කොවිඩ් වසංගය මැද ‘ගෝලීය ආහාර වෙළඳාම’ ලෝක වාර්තාවක් තබයි – FAO වාර්තාවක් හෙළිකරයි

එක්සත් ජාතීන්ගේ ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය (FAO) විසින් අද නිකුත් කරන  ලද නව වාර්තාවකට අනුව ගෝලීය ආහාර වෙළඳාම වේගවත් වී ඇති අතර පරිමාව සහ වටිනාකම යන දෙඅංශයෙන්ම වාර්තාවක් තැබීමට සූදානමින් සිටී.

ගෝලීය ආහාර වෙළඳාම “COVID-19 වසංගතය පුරාවටම කඩාකප්පල් කිරීම් සඳහා කැපී පෙනෙන ඔරොත්තු දීමේ හැකියාවක්” පෙන්නුම් කර ඇති අතර, ආහාර ද්‍රව්‍ය හා බලශක්ති මිල සීඝ්‍රයෙන් ඉහළ යාම දුප්පත් රටවලට සහ පාරිභෝගිකයින්ට මෙම මූලික අවශ්‍යතා සඳහා තම ආදායමෙන් විශාල කොටස් වැය කරන සැලකිය යුතු අභියෝග මතු කරන බව FAO වාර්තාව පවසයි.

ගෝලීය ආහාර ආනයන වියදම 2021 දී මෙතෙක් වාර්තා වූ ඉහළම මට්ටමට ළඟා වී එක්සත් ජනපද ඩොලර් ට්‍රිලියන 1.75 ඉක්මවනු ඇතැයි ලෝක ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය අපේක්ෂා කරයි, එය පෙර වසරට වඩා සියයට 14 ක වැඩිවීමක් සහ 2021 ජූනි මාසයේ පෙර පුරෝකථනයට වඩා සියයට 12 ක ඉහළ යාමක් සනිටුහන් කරයි. මෙම වැඩිවීම ඉහළ මිල මට්ටම් මගින් මෙහෙයවනු ලැබේ. ජාත්‍යන්තරව වෙළඳාම් කරන ආහාර ද්‍රව්‍ය සහ භාණ්ඩ ප්‍රවාහන ගාස්තු තුන් ගුණයකින් වැඩි වීම ඊට හේතුව වී තිබේ.

සංවර්ධිත කලාප සමස්තයෙන් සියයට 40 ක් වන අතර ඔවුන්ගේ සමස්ත ආහාර ආනයන වියදම 2020 ට සාපේක්ෂව සියයට 20 කින් ඉහළ යනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. අඩු ආදායම්ලාභී ආහාර හිඟ රටවල් සඳහා ඊටත් වඩා වේගවත් වර්ධනයක් අපේක්ෂා කෙරේ.

සංවර්ධිත කලාපවල ධාන්‍ය වර්ග, සත්ව මේද, එළවළු තෙල් සහ තෙල් බීජ වැනි මූලික ප්‍රධාන ආහාර ද්‍රව්‍යවල මිල සීඝ්‍ර ලෙස ඉහළ යාමට මුහුණ දී සිටින අතර, සංවර්ධිත කලාප සඳහා ඉහළ වටිනාකමක් ඇති පලතුරු සහ එළවළු, ධීවර නිෂ්පාදන සහ පාන වර්ග වැනි ඉහළ වටිනාකම් සහිත ආහාර මිල ඉහළ යාමට හේතු වේ.

වසරකට දෙවතාවක් නිකුත් කරන, Food Outlook , ධාන්‍ය වර්ග, එළවළු තෙල්, සීනි, මස් සහ කිරි සහ මාළු ඇතුළු ලෝකයේ ප්‍රධාන ආහාර ද්‍රව්‍ය සඳහා FAO හි සමාලෝචන වෙළඳපල සැපයුම සහ ඉල්ලුම ප්‍රවණතා ඉදිරිපත් කරයි. එය අනාගත වෙලඳපොළවල ප්‍රවණතා සහ ආහාර භාණ්ඩ සඳහා නැව්ගත කිරීමේ පිරිවැය ද බලයි.

