‘බිම්ස්ටෙක් රටවල් අතර සම්බන්ධීකරණය වැඩි දියුණු කළ යුතුයි‘ – ඉන්දිය ආරක්ෂක ඇමති

බිම්ස්ටෙක් යනු ඉතා වැදගත් සහ සමීප රටවල් සමූහයක් බව ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා පැවසීය

ඉන්දීය ආරක්ෂක අමාත්‍ය රාජ්නාත් සිං අඟහරුවාදා අනාගතයේදී මිනිසා විසින් සාදන ලද විපත්වලට මුහුණ දීම සඳහා බෙංගාල බොක්ක කලාපයේ හවුල්කරුවන් සම්බන්ධ කර ගනිමින් බහුපාර්ශ්වික උත්සාහයක් අවශ්‍ය බව ඉල්ලා සිටියේය.

ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා මේ බව පැවසුවේ පූනේහි හමුදා ඉංජිනේරු විද්‍යාලයේ සංවිධානය කරන ලද බිම්ස්ටෙක් සාමාජික රටවල් සඳහා වන මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන අභ්‍යාසයක් වන පෑනෙක්ස්-21 අතරතුරදී උපකරණ ප්‍රදර්ශනයක් ආරම්භ කරමිනි.

“ස්වාභාවික ව්‍යසනයෙන් සෘජුවම පීඩාවට පත් වූ ජාතියක උත්සාහයන්, එවැනි ව්‍යසනවල විශාල ප්‍රමාණය නිසා තේරුම්ගත හැකි පරිදි අඩු විය හැකිය. මේ අනුව, බෙංගාල බොක්ක කලාපයේ හවුල්කරුවන් සම්බන්ධ කර ගන්නා බහුපාර්ශ්වික උත්සාහයක්, සම්පත් එකතු කිරීමේ සහ සහන ක්‍රියාමාර්ග සංවිධානය කිරීමේ බල ගුණකයක් ලෙස ක්‍රියා කරනු ඇත,” ඔහු පැවසීය.

“ස්වාභාවික විපත් හේතුවෙන් දැනටමත් විපතට පත් ජනතාවට සහන සැලසීමේ ක්‍රියාවලිය එය කඩිනම් කරනු ඇත,” අමාත්‍යවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

බෙංගාල බොක්ක කලාපයේ සියලුම සාමාජික රටවලට ප්‍රතිලාභ ලබා දෙන කලාපීය සහයෝගීතාවයට ආධාර වන ක්‍රියාමාර්ග සංවර්ධනය කිරීමට සහ හැකි සෑම ආකාරයකින්ම ඉන්දියාවට පහසුකම් සැලසීමට සහාය ලබා දෙනු ඇත,” ඔහු සහතික විය.

සිං විසින් බිම්ස්ටෙක් හැඳින්වූයේ පවත්නා ශිෂ්ඨාචාරීය බැඳීම් ශක්තිමත් කරමින් සමාන අදහස් ඇති ජාතීන් අතර සහජීවන හවුල්කාරිත්වයක් ගොඩනගා ගැනීමට හැකියාව ඇති ඉතා වැදගත් සහ සමීපව බැඳී ඇති රටවල් සමූහයක් ලෙස ය.

ස්වභාවික විපත් වලදී එකිනෙකා වෙනුවෙන් පෙනී සිටීම සම්බන්ධයෙන් සාමාජික ජාතීන්ට ප්‍රශංසා කළ ඔහු, කලාපයේ මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන අභියෝගවලට ප්‍රතිචාර දැක්වීම සඳහා වඩාත් ඒකාබද්ධ යාන්ත්‍රණයක් නිර්මාණය කිරීම සඳහා පෑනෙක්ස්-21 නැවුම් ප්‍රබෝධයක් සපයයි යනුවෙන් පැවසීය.

සුළි කුණාටු සහ භූමිකම්පා සහ කොවිඩ්-19 වැනි තර්ජන සම්බන්ධ අනාගත අභියෝගවලට මුහුණ දීම සඳහා මෙම අභ්‍යාසය වැඩිදියුණු කරන ලද සම්බන්ධීකරණයට පහසුකම් සපයනු ඇති බවට ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා විශ්වාසය පළ කළේය.

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් ප්‍රකාශ කරන ලද “සාගර්” (කලාපයේ සැමට ආරක්ෂාව සහ වර්ධනය) සංකල්පය මත පදනම් වූ ඉන්දියානු සාගර කලාපය සඳහා ඉන්දියාවේ දැක්ම ඔහු නැවත අවධාරණය කළේය.

indianewsnetwork


අමාත්‍ය සිං මුහුදු වෙරළේ ආර්ථික හා ආරක්ෂක සහයෝගීතාව වර්ධනය කිරීමට ඉල්ලා සිටියේය; ගොඩබිම් සහ සමුද්‍රීය ප්‍රදේශ ආරක්ෂා කිරීමට ඇති හැකියාව වැඩි දියුණු කිරීම; තිරසාර කලාපීය සංවර්ධනය සඳහා වැඩ කිරීම; නිල් ආර්ථිකය සහ ස්වභාවික විපත්, මුහුදු කොල්ලකෑම් සහ ත්‍රස්තවාදය වැනි සාම්ප්‍රදායික නොවන තර්ජන සමඟ කටයුතු කිරීමට සාමූහික ක්‍රියාමාර්ග ප්‍රවර්ධනය කිරීම අවශ්‍ය බව ඔහු පැවසීය.

මෙම සෑම මූලද්‍රව්‍යයකටම සමාන අවධානයක් අවශ්‍ය වන අතර, මානුෂීය අර්බුදය සහ ස්වාභාවික විපත් ආමන්ත්‍රණය කිරීම සඳහා ඵලදායි ප්‍රතිචාර යාන්ත්‍රණයක් සංවර්ධනය කිරීම සාගර්හි වැදගත්ම කුළුණු වලින් එකකි.

ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා ඉන්දියානු සන්නද්ධ හමුදා සහ ඉන්දීය වෙරළාරක්ෂක බලකාය (ICG) ඔවුන්ගේ දැක්මෙහි ප්‍රමුඛතම අංගයක් ලෙස මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන මෙහෙයුම් ඇතුළත් කිරීම සහ ඉන්දියානු සාගර කලාපය හි පළමු ප්‍රතිචාරකයා වීම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශංසා කළේය.

කොවිඩ්-19 ට එරෙහි සටනේදී ආරක්ෂක හමුදා සහ ඉන්දීය වෙරළාරක්ෂක බලකාය විසින් ඉටු කරන ලද ප්‍රධාන කාර්යභාරය පිළිබඳව ඔහු විශේෂයෙන් සඳහන් කළේය.

බෙංගාල බොක්ක කලාපයේ එක් එක් හවුල්කාර රටවල සන්නද්ධ හමුදාවන්ගේ කාර්ය සාධනය තුළ මෙම කැපවීම එක හා සමානව පිළිබිඹු වන බව අමාත්‍යවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

කොවිඩ්-19 වසංගත පෙරමුණේදී, ඔහු ප්‍රකාශ කළේ එවැනි විපත් සඳහා ඉතා නිශ්චිත සම්පත් අවශ්‍ය වන අතර ඒවා කෙටි කාලයක් තුළ හදිසි අවස්ථාවකට මුහුණ දෙන ප්‍රදේශවලට ගෙන යා යුතු බවයි.

ආරක්ෂක අමාත්‍ය සිං, කලාපීය මට්ටමින් බාධාවකින් තොරව තොරතුරු හුවමාරු කිරීමේ යාන්ත්‍රණයක අවශ්‍යතාවය, ප්‍රතිචාර දක්වන්නන් සහ ද්‍රව්‍ය චලනය කිරීම සඳහා ප්‍රොටෝකෝල පිහිටුවීම සහ රටේ විශේෂිත අවශ්‍යතා මත අවශ්‍ය ධාරිතාවන් නිර්මාණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවය පිළිබඳව අවධාරණය කළේය.

2015 දී යේමනයේ මෙහෙයුම ඇතුළුව ඉන්දියාව විසින් සිදු කරන ලද ඉන්දියානු සාගර කලාපයෙහි සැලකිය යුතු මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන මෙහෙයුම් කිහිපයක් ගැන ඔහු සඳහන් කළේය.ඉන්දියාව 6,700 කට අධික පිරිසක් ඉවත් කළ විට; 2016 දී ශ්‍රී ලංකාවේ සුළි කුණාටුව; 2019 දී ඉන්දුනීසියාවේ භූමිකම්පාව; මොසැම්බික්හි ඉඩායි සුළි කුණාටුව; සහ 2020 ජනවාරි මාසයේ මැඩගස්කරයේ ගංවතුර සහ නායයෑම්; 2020 අගෝස්තු මාසයේදී මුරුසියේ තෙල් කාන්දුවක් වසංගතය අතරතුර.

