ඩ්‍රෝන යානා ගැන ජනතාවත් දැනුවත් කරන්න ඉන්දියාවෙන් ‘ඩ්‍රෝන් මේලා’

ඩ්‍රෝන, ඩ්‍රෝන් යෙදුම්, සේවා සහ භාවිතය ප්‍රදර්ශනය කිරීම සඳහා ප්‍රදර්ශන කුටි 30 කට අධික ප්‍රමාණයක් ‘ඩ්‍රෝන් මේලා’ හි පිහිටුවා ඇත.

ඩ්‍රෝන් නිෂ්පාදනයට රුකුලක් දෙමින් ඩ්‍රෝන යානා වැනි තාක්‍ෂණයේ උපයෝගීතාව පිළිබඳව ජනතාව දැනුවත් කරමින් ඉන්දියාව ප්‍රථම වරට මධ්‍ය ප්‍රදේශ්හි ග්වාලියර් හි ‘ඩ්‍රෝන් මේලාවක්’ සංවිධානය කළේය

සෙනසුරාදා සංවිධානය කරන ලද මේලා සඳහා ඩ්‍රෝන් නිෂ්පාදකයින්, සේවා සපයන්නන්, ඩ්‍රෝන් ලෝලීන් සහ පරිශීලක ප්‍රජාවන්, විශේෂයෙන් සිසුන්, ගොවීන් සහ නගරයේ සාමාන්‍ය ජනතාව සහභාගී වූ බව සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍යාංශය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

මෙම අවස්ථාවට අදහස් දක්වමින් ඉන්දීය සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍ය ජෝතිරාදිත්‍ය එම් සින්ඩියා පැවසුවේ ඩ්‍රෝන් මේලා ග්වාලියර් සඳහා ඓතිහාසික දිනයක් බවයි. “මේ හරහා අපි නව විප්ලවයේ සාක්ෂිකරුවන් බවට පත් වී ඇත. ඉදිරි අනාගතයේදී ඩ්‍රෝන් තාක්‍ෂණය ලෝක ආර්ථිකයේ කැපී පෙනෙන වෙනස්කම් ඇති කරන බව ඔහු පැවසීය. මෙතරම් විශාල ලෙස ඩ්‍රෝන් තාක්‍ෂණය භාවිතය ඉදිරියට ගෙන ගිය රටේ පළමු ප්‍රාන්තය මධ්‍ය ප්‍රදේශ් වීම ආඩම්බරයට කරුණක් බව සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍යාංශය, මධ්‍ය ප්‍රදේශ් රජය, ඉන්දියානු වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල සම්මේලනය එක්ව ග්වාලියර්හි මාධව් තාක්ෂණ සහ විද්‍යා ආයතනයේ විසින් ‌ඩ්‍රෝන් මේලා සංවිධානය කරන ලද බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස් පවසයි.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස් වාර්තා කරන අන්දමට ඩ්‍රෝන යානා, ඩ්‍රෝන් යෙදුම්, සේවා සහ භාවිත අවස්ථා ප්‍රදර්ශනය කිරීම සඳහා ප්‍රදර්ශන කුටි 30කට අධික ප්‍රමාණයක් පිහිටුවා ඇත. විවිධ සංවිධාන මගින් ප්‍රදර්ශන 12ක් පවත්වන ලදී.

වැඩසටහන අවසානයේ විවිධ ඩ්‍රෝන් සමාගම් විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද ඩ්‍රෝන් ඇක්‍රොබැටික් සහ අධිවේගී ඩ්‍රෝන් ධාවන තරඟයක් සහභාගී වූවන් සහ තරුණයින් රස වින්දහ. මෙම වැඩසටහන සඳහා 10,000 කට අධික පිරිසක් සහභාගී වූ බව අමාත්‍යාංශය වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

Recommended For You

About the Author: Thusal