප්‍රචාරයන් ප්‍රචාරය කිරීම සඳහා එක්සත් ජාතීන් විසින් ලබා දුන් වේදිකාවන් වැරදි ලෙස භාවිතා කළ පළමු අවස්ථාව මෙය නොවේ. ත්‍රස්තවාදීන් නිදහසේ භුක්ති විඳින තම රටේ ජනතාවගේ දුක්ඛිත තත්වයෙන් ලෝක අවධානය වෙනතකට යොමු කිරීමට උත්සාහ කිරීමකි.. සාමාන්‍ය ජනයාගේ, විශේෂයෙන් සුළු ජාතීන්ට අයත් මිනිසුන්ගේ ජීවිත උඩු යටිකුරු කර ඇති බව, ඩුබේ පැවසීය.

“මගේ රටට අභ්‍යන්තර කරුණු ගෙන ඒම සහ ලෝක ප්‍රජාව ඉදිරියේ අසත්‍ය ප්‍රචාරයන් ගෙන ඒම තුළින් මෙම උත්තරීතර සංසදයේ ප්‍රතිරූපය බිඳ දැමීමට පාකිස්තාන නායකයාගේ තවත් උත්සාහයක් සඳහා අපි පිළිතුරු දීමට ඇති අයිතිය භාවිතා කරමු” යනුවෙන් ඇය පැවසුවාය.

මීට පෙර ඉම්රාන් ඛාන්, කලින් පටිගත කළ දේශනයක දී ඉස්ලාමෝෆෝබියාව ‘හානිකර සංසිද්ධියක්’ ලෙස විස්තර කර ඇති අතර, නරකම හා වඩාත්ම පැතිරුණු ඉස්ලාම් භීතිකාව ‘දැන් ඉන්දියාව පාලනය කරන බව’ පවසා ඇත.

වත්මන් ඉන්දියානු රජය විසින් ප්‍රචාරය කෙරෙන ‘හින්දුත්ව මතවාදය’ ඉන්දියානු මුස්ලිම්වරුන්ට එරෙහිව ‘භීතියේ සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ පාලනය’ මුදාහරින බව ද ඔහු පැවසීය.

පාකිස්තානය සිය අසල්වැසියන් මෙන් ඉන්දියාව සමඟ සාමයට කැමති බව පාකිස්තානය සඳහන් කළ නමුත් තිරසාර සාමය ‘ජම්මු සහ කාශ්මීර් ගැටළුව විසඳීම මත පදනම් වූවක්’ බව ඛාන් පැවසීය. ඉන්දීය ආරක්ෂක අංශ විසින් පාකිස්තානය සිදු කළ බව කියවෙන ‘දල සහ විධිමත් ලෙස මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් පිළිබඳ විස්තරාත්මක ලේඛනයක්’ කලාපය තුළ එළිදැක්වූ බව ඔහු පැවසීය.

පකිස්ථානය සමඟ අර්ථවත් හා ප්‍රතිඵල පදනම් කරගත් ගිවිසුමක් සඳහා හිතකර පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීම ඉන්දියාවේ වගකීම වන අතර 2019 අගෝස්තු 5 දා සිට දිල්ලිය විසින් ස්ථාපනය කරන ලද ඒකපාර්ශවීය සහ නීති විරෝධී පියවර ආපසු හැරවිය යුතු බව ඉම්රාන් ඛාන් පැවසීය. කාශ්මීරයේ ජනතාවට එරෙහි පීඩනය සහ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම්. ඔහු විසින් ‘වාඩිලාගෙන සිටින භූමියේ ජන විකාශන වෙනස්වීම් ආපසු හරවන ලෙස’ ද ඉල්ලා තිබුණි.

ස්නේහා ඩුබේ පාකිස්ථානයට වාග් ප්‍රහාර දුන්නේ එහි සුළුතර ප්‍රජාවන් මර්දනය කිරීම හේතුවෙන්, “අද පාකිස්ථානයේ සුළු ජාතීන් – සික්, හින්දු, ක්‍රිස්තියානුවන්ට ජීවත් වීමට සිදුව ඇත්තේ නිරන්තර භීතියෙන් සහ රාජ්‍ය අනුග්‍රහයෙන් සිය අයිතිවාසිකම් මර්දනය කරන පසුබිමක් තුළය. මෙය යුදෙව් විරෝධී පාලනයක්” එහි නායකත්වය විසින් සාමාන්‍යකරණය කර සාධාරණීකරණය කර ඇත. “

“විරුද්ධ මත දරන්නන් දිනපතා ද්‍යෝෂාරෝපණය කිරීමෙන් වළක්වන අතර බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීම් සහ අධිකරණ විරෝධී මිනීමැරුම් හොඳින් ලේඛනගත කර ඇති බව,” ඇය පැවසුවාය.

ඉන්දියාව යනු ජනාධිපති, අගමැති, අගවිනිසුරුවරුන් සහ හමුදා මාණ්ඩලික ප්‍රධානීන් ඇතුළු ඉහළම තනතුරු සුළුතර ජනගහනයෙන් දැරූ බහුජාතික ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයෙන් සැදුම්ලත් රටක් බව ඇය පෙන්වා දුන්නාය. පාකිස්තානය මෙන් නොව ඉන්දියාව යනු නිදහස් මාධ්‍ය සහ ස්වාධීන අධිකරණයක් ඇති රටක් වන අතර අපේ ව්‍යවස්ථාව රැක බලා ගන්නා බව ද ඇය පැවසුවාය.

“බහුත්වවාදය යනු පාකිස්ථානයට තේරුම් ගැනීමට ඉතා අපහසු සංකල්පයක් වන අතර එහි සුළු ජාතීන්ට රජයේ උසස් තනතුරු ලබා ගැනීම ව්‍යවස්ථානුකූලව තහනම් කර ඇත. ලෝක ප්‍රජාව හමුවේ ඔවුන් උපහාසයට ලක් වීමට පෙර ආත්ම පරීක්‍ෂා කිරීම පමණක් කළ හැකි බව ඇය වැඩිදුරටත් පැවසුවාය.

ඉන්දියාව, පාකිස්තානය ඇතුළු සියළුම අසල්වැසියන් සමඟ සාමාන්‍ය සබඳතාවලට කැමති බව ඩුබේ පැවසීය. “කෙසේ වෙතත්, පාකිස්තානය විශ්වාසදායක, තහවුරු කළ හැකි සහ ආපසු හැරවිය නොහැකි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම ඇතුළුව හිතකර වාතාවරණයක් ඇති කිරීම සඳහා අවංකව කටයුතු කළ යුතු අතර, එහි පාලනය යටතේ ඇති කිසිදු භූමි ප්‍රදේශයක් ඉන්දියාවට එරෙහිව දේශසීමා ත්‍රස්තවාදය සඳහා භාවිතා කිරීමට ඉඩ නොතැබිය යුතුයි.” යනුවෙන් ද ඇය වැඩිදුරටත් සඳහන් කළාය

ජම්මු සහ කාශ්මීරය පිළිබඳ යෝජනාවක් 1994 පෙබරවාරි 22 දින ඉන්දීය පාර්ලිමේන්තුවේ සභා දෙකෙහිම සභාධිපතිවරුන් විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද අතර පාර්ලිමේන්තුව එම යෝජනාව ඒකමතිකව සම්මත කරන ලදී.

Recommended For You

About the Author: Thusal