ආහාර සුරක්ෂිතභාවය අනතුරේ ! – ලෝක ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය

ගෝලීය වශයෙන් ස්වභාවික ආපදා ඉහළ යමින් පැවතීම කෘෂිකර්මාන්තයට සහ පශු සම්පත්වලට දැවැන්ත බලපෑමක් කරන අතර එය ආහාර සුරක්ෂිතභාවයට බලවත් අභියෝගයක් බව ලෝක ආහාර හා කෘෂිකර්ම සංවිධානය පවසයි.

2020 මුල් මාස කිහිපය තුළ, කාන්තාර පළඟැටියන් විශාල රංචු අප්‍රිකාවේ හෝන් අර්ධද්විපය, අරාබි අර්ධද්වීපය සහ නිරිතදිග ආසියාව පුරා ගොවිබිම් විනාශ කිරීමට පටන් ගත් අතර ගංවතුර, සුළි කුණාටු, හිම කැට, සත්ව රෝග, නියඟවලින් දැනටමත් බලපෑමට ලක් වූ ගොවීන්ට එය තවත් විනාශයක් උරුම කර දුන්නේය.

එහි අවසානය වන විට, 2020 අත්ලාන්තික් සුළි කුණාටු සමය ආරම්භ වූ අතර වාර්ෂික සාමාන්‍ය වන සුළි කුණාටු 12ක අගය ඉක්මවා ගොස් සුළි කුණාටු 30කට මුහුණ දීමට අත්ලාන්තික් රටවලට සිදුවිය. මේ අතර, COVID-19 වසංගතය ලොව පුරා ජීවිත, ජීවනෝපායන් සහ ආර්ථිකයන් විනාශ කර ඇත.

ලෝකය පෝෂණය කරන බිලියන සංඛ්‍යාත ගොවීන් එවැනි කම්පනවල බර දරා සිටිති. එය වෙනත් ඕනෑම නිෂ්පාදන අංශයකට වඩා හානිකර වූ අතර විනාශය අති විශාල විය.  ව්‍යසනයන් ජීවිත අහිමි කරන අතර ග්‍රාමීය ජීවනෝපායන් විනාශ කරයි, ආහාර විනාශ කරයි, කුසගින්න ඇති කරයි.

මෙවැනි ව්‍යසනයන් කෘෂිකාර්මික අංශයට ඇති කරන බලපෑම් මොනවාද? ආපදා, රෝග සහ දේශගුණික විපර්යාසවලට ඔරොත්තු දෙන කෘෂිකාර්මික පද්ධති ගොඩනැගීමට අපට කුමක් කළ හැකිද?

ආපදා සහ ඒවායේ ආර්ථික බලපෑම

කෘෂිකාර්මික කටයුතුවලට ආපදා බලපාන සෘජු මාර්ගයක් වන්නේ අපේක්ෂිත නිෂ්පාදනයට වඩා අඩු නිෂ්පාදනයකි. මෙය ගොවීන්ට සෘජු ආර්ථික පාඩුවක් ඇති කරයි, එය සමස්ත වටිනාකම් දාමය දිගේ ගලා යා හැකිය. සමස්ත ජාතික ආර්ථිකයේ වර්ධනයට පවා එය බලපායි.

2008-2018 දක්වා, ආපදාවලින් පසු බෝග හා පශු සම්පත් නිෂ්පාදනයේ පහත වැටීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඩොලර් බිලියන ගණනක් අහිමි විය.

  • උප සහරා සහ උතුරු අප්‍රිකාවේ ඩොලර් බිලියන 30ක් අහිමි විය.
  • ලතින් ඇමරිකාවේ සහ කැරිබියන් කලාපයේ ඩොලර් බිලියන 29 ක් අහිමි විය.
  • කැරිබියන් හි කුඩා දූපත් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රාජ්‍යයන් (SIDS) හරහා ඩොලර් බිලියන 8.7 ක් අහිමි විය.
  • ආසියාවේ ඩොලර් බිලියන 49ක් අහිමි විය.

වැඩිම බලපෑමක් ඇති කරන ව්‍යසන මොනවාද සහ කොහේද?

ඵලදායි ආපදා අවදානම් අවම කිරීමේ (DRR) ප්‍රතිපත්ති මගින් ආපදාවල ආර්ථික හා ආහාර සුරක්ෂිතතා බලපෑම්වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට මෙන්ම මිනිසුන්ගේ ජීවනෝපාය ආරක්ෂා කිරීමට උපකාරී වේ. නමුත් ඵලදායි ප්‍රතිපත්ති නිර්මාණය කිරීම සහ ක්‍රියාවට නැංවීමට ඇතුළත් වන්නේ කුමන ව්‍යසනය වැඩිම බලපෑමක් ඇති කරන්නේද සහ කොතැනද යන්න දැන ගැනීමයි.

2008-2018 දක්වා අඩුම සංවර්ධිත රටවලට (LDCs) සහ අඩු සිට මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවලට (LMICs) පහර දුන් (කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන පද්ධති මත ඒවායේ සංඛ්‍යාව අනුව) ඉහළම බලගතු ව්‍යසන පහ මෙන්න.

නියඟය

කෘෂිකර්මාන්තයට විශාලතම හානියක් සිදුකරන ව්‍යසනය ලෙස නියඟය සැලකේ. ගෝලීය කෘෂිකාර්මික සහ පශු සම්පත් විනාශයෙන් 34%ක් නියඟය නිසා සිදුවන අතර එය ගෝලීය වශයෙන් ඩොලර් බිලියන 34ක් වැනි අති විශාල අගයකට හිමිකම් කියයි.

නියඟය කෘෂිකර්මාන්තයට පූර්ණ බලපෑමක් සිදුකරයි. අනෙක් සියලුම අංශවල 18%ක් වන බලපෑමට සාපේක්ෂව එමගින් සිදුවන බලපෑම 82%කි.

ගංවතුර

2008-2018 කාලය තුළ කෘෂිකාර්මික හා පශු සම්පත් යන දෙඅංශයට ඩොලර් බිලියන 21ක අලාභයක් ගංවතුර නිසා සිදුවිය. එය සමස්ත අලාභයෙන් 19%ක් නියෝජනය කරයි.

කුණාටු

කුණාටු කෘෂිකාර්මික අංශයට ගංවතුර මෙන් විනාශකාරී ය. මෙයට විශේෂයෙන් හේතු වී ඇත්තේ 2017 අත්ලාන්තික් සුළි කුණාටු සමය වන අතර එය වාර්තාගත මිල අධිකම සහ අධි ක්‍රියාකාරී නිවර්තන සුළි සුළං සමයයි. 2008-2018 අතර නිවර්තන සුළි කුණාටු වැනි ආන්තික කුණාටු හේතුවෙන් එක්සත් ජනපද ඩොලර් බිලියන 19කට වැඩි කෘෂිකාර්මික හා පශු සම්පත් අලාභයක් සිදුව ඇති අතර එය සමස්ත හානියෙන් 18%කට හේතු වේ.

බෝග සහ පශු සම්පත් පළිබෝධ, රෝග සහ ආසාදන

බෝග සහ පශු සම්පත් පළිබෝධ, රෝග සහ ආක්‍රමණ මෙම අංශයට බරපතළ හානියක් සිදුකරන අංශයකි. 2008 සිට 2018 දක්වා කාලපරිච්ඡේදය තුළ එවැනි ජීව විද්‍යාත්මක ව්‍යසනයන් සමස්ත භෝග හා පශු සම්පත් නිෂ්පාදනයෙන් සියයට 9 කට හේතු විය.

2020 නැගෙනහිර අප්‍රිකාවේ කාන්තාර පළඟැටි අර්බුදය නිෂ්පාදනය කඩාකප්පල් කිරීමේදී ජීව විද්‍යාත්මක ව්‍යසනවල භූමිකාව තවත් උග්‍ර කරනු ඇත, මන්ද කලාපය ශුෂ්ක හා අර්ධ ශුෂ්ක කලාපවල සැලකිය යුතු ලෙස අඩු වූ බෝග අස්වැන්න සහ ප්‍රධාන තණබිම් අලාභය සඳහා බැඳී සිටී.

ලැව් ගිනි

ලැව්ගිනි කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදන පද්ධතිවලට අඩු බලපෑමක් ඇති කරන බව පෙනේ. එය අලාභයෙන් 01% කට වැඩි ප්‍රමාණයකට වගකිව යුතු ය.

මෙය භෝග හා පශු සම්පත් නිෂ්පාදනයට සිදු වූ හානිය සඳහා පමණක් වන අතර, දැව හා අනෙකුත් පද්ධති සම්බන්ධයෙන් වන සංරක්ෂණ අංශයේ සිදු වූ පාඩු ඇතුළත් නොවේ. කැලිෆෝනියා (2017), ග්‍රීසිය (2018), ඇමේසන් (2019) සහ ඕස්ට්‍රේලියාව (2019/2020) හරහා අක්කර මිලියන ගණනක් පුරා ඇවිළෙන ලැව්ගිනි වල බලපෑම, කිහිපයක් නම් කිරීමට, අතිවිශාල විය හැකිය.

දැන් ක්‍රියා කිරීමට කාලයයි

ව්‍යසනයන් අලුත් දෙයක් නොවේ. නමුත් මානව ඉතිහාසයේ මේ මොහොතේ අප ආපදා කළමනාකරණය කරන ආකාරය පැවැත්මේ අවශ්‍යතාවයකි. එය ඵලදායී වීමට නම්, ආපදා අවදානම් අවම කිරීම (DDR), හදිසි ප්‍රතිචාරය, ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ දේශගුණික විපර්යාස අනුවර්තනය පිළිබඳ ජාතික උපාය මාර්ග කෘෂිකර්මාන්තයට ඇති කරන විශේෂිත බලපෑම පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක අවබෝධයක් තුළ ස්ථිරව පදනම් විය යුතුය.

  • හානි හා පාඩු රටා හඳුනා ගැනීම.
  • භෝග, පශු සම්පත්, වන වගාව, ධීවර හා ජලජීවී වගාව සඳහා බලපෑම් බිඳවැටීම් සැපයීම.
  • සියලු වර්ගවල විපත් පිළිබඳ පැතිකඩ ගොඩනැගීම: සුළි කුණාටු වැනි වේගයෙන් ආරම්භ වන මහා පරිමාණ ව්‍යසනවල සිට, නියඟය වැනි කාලයත් සමඟ සෙමින් වර්ධනය වන සිදුවීම් දක්වා; බොහෝ විට වාර්තා නොවන නමුත් කුඩා පරිමාණ ගොවීන්ගේ ජීවනෝපායට අහිතකර විය හැකි කුඩා පරිමාණ දේශීය හෝ ‘නිහඬ’ ආපදා.
  • වසංගත, ආහාර දාම අර්බුද, ගැටුම් සහ දිග්ගැස්සුනු අර්බුද වැනි පුළුල් තර්ජන සලකා බැලීම සඳහා ස්වභාවික උපද්‍රව ආශ්‍රිත ව්‍යසනවල බලපෑමෙන් ඔබ්බට පුළුල් කිරීම.
  • ආපදා තක්සේරුව, අවදානම් අවම කිරීම සහ දේශගුණික විපර්යාස අනුවර්තනය යන සම්බන්ධය සැරිසැරීම.

Fao වාර්තාවක් ඇසුරිනි

Recommended For You

About the Author: Thusal