ජාතික ආපදා ප්‍රතිචාර බළකාය, රාජ්‍ය ආපදා ප්‍රතිචාර බළකාය සහ මධ්‍යම, ප්‍රාන්ත සහ දිස්ත්‍රික් මට්ටමින් ඇති අනෙකුත් ආයතන ආපදා වලදී ජනතාවට සහන සැලසීම සඳහා නිර්භීතව සහ වෙහෙස නොබලා ක්‍රියා කිරීම ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා විසින් අගය කරන ලදී.

මානුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන මුලපිරීම්වල සාර්ථකත්වය සහතික කිරීම සඳහා රාජ්‍ය ආයතන පමණක් නොව, පෞද්ගලික අංශයේ, ප්‍රාදේශීය ජනතාවගේ සහ රාජ්‍ය නොවන සංවිධානවල සහභාගීත්වය ඉතා වැදගත් බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

“මෙම ඒකාබද්ධ ප්‍රයත්නයට සහභාගී වන ඔබ සෑම කෙනෙකුම යම් ප්‍රවීණතාවයක් ගෙන එයි. ඔබත් පැමිණෙන්නේ ඔබේම අද්විතීය අත්දැකීම් සමඟිනි. සාමාජික රටවල ප්‍රයෝජනය සහ මේ ආකාරයේ පසුකාලීන ප්‍රයත්නයන් සඳහා බෙදාහදා ගත හැකි, බෙදා හරින සහ ගොඩනගා ගත හැකි ලේඛනයක් බවට මේවා සංස්ලේෂණය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් තිබේ, ”ඔහු පැවසීය.

පෑනෙක්ස්-21 අභ්‍යාසය, 2021 දෙසැම්බර් 20 සිට 22 දක්වා පැවති අතර, ඉන්දීය හමුදාව, නාවික හමුදාව සහ ගුවන් හමුදාව විසින් ගලවා ගැනීමේ සහ සහන කටයුතු සම්බන්ධීකරණය කරන ලද ප්‍රදර්ශනයක් දක්නට ලැබුණි.

අනුකරණය කරන ලද ආපදා තත්ත්වයන්, සන්නද්ධ හමුදාවල සහ රටේ අනෙකුත් ප්‍රමුඛතම ආපදා සහන ආයතනවල සම්පත් ඒකාබද්ධව යෙදවීම නිසා අතරමං වූ ජනතාව මුදා ගැනීමට මෙන්ම අත්‍යවශ්‍ය සේවා කඩිනමින් යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට සහ සියලු සන්නිවේදන මාර්ග විවෘත කිරීමට හැකි විය.

ඉන්දියානු වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල සම්මේලනය (FICCI) සමඟ එක්ව සංවිධානය කරන ලද උපකරණ ප්‍රදර්ශනය, ආපදා සහන මෙහෙයුම් සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියානු කර්මාන්තයේ සුවිශේෂී කාර්මික හැකියාවන් සහ හැකියාවන් ප්‍රදර්ශනය කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.

නුෂීය ආධාර සහ ආපදා සහන මෙහෙයුම් සැලසුම් කිරීම, සකස් කිරීම සහ මෙහෙයවීම සඳහා රාජ්‍ය ආයතනවලට සහාය වීම සඳහා නව්‍ය විසඳුම්, හැකියාවන් සහ නිෂ්පාදන මාලාවක් බහු ආංශික තාක්ෂණික සහ ආර්ථික සහයෝගීතාව සඳහා බෙංගාල බොක්ක මුල පිරීම(බිම්ස්ටෙක්) සාමාජික රටවල නියෝජිතයන් වෙත ප්‍රදර්ශනය කරන ලදී. නිෂ්පාදන සංග්‍රහයක් ද ශ්‍රී රාජ්නාත් සිං විසින් නිකුත් කරන ලදී.

මෙම අවස්ථාව සඳහා යුධ හමුදා මාණ්ඩලික ප්‍රධානී ජෙනරාල් මනෝජ් මුකුන්ද් නාරවනේ, ප්‍රධාන අණදෙන නිලධාරී, දක්ෂිණ අණදෙන නිළධාරී ලුතිනන් ජෙනරාල් ජේ.එස්.නයින් සහ ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ සිවිල් සහ හමුදා නිලධාරීන් එක්ව සිටියහ.

Recommended For You

About the Author: Thusal