කැනඩාවේ ජාතික ආරක්ෂාව ඉන්දීය සම්භවයක් සහිත දේශපාලනඥවරියකට

ඉන්දීය සම්භවයක් ඇති කැනේඩියානු දේශපාලඥවරියක වන ඇනීටා ආනන්ද් අගමැති ජස්ටින් ටෘඩෝ විසින් සිදු කරන ලද කැබිනට් සංශෝධනයේදී ජාතික ආරක්ෂක අමාත්‍යවරිය ලෙස අඟහරුවාදා දිවුරුම් දුන්නාය.

අගමැති ටෲඩෝගේ ලිබරල් පක්ෂය නැවත බලයට පත්වීමෙන් මාසයකට පසුව කැබිනට් සංශෝධනය සිදු වේ.

කැනඩාවේ ආරක්ෂක අමාත්‍යවරිය ලෙස දිවුරුම් දීමෙන් පසු ඕක්විල් හි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ආනන්ද් ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ, “ජාතික ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා ලෙස අද දිවුරුම් දීමට ලැබීම මගේ අවංක ගෞරවයක්. මෙම කළඹ මට භාර දීම ගැන @JustinTrudeau ස්තූතියි.

54 හැවිරිදි ආනන්ද් තවත් ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති දේශපාලනඥයෙකු වන හර්ජිත් සජ්ජන් වෙනුවට පත් කරයි.

සජ්ජන් ජාත්‍යන්තර සංවර්ධන නියෝජිතායතනයේ අමාත්‍යවරයා ලෙස පත් කර ඇති අතර, සංශෝධනයෙන් පසුව කැබිනට් මණ්ඩලයේ දිගටම රැඳී සිටින කමල් කේරා හැරුණු විට ඉන්දීය සම්භවයක් ඇති අනෙක් පුද්ගලයා (PIO) වේ.

ට්විටර් වෙත ගෙන යමින් සජ්ජන් පැවසුවේ, “@CanadaDev සඳහා අමාත්‍යවරයා ලෙස ලොව පුරා සාමය සහ ආරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ මගේ කාර්යය දිගටම කරගෙන යාමට මම බලාපොරොත්තු වෙමි. ලොව පුරා සංවර්ධනය, මානව හිමිකම් සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය ප්‍රවර්ධනය කිරීමේදී @karinagould විසින් සිදු කර ඇති වැදගත් කාර්යය අපි දිගටම කරගෙන යන්නෙමු. කැනඩාවේ පැසිෆික් ආර්ථික සංවර්ධන නියෝජිතායතනයට වගකිව යුතු අමාත්‍යවරයා ලෙස #Vancouver සහ #BritishColumbia හි ජනතාව සඳහා හොඳ වැටුප් සහිත, මධ්‍යම පාන්තික රැකියා නිර්මාණය කිරීමට මම දිගටම කටයුතු කරමි.

තවත් ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති හෙදියක් බවට පත් වූ දේශපාලනඥයෙකු වන කමල් ඛෙරා ජ්‍යෙෂ්ඨ අමාත්‍යවරිය ලෙස ඇගේ කැබිනට් තනතුර රඳවා ගනී. ආනන්ද් ජස්ටින් ටෘඩෝගේ කැබිනට් මණ්ඩලයට ඇතුළත් වීමත් සමඟ, කැනේඩියානු කැබිනට් මණ්ඩලයේ දැන් ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති පුද්ගලයන් 3 දෙනෙක් සිටිති.

ආනන්ද් ප්‍රථම වරට ඕක්විල් හි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරිය ලෙස තේරී පත් වූයේ 2019 දීය. ඇය මීට පෙර රාජ්‍ය සේවා සහ ප්‍රසම්පාදන අමාත්‍යවරිය ලෙස කටයුතු කර ඇත. ග්‍රාමීය Nova Scotia හි ඉපදී හැදී වැඩුණු ඇය 1985 දී ඔන්ටාරියෝ වෙත ගියාය. ඇමති ආනන්ද් විශාරදයෙකු, නීතිඥයෙකු සහ පර්යේෂකයෙකු ලෙස කටයුතු කර ඇත. ඇය ටොරොන්ටෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ නීතිය පිළිබඳ මහාචාර්යවරියක් ලෙසද ඇතුළුව නීති ශාස්ත්‍රඥවරියක් ලෙස කටයුතු කර ඇති අතර එහිදී ඇය ආයෝජකයින්ගේ ආරක්ෂාව සහ ආයතනික පාලනය පිළිබඳ JR කිම්බර් සභාපතිනිය ලෙස කටයුතු කළාය.

Recommended For You

About the Author: Thusal