ප්‍රධාන ධාන්‍ය වර්ග සඳහා ලෝක නිමැවුම් අපේක්ෂාවන් ශක්තිමත්ව පවතී, 2021 දී බඩ ඉරිඟු සහ සහල් සඳහා වාර්තාගත අස්වැන්නක් අපේක්ෂා කරයි, නමුත් මිනිස් පරිභෝජනය සහ සත්ව ආහාර සඳහා ධාන්‍ය භාවිතය වේගයෙන් වර්ධනය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත.

2020/21 හි දැඩි ශේෂයක් අනුගමනය කරමින්, 2021/22 සමය සඳහා වන මූලික පුරෝකථනයන් තෙල් බීජ සහ ව්‍යුත්පන්න නිෂ්පාදන සඳහා සමස්ත සැපයුම් තත්ත්වයෙහි යම් දියුණුවක් පෙන්නුම් කරයි, නමුත් ඒවායේ අදාළ අවසාන වාර තොග සාමාන්‍යයට වඩා අඩු මට්ටමක පැවතිය හැකිය.

2021/22 දී ලෝක සීනි නිෂ්පාදනය වසර තුනක සංකෝචනයකින් පසු නැවත ඉහළ යනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇති නමුත් තවමත් ගෝලීය ඉල්ලුම සපුරාලීමට තරම් ප්‍රමාණවත් නිෂ්පාදනයක් සිදු නොවේ. ප්‍රධාන අපනයනය කරන රටවල පවතින නිෂ්පාදන අඩුවීම සහ මිල ඉහළ යාම හේතුවෙන් ලෝක සීනි වෙළඳාම සුළු වශයෙන් පහත වැටෙනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.

2021 දී ලෝක මස් නිෂ්පාදනය ප්‍රසාරණය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇති අතර, (ප්‍රධාන වශයෙන් චීනයේ) විශේෂයෙන් ඌරු මස්වල වේගවත් නිෂ්පාදනයක් අපේක්ෂා කෙරෙන අතර ඕෂනියාව හැර අනෙකුත් සියලුම ප්‍රධාන නිෂ්පාදන කලාපවල කැපී පෙනෙන ඉල්ලුම මත පදනම් වූ නිමැවුම් ව්‍යාප්තියක් අපේක්ෂා කෙරේ. ප්‍රමුඛ පෙළේ ආනයනික කලාප, විශේෂයෙන් ආසියාව සහ යුරෝපය විසින් සිදු කරනු ලබන ආනයනවල අපේක්ෂිත පහත වැටීම් හේතුවෙන් ගෝලීය මස් වෙළඳාමේ වර්ධන වේගය අඩුවීමට ඉඩ ඇත.

2021 දී ගෝලීය කිරි නිෂ්පාදනය ප්‍රසාරණය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇති අතර, ආසියාව සහ උතුරු ඇමරිකාව විසින් මෙහෙයවනු ලබන සියලුම ප්‍රධාන නිෂ්පාදන කලාපවල අපේක්ෂිත වැඩිවීම් සමඟ එය සිදුවේ. COVID-19 වෙළඳපළ කඩාකප්පල් කිරීම් වලින් සිදුවන ආර්ථික ප්‍රකෘතිය මධ්‍යයේ කිරි නිෂ්පාදනවල ගෝලීය වෙළඳාම ද පුළුල් වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත. කෙසේ වෙතත්, මෑත මාසවලදී, දේශීය නිෂ්පාදනය ඉහළ යාම සහ මන්දගාමී පාරිභෝගික ඉල්ලුම හේතුවෙන් ආනයන වර්ධන වේගය මන්දගාමී විය.

2021 දී ධීවර හා ජලජීවී වගා නිෂ්පාදනය 2020 මට්ටමට වඩා සියයට 2.0 කින් වර්ධනය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇති අතර, වසංගතයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නව වෙළඳපළ ගතිකතාවයන්ම (මෙම අංශයට විශාල හානියක් සිදු කළ) දිගු කාලීනව විඳදරාගැනීමට ඉඩ ඇති බව පෙන්නුම් කරයි. ඉහළ භාණ්ඩ ප්‍රවාහන වියදම් සහ ප්‍රවාහන ප්‍රමාදයන් තිබියදීත් මත්ස්‍ය වෙළෙඳාම නැවතත් ඉහළ යමින් පවතී.

ප්‍රධාන කෘෂි ආහාර ද්‍රව්‍යවලට අදාළ අනාගත සහ විකල්ප වැනි මූල්‍ය උපකරණ “අනෙකුත් ඉහළ මිලක් සහිත වසරවලින් සලකුණු කරන ලද සමපේක්ෂණ උද්යෝගය ආකර්ෂණය කර ගැනීමට” අසමත් වී ඇති බව වාර්තාව නිරීක්ෂණය කරයි.

කෘෂිකාර්මික යෙදවුම් මිල පිළිබඳ විශේෂ පරිච්ඡේදය

FAO විශේෂඥයින් විසින් ශීඝ්‍රයෙන් ඉහළ යන යෙදවුම් මිලෙහි බලපෑම්, විශේෂයෙන් ෆොසිල ඉන්ධන වලින් ලබාගත් බලශක්තිය, ආහාර මිල, අනාගත මිල වර්ධනයන් සහ ගෝලීය ආහාර සුරක්ෂිතතාවය සඳහා ඇති විය හැකි ප්‍රතිවිපාක පරීක්ෂා කිරීම සඳහා ‘ගෝලීය යෙදවුම් මිල දර්ශකයක් (GIPI) ගොඩනගා ඇත.

බලශක්තිය, පොහොර, පළිබෝධනාශක, ආහාර සහ බීජ මිල ගණන් 2021 අගෝස්තු මාසයේදී වසර 10 ක ඉහළම අගයට ළඟා වූ බව හෙළි වේ. එය 2005 සිට සමමුහුර්ත ආකාරයකින් ගමන් කර ඇති අතර, ඉහළ යෙදවුම් පිරිවැය ඉහළ ආහාර මිලකට පහසුවෙන් පරිවර්තනය වන බව පෙන්නුම් කරයි.

2020 වසරේ එම කාලය හා සසඳන විට 2021 අගෝස්තු දක්වා වසර තුළ FFPI සියයට 34 කින් සහ GIPI සමස්තයක් ලෙස සියයට 25 කින් වැඩි විය.

සමස්ත ගෝලීය පියවරයන් කෘෂිකර්මාන්තය තුළ විශාල කලාපීය සහ අංශ-විශේෂිත වෙනස්කම් වසං කරන බව සටහන් විය. නිදසුනක් වශයෙන්, සෝයා බෝංචි නිෂ්පාදකයින්, දැනට මිල අධික නයිට්‍රජන් පොහොරවල අඩු අවශ්‍යතාවලට මුහුණ දෙයි, එබැවින් ඔවුන් ඉහළ නිෂ්පාදන මිලෙන් ප්‍රතිලාභ ලැබිය යුතුය. ඌරු මස් නිෂ්පාදකයින්, ඊට වෙනස්ව, ඉහළ ආහාර පිරිවැය සහ අඩු මස් මිල ගණන්වලට මුහුණ දෙයි.

විශ්ලේෂණය විභව වික්‍රියා පිළිබඳ අවබෝධයක් ලබා දෙයි. නිදසුනක් වශයෙන්, උප සහරා අප්‍රිකාව සැපයුමෙන් සියයට 70ක් පමණ සඳහා නයිට්‍රජන් ආනයනය මත රඳා පවතී. (එහි මිල ෆොසිල ඉන්ධන මගින් මෙහෙයවනු ලැබේ) කුටුම්භයන් තම ආදායමෙන් සියයට 60කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් ආහාර, ඉන්ධන, ජලය සහ නිවාස වැනි අවශ්‍යතා සඳහා වැය කරන – දැන් 53ක් වන සංවර්ධනය වන රටවල්වලට ද එය බලපෑම් කරයි. 

ආහාර සහ ඉන්ධන මිල ඉහළ යාම දුප්පත් පාරිභෝගිකයින් කෙරෙහි ඉතා හානිකර බලපෑමක් ඇති කළ හැකි බවට FAO අනතුරු අඟවන අතර මේ සම්බන්ධයෙන් විශේෂයෙන් “සුපරීක්ෂාකාරී” වන ලෙස අදාළ රාජ්‍යයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී. 

ලෝක ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානයේ නිල වෙබ් අඩවිය ඇසුරිනි

Recommended For You

About the Author: Thusal