ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ සාමාජිකත්වය නොලැබීම ගැන ඉන්දියාවේ කණස්සල්ල

එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයෙහි ප්‍රතිසංස්කරණ තීරණාත්මක වූ බව විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය රාජ්කුමාර් රන්ජන් සිං පැවසීය

එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ සාමාජිකත්වය තුළ පවතින අඛණ්ඩව බැහැර කිරීම සහ අසමානතාවය ආමන්ත්‍රණය කරන ලෙස ඉන්දියාව අඟහරුවාදා ඉල්ලා සිටියේය.

ඉන්දියාවේ ස්ථාවරය විදේශ කටයුතු පිළිබඳ රාජ්‍ය අමාත්‍ය රාජ්කුමාර් රන්ජන් සිං විසින් එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ ‘බැහැර කිරීම, අසමානතාවය සහ ගැටුම්’ පිළිබඳ විවෘත විවාදයේදී ප්‍රකාශ කරන ලදී.

“බැහැර කිරීම, අසමානතාවය සහ ගැටුම් මෙම මණ්ඩලයේ ක්‍රියාකාරිත්වයට ද අදාළ වේ. ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ සාමාජිකත්වය තුළ දිගින් දිගටම පවතින බැහැර කිරීම් සහ අසමානතාවය ආමන්ත්‍රණය කළ යුතුය. ආරක්‍ෂාව සහ සාමය ගොඩනැගීම සඳහා වන ජාත්‍යන්තර ව්‍යූහය ප්‍රතිසංස්කරණය කළ යුතු බව අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

“ගෝලීය බලය සහ ගැටලු විසඳීමේ හැකියාව මීට වසර හැත්තෑ හයකට පෙර තිබුණාට වඩා අද බොහෝ දුරට විසිරී ඇත. අප්‍රිකාව ඇතුළු සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල සාධාරණ හඬ කොපමණ කාලයක් ප්‍රතික්ෂේප කළ හැකිදැයි ඔහු විමසීය.

“එබැවින් ප්‍රතිසංස්කරණය කරන ලද බහුපාර්ශ්විකවාදය, එහි හරය වන එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ ප්‍රතිසංස්කරණයන් අද ලෝකයේ සංකීර්ණ අභියෝග සමඟ කටයුතු කිරීම සඳහා ඉතා වැදගත් බව අපට ඒත්තු ගොස් ඇත යනුවෙන් සිං සඳහන් කළේය.

විවෘත විවාදයේ මාතෘකාව අමතමින් ඔහු කියා සිටියේ පසුගිය දශක කිහිපය තුළ අන්තර් රාජ්‍ය ගැටුම් අඩු වී ඇති බවයි.

“කෙසේ වෙතත්, මෙම ගැටුම් සඳහා දිගුකාලීන දේශපාලන, ආර්ථික සහ සමාජීය හේතු කිහිපයක් තිබේ, මෙම මණ්ඩලයේ පමණක් නොව සාමය ගොඩනැගීම සහ සමාජ-ආර්ථික සංවර්ධනය සඳහා විශේෂිත කාර්යභාරයක් ඇති එක්සත් ජාතීන්ගේ අනෙකුත් ආයතනවල ද අවධානය යොමු කළ යුතුය,” විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා සඳහන් කළේය.

තිරසාර සාමයක් ළඟා කර ගැනීම සඳහා අන්තර් රාජ්‍ය ගැටුම් පවතින රටවලට උපකාර කිරීම සඳහා පැහැදිලිවම බොහෝ දේ කළ යුතු බව ඔහු පැවසීය. මෙම සන්දර්භය තුළ නිරීක්ෂණ කිහිපයක් ඉදිරිපත් කරමින් සිං පැවසුවේ සාමය සහ ආරක්ෂාව පවත්වා ගැනීම සඳහා ජාත්‍යන්තර ප්‍රයත්නයන් ඇතුළත් විය යුතු බවයි.

විශේෂයෙන් ගැටුම් පවතින රටවල ත්‍රස්තවාදය ව්‍යාප්ත කිරීම ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවගේ උත්සාහයන් ආපසු හැරවිය හැකි බව සඳහන් කළ ඔහු, එබැවින් ත්‍රස්තවාදය ඕනෑම ආකාරයකින් හෝ ප්‍රකාශනය හෙළා දැකීම අත්‍යවශ්‍ය වන අතර එයට සහාය දෙන අය වගකිව යුතු බව පැවසීය.


“සාම ගිවිසුමක් ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ක්‍රියාවලිය මානුෂීය සහ හදිසි ආධාර සැපයීම, ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් නැවත ආරම්භ කිරීම සහ පාලනය වැඩිදියුණු කරන දේශපාලන හා පරිපාලන ආයතන නිර්මාණය කිරීමත් සමඟම ක්‍රියාත්මක විය යුතු අතර සියලුම පාර්ශවකරුවන්, විශේෂයෙන් කාන්තාවන් සහ අවාසි සහගත කොටස් ද ඇතුළත් විය යුතු බව,” ඔහු පැහැදිලි කළේය. .

“ගැටුම් තත්වයන් තුළ මානුෂීය සහ සංවර්ධන ආධාර දේශපාලනීකරණය කිරීමෙන් වැළකී සිටිය යුතුයි” යනුවෙන් අමාත්‍යවරයා ඉල්ලා සිටියේය.

පශ්චාත් ගැටුම් අවධියේදී රටවල් වෙත පුරෝකථනය කළ හැකි සහ වැඩිදියුණු කළ හැකි සම්පත් ප්‍රවාහයක් සහතික කිරීම තුළින් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව කළ යුතු බව ප්‍රකාශ කළේය. ජාතික ප්‍රමුඛතාවලට අනුකූලව සංවර්ධන ආධාර තිරසාර සාමයක් කරා දිගු ගමනක් යා යුතු ඔහු, බව පැවසීය.

විශේෂයෙන් අප්‍රිකාවේ පශ්චාත්-ගැටුම් ප්‍රතිසංස්කරණ න්‍යාය පත්‍රයට ක්‍රියාකාරීව සහයෝගය දැක්වීම වැදගත් බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා ප්‍රකාශ කළේය.

“මේ සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ සාමය ගොඩනැගීමේ කොමිසමේ උත්සාහය ශක්තිමත් කළ යුතුයි. මෙම ප්‍රයත්නයන්ට සත්කාරක රාජ්‍යයන්හි අවශ්‍යතාවලට ප්‍රමුඛත්වය දීම සහ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය ආයතන, පෞද්ගලික අංශය සහ සිවිල් සමාජ සංවිධානවල කාර්යභාරය සම්බන්ධීකරණය කිරීම ඇතුළත් විය යුතුය,” ඔහු ඉදිරිපත් කළේය.

“සාමය සහ ආරක්‍ෂාව සඳහා වැඩි දියුණු කළ හවුල්කාරිත්වයක් සඳහා ඒකාබද්ධ එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය-අප්‍රිකානු සංගමය වැනි දැනට පවතින සහයෝගීතායන් වඩාත් ක්‍රියාශීලීව ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බව අපි විශ්වාස කරමු,” ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

Recommended For You

About the Author: Thusal