ගෝලීය අධ්‍යයන ගමනාන්තයක් බවට පත්වීමට ඉන්දියාවෙන් නව සැලසුම්

ඉන්දීය විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන් ශ්‍රින්ග්ලා ඉන්දියාවේ ජාතික අධ්‍යාපන ප්‍රතිපත්තිය හැඳින්වූයේ ඉන්දියාව ගෝලීය අධ්‍යයන ගමනාන්තයක් බවට පත් කිරීම ඉන්දියාවේ අරමුණ බවයි.

ජාතික අධ්‍යාපන ප්‍රතිපත්තිය ඉන්දියාව විශ්ව අධ්‍යාපන නායකයාගේ තත්වයට ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීමේ අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ දැක්ම සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ජාතික ප්‍රයත්නයන්ට දායක වීම අරමුණු කරයි යනුවෙනි”චන්දිගාර් විශ්ව විද්‍යාලය විසින් සංවිධානය කරන ලද උසස් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සම්මන්ත්‍රණයේදී විදේශ ලේකම්වරයා සිය අදහස් දැක්වීමේදී මේ බව පැවසීය.

img

ජාතික අධ්‍යාපන ප්‍රතිපත්තියේ අරමුණ වන්නේ ජාත්‍යන්තර විශ්ව විද්‍යාල වල ශාඛා ඉන්දියාවේ පිහිටුවීම දිරිමත් කිරීම බවය. එමගින් සිසුන්ට සහ අධ්‍යාපන අංශයට විශාල වශයෙන් ජයග්‍රහණ අත්පත් කරගත හැකි බවත් ඔහු පැවසීය.

“සම්පූර්ණ මණ්ඩපයක් ගොඩනැගීමට අවශ්‍ය නොවී, ඉන්දියානු විශ්වවිද්‍යාල මණ්ඩපවල ක්ෂුද්‍ර කේන්ද්‍රස්ථාන හරහා ඉගැන්වීම්, ඉගෙනුම් සහ පර්යේෂණ වැඩසටහන් පිහිටුවීමට ජාත්‍යන්තර විශ්ව විද්‍යාලවලට ඉන්දියානු විශ්ව විද්‍යාල සමඟ හවුල්කාරිත්වයන් ඇති කිරීමට විශාල මාර්ග තිබේ,” ඔහු පැවසීය.

ලෝකයේ රටවල් 164 ක සිසුන් 50000 කට අධික සංඛ්‍යාවක් මේ වන විටත් විවිධ වැඩසටහන් යටතේ ඉන්දියානු විශ්ව විද්‍යාලවල ඉගෙනුම ලබන බව ඔහු පැවසීය.

“ඉදිරි වසරවලදී මෙම සංඛ්‍යාව වැඩි වනු ඇතැයි අපි අපේක්ෂා කරමු. මේ සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාව යුරෝපය, ආසියාව, අප්‍රිකාව සහ ලතින් ඇමරිකාව පුරා රටවල් 50කට අධික සංඛ්‍යාවක් සමඟ අධ්‍යාපනික හුවමාරු වැඩසටහන් සහ අවබෝධතා ගිවිසුම්වලට එළඹ ඇත. මේ අතරට එක්සත් ජනපදය, එක්සත් රාජධානිය සහ ඕස්ට්‍රේලියාව යන රටබල් සමඟ ගිවිසුම් ඇතුළත් වේ, ”විදේශ ලේකම්වරයා පැවසීය.

අධ්‍යාපනික හුවමාරු වැඩසටහන් සහ අවබෝධතා ගිවිසුම් වැනි මුල පිරීම් කිහිපයක් හරහා සහයෝගීතාව අපේක්ෂා කරන බව ඔහු පැවසීය.එම මුලපිරීම් නම්, i විද්වතුන්, සිසුන් සහ පර්යේෂකයන් හුවමාරු කර ගැනීම; ii තොරතුරු/ප්‍රකාශන බෙදාගැනීම; iii. ඒකාබද්ධ සම්මන්ත්‍රණ, වැඩමුළු, සම්මන්ත්‍රණ ආදිය සංවිධානය කිරීම; iv. සුදුසුකම් අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් හඳුනා ගැනීම සඳහා ක්‍රියා කිරීම; v. ආයතනික සම්බන්ධතා වර්ධනය කිරීම.

ඉන්දියාවට විවිධ ජාත්‍යන්තර සංවිධාන සහ යුනෙස්කෝ, බ්‍රික්ස්, සාර්ක්, ඉන්දියාව-බ්‍රසීලය-දකුණු අප්‍රිකාව (අයිබීඑස්ඒ සංවිධානය), නැගෙනහිර ආසියානු සමුළුව, ආසියාන්, ඉන්දියන් සාගර රිම් සංගමය,ආර්ථික සහයෝගිතා සංවිධානය සහ යුරෝපා සංගමය වැනි බහුපාර්ශ්වික/ බහුපාර්ශ්වික ආයතන සමඟ අධ්‍යාපනික සහයෝගිතා ජාල ගොඩනඟා ඇති බව ඔහු දැනුම් දුන්නේය.

විදේශ සිසුන් සඳහා සැලකිය යුතු ශිෂ්‍යත්ව වැඩසටහන් පරිපාලනය කිරීම ඇතුළුව ජාත්‍යන්තර සිසුන් සඳහා විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය වැදගත් පහසුකම් සපයන්නෙකු සහ ආධාරක මූලාශ්‍රයක් බව විදේශ ලේකම්වරයා කියා සිටියේය.

ඉදිරි දින වල තාක්ෂණයන් – රොබෝ තාක්ෂණය, 4D මුද්‍රණය, ජෛව ඉංජිනේරු විද්‍යාව, ද්‍රව්‍ය විද්‍යාව, විශේෂිත වෛද්‍ය විද්‍යාව, ඩිජිටල් නවෝත්පාදන සහ ඒවා සමාජයට සහ එහි නියාමන රාමුවට ඒකාබද්ධ කිරීම – සිසුන්ගේ සහ මනසෙහි ඊටත් වඩා විශාල හා කාර්යබහුල ප්‍රවාහයකට තුඩු දෙනු ඇත. ලේකම්වරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

ඉන්දියානු දක්ෂතා, ආයතන සහ හවුල්කරුවන් සමඟ ලෝකයේ අත්දැකීම් ධනාත්මක විය. සිලිකන් නිම්නයේ තාක්ෂණික පරිසර පද්ධතියට දායක වූ ඉන්දියානු සිසුන්ගේ සිට ඉන්දියානු විශ්ව විද්‍යාල සහ අප්‍රිකානු මහාද්වීපය පුරා සිටින මහජන නායකයින්ගේ පරම්පරා ගණනාවක් අධ්‍යාපනය ලැබූ ගුරුවරුන් දක්වා, උදාහරණ සියල්ලන්ටම දැකගත හැකිය. ඒවා බොහෝ සහ සැලකිය යුතු ය, ”ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal