ඉන්දියාව ආරම්භකයින් සඳහා ලොව විශාලතම පරිසර පද්ධතියක් නිර්මාණය කරයි

ඉන්දියාව ආරම්භකයින් සඳහා ලොව විශාලතම පරිසර පද්ධති වලින් එකක් නිර්මාණය කර ඇති අතර ඒවායින් ගණනාවක් තාක්ෂණික කලාපය තුළට පැමිණ ඇති බව විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන් ශ්‍රින්ග්ලා පැවසීය.

නවදිල්ලියේ පැවති වයිබ්‍රන්ට් ගුජරාට් ගෝලීය සමුළුව අමතමින් ඔහු පැවසුවේ, “ඉන්දියාව ද ව්‍යාපාර කිරීම වඩාත් පුළුල් කර ඇති බවයි. අපි ඩිජිටල් ක්‍රියාවලීන්, මාර්ගගත ගනුදෙනු සහ තනි ලක්ෂ්‍ය අතුරුමුහුණත් හරහා ව්‍යාපාර කිරීම වේගවත් ඇත යනුවනේ ඔහු පැවසීය.

මෙම අවස්ථාවට තානාපතිවරුන් සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සාමාජිකයින් ද සහභාගී විය.

“රජයේ ප්‍රතිලාභ සෘජුව පැවරීම ඇතුළු ඩිජිටල් ගෙවීම් දැන් සම්පූර්ණයෙන්ම ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතී. ඉන්දියාව ආරම්භකයින් සඳහා ලොව විශාලතම පරිසර පද්ධති වලින් එකක් නිර්මාණය කර ඇති අතර ඒවායින් ගණනාවක් තාක්ෂණික පද්ධති තුලට පැමිණ තිබේ.

“විබ්‍රන්ට් ගුජරාට් ගෝලීය සමුළුව 2003 දී ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය ශ්‍රී නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් ගුජරාට් ප්‍රාන්තයේ මහ ඇමතිවරයාව සිටියදී ආරම්භ කරන ලදී. මෙතෙක් පැවති සියලුම සමුළු සඳහා ඔහුගේ පැමිණීම සැමට ආශ්වාදයක් වු බව, ”විදේශ ලේකම් ශ්‍රින්ග්ලා ප්‍රකාශ කළේය.

10 වන අදියර අතරතුර, අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ පැමිණීම ගෝලීය නායකයින්ට සහ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරීන්ට ඔහු සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට අවස්ථාවක් ලබා දෙන බව ඔහු සඳහන් කළේය.

“සමුළුවේ තේමාව වන්නේ ‘ආත්මනිර්භාර් ගුජරාට් සිට ආත්මනිර්භාර් භාරත් දක්වා’, එනම්, ස්වයංපෝෂිත ගුජරාට් සිට ස්වයං-විශ්වාස ඉන්දියාව දක්වා ය. අග්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් දියත් කරන ලද ආත්මනිර්භාර් භාරත් අභියාන්, ඉන්දියාව විශ්වාසදායක ගෝලීය සැපයුම් දාම මධ්‍යස්ථානයක් බවට පත් කිරීමට අදහස් කරයි, යනුවනේ ශ්‍රින්ග්ලා පැවසීය.

“පසුගිය මාස කිහිපය තුළ ඉන්දියාව මෙම දිශාවට ගෙන යන ප්‍රතිපත්තිමය පියවර ගණනාවක් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත.ආර්ථික විවෘතභාවය, යහපාලනය සහ ගෝලීය තරඟකාරිත්වය නියාමනය කිරීම සහ වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා අභිලාෂකාමී ව්‍යුහාත්මක ප්‍රතිසංස්කරණ දියත් කර ඇත.

“ඉන්දියාවේ ආයෝජන ආකර්ශනය කර ගැනීම සහ නිෂ්පාදන ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා නිෂ්පාදන සම්බන්ධිත දිරි දීමනා යෝජනා ක්‍රමය වැනි ප්‍රතිපත්තිමය පියවරයන් ආරම්භ කර ඇත” යනුවෙන් විදේශ ලේකම්වරයා සඳහන් කළේය.

භාණ්ඩ හා සේවා බද්ද ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ බදු සරල කිරීමේ සහ ඒකාබද්ධ කිරීමේ අනෙකුත් ක්‍රියාමාර්ග ගනුදෙනු පිරිවැය අඩු කර ව්‍යාපාර කිරීමේ පහසුව වැඩිදියුණු කර ඇති බව ශ්‍රින්ග්ලා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

ඉන්දියාව සිය යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා විශාල රාජ්‍ය ආයෝජනයක් සිදු කරන බව ඔහු පැවසීය. බාධාවකින් තොරව සම්බන්ධිත ඉන්දියාවක් නිර්මාණය කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති බහු-මාදිලි සම්බන්ධතා සඳහා ජාතික ප්‍රධාන සැලැස්ම – “ගති ශක්ති” මෑතකදී අග්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් දියත් කරන ලදී. ජාතික අධ්‍යාපන ප්‍රතිපත්තිය මගින් 21 වැනි සියවස සඳහා ශ්‍රම බලකායක් දැනුවත් කිරීමට අවශ්‍ය රාමුව සකස් කර ඇති බව ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

“පසුගියදා COP 26 සමුළුවේදී කතා කරමින්, අග්‍රාමාත්‍යවරයා පංචාමෘට් හෙවත් අමෘත මූලද්‍රව්‍ය පහ හරහා ඉන්දියාවේ දේශගුණික අභිලාෂය නිවේදනය කළේය. අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ ප්‍රකාශයට අනුකූලව, ඉන්දියාව පුනර්ජනනීය බලශක්ති බලාගාරයක් බවට පත්වෙමින් බලශක්ති සංක්‍රාන්තියක් ආරම්භ කරමින් නව හරිත ආර්ථිකයක් නිර්මාණය කිරීමේ දිශාවට ගමන් කරමින් සිටී,යනුව‌ෙන් ”ඉන්දියාවේ ඉහළම රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයා පැවසීය.

ඉන්දියාව සිය ජාතික හයිඩ්‍රජන් මෙහෙයුම යටතේ හරිත හයිඩ්‍රජන් නිෂ්පාදනය සහ අපනයනය සඳහා ගෝලීය කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත් කිරීමට ද සැලසුම් කර ඇති බව ඔහු පැවසීය.

ගුජරාට් ප්‍රාන්තය අපේ රටේ ප්‍රමුඛතම කාර්මික කේන්ද්‍රස්ථානයක් වන අතර වඩාත්ම ආයෝජක හිතකාමී රාජ්‍යයක් බව ශ්‍රින්ග්ලා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

රජය ඛනිජ රසායන, රෙදිපිළි, ඖෂධ, මෝටර් රථ, මැණික් හා ස්වර්ණාභරණ ඇතුළු පුළුල් පරාසයක ප්‍රමුඛයා වන බව ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

ගුජරාටයේ GIFT නගරය ෆින්ටෙක් සමාගම් සඳහා කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්වෙමින් තිබේ. හරිත ඉන්දියානු ආර්ථිකයක් ඇති කිරීම සඳහා ප්‍රධාන දායකයෙකු වන රජය පුනර්ජනනීය බලශක්ති නිෂ්පාදනය සඳහා අභිලාෂකාමී ඉලක්ක තබා ඇති අතර මෙම ක්ෂේත්‍රය සඳහා දිරිගැන්වීම් කිහිපයක් ලබා දෙන බව විදේශ ලේකම්වරයා පැවසීය.

වසංගතයේ ආර්ථික බලපෑමෙන් ගුජරාට් ද ඉක්මන් සුවය ලබා ඇති බව ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

ක‌ොවිඩ්-19 නිසා ඇති වූ ආර්ථික බාධා කිරීම් නොතකා, 2021 දී ඉන්දියාවේ විද‌ේශ ඍජු ආය‌ෝජන ගලා ඒම ඩොලර් බිලියන 81.72 ක් විය. ඉන්දියානු ප්‍රාන්ත අතර ගුජරාට් ප්‍රාන්තය මෙම විද‌ේශ ඍජු ආය‌ෝජන ගලා ඒමේ ඉහළම ප්‍රතිලාභීන්ගෙන් එකකි, ෂ්‍රින්ග්ලා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

වසංගතයෙන් පසුව ඔවුන්ගේ නිෂ්පාදන පදනම් විවිධාංගීකරණය කිරීමට අපේක්ෂා කරන ගෝලීය සමාගම් සඳහා ගුජරාට් එහි දොරටු විවර කර ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය.

නව ආයෝජන ආකර්ශනය කර ගැනීමට සහ ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් නංවාලීමට ඉන්දීය රජය ප්‍රාන්ත රජය සමඟ හවුල් වී සිටින බව විදේශ ලේකම් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal