ඉන්දීය දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව ගැන ඉන්දීය විදේශ ඇමැති ලොවට දුන් සහතිකය

කිලෝමීටර් 4000 කට වඩා දිග ඉන්දීය-බංග්ලාදේශ දේශසීමාව ආරක්ෂා කරමින්, දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව (දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව) ඉන්දීය-බංග්ලාදේශ මිත්‍රත්වයේ ප්‍රධාන කොටස්කරුවෙකු බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශ කළේය.

විජය දිවාස් අනුස්මරණ උත්සවය අමතමින් ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය ප්‍රකාශ කළේ බංග්ලාදේශයේ විමුක්තිය සඳහා දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව තීරණාත්මක කාර්යභාරයක් ඉටු කළ බවයි.

“1971 දී අධිෂ්ඨානය සහ වීරත්වය ඉතිහාසයක් නිර්මාණය කළ නිර්භීත දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව නිලධාරීන්ට සහ මිනිසුන්ට අපි ආචාර කරමු. යුද්ධයේදී උත්තරීතර පරිත්‍යාගය කළ සියලුම දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව සෙබළුන්ට අපගේ ගෞරවය,” ඔහු පැවසීය.

මෙම වසර ඉන්දියාවට සහ බංග්ලාදේශයට විශේෂ වැදගත්කමක් ඇති බව සඳහන් කරමින්, ජයිශංකර් පැවසුවේ, “ඔබ කවුරුත් දන්නා පරිදි, ජනාධිපති රාම් නාත් කෝවින්ද්, ඩකාහි විජය දිවාස් උත්සවයේ ගෞරවනීය ආරාධිත අමුත්තා ලෙස බංග්ලාදේශයේ රාජ්‍ය සංචාරයක නිරතව සිටී. යනුව‌ෙන්ය ”

මීට පෙර, අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි බංග්ලාදේශයේ නිදහසේ ස්වර්ණ ජයන්ති සැමරුම, 50 වසරක රාජ්‍යතාන්ත්‍රික සබඳතා සහ බංග්ලාදේශයේ නිර්මාතෘ බංගබන්ධු ෂෙයික් මුජිබර් රහ්මාන්ගේ ජන්ම ශත සංවත්සරය සඳහා මාර්තු මාසයේදී බංග්ලාදේශයට ගිය බව ඔහු සිහිපත් කළේය.

1971 දී ඉන්දියාව නිදහස් රටක් ලෙස බංග්ලාදේශය පිළිගත් දිනය සිහිපත් කරමින් මේ වසරේ දෙසැම්බර් 6 වැනිදා ඉන්දියාව සහ බංග්ලාදේශය එක්ව ලොව පුරා ‘මිත්‍රත්ව දිනය’ සැමරූ බව අමාත්‍යවරයා සඳහන් කළේය.

“ජනවාර්ගික හා සංස්කෘතික සබඳතා බෙදා හදා ගනිමින් දේශසීමා ආසන්නයේ ජීවත් වන මෙම සිදුරු සහිත දේශසීමාවේ අද්විතීය ස්වභාවය අනුව ඵලදායී දේශසීමා කළමනාකරණයක් අත්‍යවශ්‍ය වේ. දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව විසින් පසුගිය දශක පහ පුරාවටම මෙම සංකීර්ණ සහ බහුවිධ කර්තව්‍යය භාරගෙන ඇත,” ජයශංකර් පැහැදිලි කළේය.

“දේශසීමා ආරක්ෂක බංගලාදේශ (දේශසීමා ආරක්ෂක බංගලාදේශ) සමඟ සමීප සහයෝගීතාවයෙන් දේශසීමාවේ සාමය සහතික කිරීම සඳහා දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාවේ දායකත්වය අපගේ ජනතාව අතර මිත්‍රත්වය පවත්වා ගැනීම සඳහා ඉතා වැදගත් වේ,” ඔහු පැවසීය.

බංගලාදේශ දේශසීමා ආරක්ෂක බලකාය සමඟ සහයෝගීතාවයෙන්, මෙහෙයුම් සම්බන්ධීකරණය සහතික කිරීම සහ සමාජ සබඳතා ශක්තිමත් කිරීම සඳහා පියවර රැසක් ආරම්භ කර ඇති බව විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා දැනුම් දුන්නේය.

1971 විමුක්ති සමයේදී දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව විසින් ඉටු කරන ලද ඓතිහාසික කාර්යභාරය සිහිපත් කරමින්, ඔහු 1965 දී පාකිස්තානය සමඟ ඉන්දියාවේ දේශසීමාව ආරක්ෂා කිරීමේ බලවේගයක් ලෙස මතු වූ බවත්, දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව ඒ වන විටත් එහි ළදරු අවධියේ සිටි බව පැවසීය.

බොහෝ ආකාරවලින්, 1971 අත්දැකීම ගින්නෙන් ආරම්භ වූ බව ජයශංකර් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

එහෙත්, නැගෙනහිර මෙන්ම බටහිර දේශසීමාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව බලඇණි විසින් ප්‍රදර්ශනය කරන ලද සුවිශේෂී නිර්භීතකම, ඉන්දියාවට වාසිදායක ප්‍රතිඵලයක් සඳහා දායක වූ බව ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

“1971 මාර්තු මාසයේදී පකිස්ථානු හමුදා විසින් බංගලිදේශයේ ජනතාවට එරෙහිව දියත් කරන ලද ජන සංහාරක ව්‍යාපාරය අප කිසිවකුට කිසිදා අමතක කළ නොහැක. සර්ච් ලයිට් මෙහෙයුම සැබවින්ම මෑත ඉතිහාසයේ සමූහ ම්ලේච්ඡ ක්‍රියා සහ ම්ලේච්ඡ ඝාතන පිළිබඳ වඩාත් බිහිසුණු උදාහරණවලින් එකකි,” ඔහු සඳහන් කළේය.

“බංගබන්දු ෂෙයික් මුජිබර් රහ්මාන්ගේ වීරෝදාර නායකත්වය යටතේ බංග්ලාදේශයේ ජනතාව මෙම කුරිරු මර්දනයට එරෙහිව නැගී සිටින විට, ඉන්දියාවේ ඔවුන්ට ස්වයංසිද්ධ සහයෝගයක් ලැබුණි,” අමාත්‍යවරයා සිහිපත් කළේය.

“ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී අයිතීන් තහවුරු කිරීම සඳහා බංගලිදේශයේ ජනතාවගේ අරගලයට සහය දැක්වීම සඳහා අපගේ දේශපාලන, රාජ්‍යතාන්ත්‍රික සහ මිලිටරි උත්සාහයන් දැන් හොඳින් පිළිගෙන ඇත. ඉන්දියාවේ නැඟෙනහිර දේශසීමා ආරක්ෂා කරමින්, දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව ඉතා ඉක්මනින් මෙම වර්ධනයන්හි ක්ෂණික ප්‍රතිවිපාක සමඟ පොරබදමින් සිටියේය, ”ඔහු පැවසීය.

“සරණාගතයින් මිලියන දහයක් ඉන්දියාවට පැමිණ දේශසීමා ප්‍රදේශවල කඳවුරුවල ජීවත් වූහ. ඉන්දියාවේ ජනතාව තම හදවත් විවෘත කර ඔවුන්ගේ පීඩිත සහෝදරයන්ට සහයෝගය දුන්හ. දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව භූමියේ විකාශනය වූ තත්වය අසමසම උපායශීලී සහ දයානුකම්පාවෙන් කළමනාකරණය කළේය, ”ජයිශංකර් සඳහන් කළේය.

බොහෝ විට, ඉන්දියාවේ මිනිසුන්ගේ ත්‍යාගශීලීභාවය භූමියේ සිටින දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව නිලධාරීන් හරහා සොයා ගත් බව සඳහන් කළ ඔහු, පාකිස්තාන හමුදාවන්ගේ කුරිරුකම්වලින් පලා යන සහ බංග්ලාදේශය සඳහා වන නිදහස් අරගලයට සහභාගී වන අයට සදාචාරාත්මක සහ ද්‍රව්‍යමය සහය ලබා දුන් බව ඔහු පැවසීය. .

“අවාමි ලීගයේ නායකයින් ඉන්දියාවේ නවාතැන් ගත් විට, දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව ඔවුන්ව පිළිගත්තා පමණක් නොව, සන්නිවේදනය සඳහා ද මාර්ගයක් බවට පත් විය. පිටුවහල් රජයට සහ විමුක්ති ව්‍යාපාරයට මග පෙන්වූ මුක්ති බහිනියට සහය දීමෙන් එය ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කළේය. ”ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා පවසයි.

දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව හි නැගෙනහිර දේශසීමාවේ පොලිස්පති අභාවප්‍රාප්ත ශ්‍රී ගොලක් මජුම්දාර් මහතා විමුක්ති අරගලයට දැක්වූ දායකත්වය බංග්ලාදේශ රජය විසින් හඳුනාගෙන ඔහුට ‘බංගලාදේශයේ මිතුරා’ යන ගෞරවනීය සම්මානය පිරිනැමූ බව ඔහු පැවසීය.

“එහි ඓතිහාසික භූමිකාව මත ගොඩනැගීම, දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව බංගලාදේශය සමග ඉන්දියාවේ ශක්තිමත් බැඳීමෙහි තීරණාත්මක කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. මායිම් ප්‍රදේශවල සහ ඉන් ඔබ්බෙහි ස්ථාවරත්වය සහ සමෘද්ධිය සඳහා සාමකාමී දේශසීමාවක් පවත්වා ගැනීම, දේශසීමා අපරාධ වැළැක්වීම සහ වෙනත් නීති විරෝධී ක්‍රියාකාරකම් වැදගත් වේ, ”ජයිශංකර් දැනුම් දුන්නේය.

ඉන්දියාව සහ බංග්ලාදේශය අතර නව සහ පෙර පැවති දුම්රිය මාර්ග, මාර්ග සහ ජල මාර්ග විවෘත කිරීම සම්බන්ධයෙන් සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් ඇති බව සඳහන් කළ ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය, මිනිසුන්ගේ බාධාවකින් තොරව ගමන් කිරීම සඳහා බහු-මාදිලි හරස් දේශසීමා සම්බන්ධතාවය තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමට උත්සාහයන් කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින බව පැවසීය.

එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් රටවල් දෙකම වර්ධනය වන වෙළඳ හවුල්කාරිත්වයක් බෙදා ගනී. බංග්ලාදේශය දකුණු ආසියාවේ ඉන්දියාවේ විශාලතම වෙළඳ සහකරු වන අතර සිව්වන විශාලතම අපනයන ගමනාන්තය වේ

ගෝලීය වශයෙන්. ඉන්දියාව බංග්ලාදේශයේ දෙවන විශාලතම වෙළඳ සහකරු වේ. කොවිඩ් ආශ්‍රිත බාධා තිබියදීත්, ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳාම දැන් ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 10 දක්වා ළඟා වී තිබේ, ”ඔහු පැවසීය.

“අපගේ අන්තර් සම්බන්ධය පශ්චාත් කොවිඩ් ලෝකයේ නව මානයන් උපකල්පනය කරයි, එහිදී අපි සැපයුම් දාම විවෘතව තබා ගැනීම සහ මිනිසුන්ගේ ගමන් පහසුව සඳහා පහසුකම් සැලසීම මෙන්ම සෞඛ්‍ය ආරක්ෂාව සහතික කිරීමත් අරමුණු කර ගනිමු,” ඔහු නිරීක්ෂණය කළේය.

මෙම ගම්‍යතාවය පවත්වා ගැනීම සඳහා මාර්ග, ඉඩම් රේගු ස්ථාන සහ ඒකාබද්ධ මුරපොලවල් ඇතුළු දේශසීමා යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම ඉතා වැදගත් වේ. දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව යනු ආරක්ෂාව, වෙළඳාම සහ මිනිසුන්ගේ සංචලනය සඳහා දේශසීමා යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීමේ “සම්පූර්ණ රජයේ” ප්‍රවේශයේ ප්‍රධාන හවුල්කරුවෙකි.

“දකුණු ආසියාවේ උප කලාපීය ඒකාබද්ධතාවය හවුල් ප්‍රමුඛතාවයක් බවට පත්වීමත් සමඟ, සාම්ප්‍රදායික සහ නැගී එන ආරක්ෂක තර්ජනවලට එරෙහිව බාධාවකින් තොරව ගමන් කිරීමට පහසුකම් සැලසීමේ දී දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව වෙත වැඩි වැඩියෙන් වැදගත් කාර්යභාරයක් ලැබෙනු ඇති බව,” ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal