ඉන්දීය – මියන්මාර් අලුත් ආලයේ ස්වභාවය අවබෝධ කර ගැනීම

ඉහළ ඡායාරූපය – ඉන්දියාවේ විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන ශ්‍රින්ග්ලා මහතා දෙසැම්බර් 23 වැනිදා මියන්මාරයේ යැංගෝන්හිදී විදේශ රටවල තානාපතිවරුන් සමඟ.

ඉන්දීය විදේශ ලේකම් ශ්‍රිංග්ලාගේ මියන්මාර සංචාරය, එහි නැගෙනහිර අසල්වැසියාට ඉන්දියාවේ ප්‍රායෝගික ප්‍රවේශය සංකේතවත් කරයි

ඉන්දීය විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන ශ්‍රින්ග්ලා 2021 දෙසැම්බර් මස 22,23 දිනවල මියන්මාරයේ දෙදින සංචාරයක නිරත විය. පෙබරවාරි 1 දා හමුදා අත්පත් කර ගැනීමෙන් පසු නව දිල්ලිය විසින් සිදු කරන ලද පළමු දෘශ්‍යමාන ප්‍රවේශය පමණක් නොව ලෝකයේ කටයුතු පාලනය කරන සංකීර්ණතා මධ්‍යයේ, ප්‍රතිවිරෝධතා පිළිබිඹු කිරීමක් ද විය.

මියන්මාරය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී මාවතට නැවත පැමිණීමේ සහ දේශීය අභියෝගවලට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රම මගින් ආමන්ත්‍රණය කිරීමේ වැදගත්කම පුනරුච්චාරණය කරන අතරම, මෙම සංචාරය සංකේතවත් කරන්නේ ද්විපාර්ශ්වික යථාර්ථයන් පරාර්ථකාමී මූලධර්මවලින් අන්ධ වීමට ඉඩ නොතබමින්, මෙම නැගෙනහිර අසල්වැසියා වෙත ඉන්දියාවේ ප්‍රායෝගික ප්‍රවේශයයි. මෙම අතරමැදිරිකරණය මියන්මාරයේ ආසියාන් අසල්වාසීන් මෙන් නව දිල්ලිය භෞමික තත්ත්වය හඳුනාගැනීමේ පිළිබිඹුවක් වන අතර එය එම ජාතියේ ස්වභාවය පිළිබඳ නිහඬ පිළිගැනීමකි.

කුමකටද?

පෙබරවාරියේ සිදු වූ කුමන්ත්‍රණය බොහෝ දෙනෙකුට පුදුමයක් විය හැකි වුවද, ප්‍රතිවිරුද්ධ ලෙස, එය මුළු කාලය පුරාම නිර්මාණය වෙමින් පැවතුනි.සිවිල් ආන්ඩුව විසින් සිදු කරන ලද මැතිවරණ අපචාරය Tatmadaw (හමුදාව) සඳහා සහ විශේෂයෙන්ම ජ්‍යෙෂ්ඨ ජෙනරාල් මින් අවුන් හ්ලයිං සඳහා නිල නිදහසට කරුණක් පමණක් විය. අඛණ්ඩ දේශපාලන හා වාර්ගික නොසන්සුන්තාව සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය සැලකිල්ලට ගෙන, හමුදාව ප්‍රමුඛ රාජ්‍ය පරිපාලන කවුන්සිලයේ (SAC) දැඩි ලෙස හැසිරවීම අපේක්ෂිත රේඛාවල පැවතුනි. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, ‘මඟපෙන්වූ සහ පාලනය වූ’ ආකාරයෙන් යථා තත්ත්වයට පත් වූ විට ඇත්ත වශයෙන්ම අවසන් නොවූ සතුරුකම් සහ එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස හමුදා මෙහෙයුම් නැවත පැමිණීම සඳහා එය යහපත් වේ.

මියන්මාරය මිත්‍යා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් සමඟ ආලවන්ත හැඟීම් පෑමේදී පවා, ටට්මදාව් (හමුදාව) දේශපාලන පරිපාලනය දිගටම කරගෙන ගියේය. මඟ පෙන්වන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ සමානකමක් ලෙස හැඳින්විය හැකි හොඳම දේ හඳුන්වා දීමට ටැට්මදාව්ට මූලික අභිප්‍රේරණය අවශ්‍ය වූයේ ප්‍රායෝගික පහසුව මගිනි. සිවිල් රජය පරිපාලනයේ සහ පාලනයේ බර උසුලන අතර හමුදාව රාජ්‍යය සහ එහි ජනතාව කෙරෙහි ආඥාවක් තබා ගත්තේය. මෙය පමණක් ටට්මදාව් (හමුදාව) විසින් ලියන ලද 2008 ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවට ඇතුළත් කර තිබුණේ ටට්මදාව් (හමුදාව) සඳහා සහ ටට්මදාව් (හමුදාව)ව ගේ නොකී අවශ්‍යතා ඉටු කිරීම සඳහා ය. එහි ප්‍රතිඵලය සමඟින්, ආයතනයක් ලෙස හමුදා ප්‍රධානියාට විධායකයේ සංවේදී අංශවල පාලනය පමණක් නොව ජාතියේ ව්‍යවස්ථාදායකය නිෂේධ කිරීමේ බලය ද හිමි විය. එබැවින්, සන්නද්ධ හමුදාවන් රාජ්‍ය කටයුතුවලින් සංකල්පමය වශයෙන් ඉවත් කිරීම, හමුදාවට නැවත බැරැක්ක වෙත පැමිණීමට අදහස් කළේ නැත. ඒ වෙනුවට, එය ඊනියා සිවිල් ආන්ඩුව පළමුව බිල්ලෙකු ලෙසත් අවසානයේ බිලි පූජා බැටළු පැටවෙකු බවටත් පත් කළේය.

කුමන්ත‍්‍රණය සඳහා ප‍්‍රකෝපකරනය පැවතියේ 2008 ව්‍යවස්ථා ක‍්‍රමයේ අතිමහත් සාර්ථකත්වය සහ මැතිවරණ දේශපාලනයේ සූක්ෂ්මතාවයන් අගය කිරීමට ටැට්මදාව්ගේ විචක්ෂණ භාවය නොමැතිකම තුල බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී නිරූපකය වන අවුන් සාන් සුකීගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා වූ ජාතික ලීගය (NLD) වසර පහකට පෙර පිටව ගිය ජයග්‍රහණයට වඩා 2020 දී විශාල මැතිවරණ ජයග්‍රහණයක් වාර්තා කිරීම මහජන හැඟීම් පිළිබිඹු කිරීමක් වූ අතර අතීතයට වඩා ජෙනරාල්වරුන්ට ප්‍රබල අභියෝගයක් එල්ල කළේය. මේ අනුව, කුමන්ත්‍රණය ප්‍රධාන වශයෙන් ඉලක්ක කෙරුණේ, නැතිවූ දේශපාලන භූමිය මුදා ගැනීම, සිවිල් සංස්ථාපිතය ප්‍රමාණයට කපා දැමීම සහ එය මුලිනුපුටා දැමීමෙන් මඟ පෙන්වන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රමය තුළ අලුතින් හඳුනාගත් අඩුව ආමන්ත්‍රණය කිරීම ය. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතීන් මර්දනය කිරීම සහ වාර්ගික ආරවුල් උත්සන්න වීම මිලිටරි මැදිහත්වීමේ නොවැලැක්විය හැකි වැටීමකි.

ඉන්දියාව සහ ජුන්ටාව

වර්තමානයේ මියන්මාරය පිළිබඳ ඉන්දියානු ඉදිරිදර්ශනය පිළිබඳ සීතල තක්සේරුවක් 1990 ගණන්වල නැවත පැමිණීමක් ලෙස තනිව සාරාංශ කළ හැකිය. අනූව දශකයේදී නව දිල්ලිය ප්‍රතිපත්ති මත වාරිකයක් තැබුවා මිස විචක්ෂණ භාවය නොවේ. නව දිල්ලිය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ 90 ගණන්වල මැතිවරණ ගැන සඳහන් නොකර හුදකලා ජාතිය දෙසට ප්‍රවේශය ආපසු හැරවීමෙන් පසුව පමණක් සහයෝගීතාව ඇති විය. වර්තමාන ඉන්දියානු ප්‍රවේශය අතීතයේ නිවැරදි කළ ආස්ථානයට වෙනස් නොවේ. නිසි පරිදි තේරී පත් වූ ආන්ඩුව ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීම සඳහා ජුන්ටාව ඉවත් වන ලෙස ඉල්ලා සිටින අතරතුර පවා හමුදාව ප්‍රමුඛ රාජ්‍ය පරිපාලන කවුන්සිලය සමඟ සම්බන්ධ වෙමින් සිටින ආසියානු රටවැසියන්ගේ වර්තමාන ආකල්පය ද එය ප්‍රබෝධමත් කරයි.

සාමූහිකව, ටට්මදාව් යනු තවත් ආයතනයක් හෝ දේශපාලන ක්‍රීඩකයෙකු නොවන නමුත් මියන්මාරයේ හදවත සහ ආත්මය බව මෙම ජාතීන් තේරුම් ගනී. මෙයට හේතුව හමුදාව ජාතියේ දේශපාලනයේ හරය වී ඇති නිසා ය. එක්සත් රාජධානියෙන් නිදහස ලබා ගැනීමට පෙර සිටම ජාතිය ගොඩනැගීමේ ඕනෑම කුඩා ක්‍රියාවලියක් කළ හැකි වීමයි. එතැන් සිට, මානව හිමිකම් සහ දේශපාලනය ඇතුළත් සියලු සංකල්ප දැඩි ලෙස නොසලකා හරින මිලිටරිය, මියන්මාරයේ එකම භාරකරුවා ලෙස සලකනු ලැබේ.


මෙම පසුබිම තුළ නිල සන්නිවේදන මාර්ගය නැවත විවෘත කරමින්, ඉන්දීය ලේකම් ශ්‍රිංග්ලාගේ සංචාරය හරහා, ඉන්දියාව සිය අසල්වැසි එන්නත් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවය දීර්ඝ කර ඇත. මියන්මාරය සඳහා එන්නත් මාත්‍රා මිලියනයක් සහ ආහාර ධාන්‍ය ටොන් 10,000 ක ප්‍රදානයක් ප්‍රදානය කර ඇත. නවදිල්ලිය විසින් Kaladan ප්‍රවාහන කොරිඩෝව, ත්‍රෛපාර්ශ්වික අධිවේගී මාර්ගය, රඛයින් ප්‍රාන්ත සංවර්ධන වැඩසටහන සහ දේශසීමා ප්‍රදේශ සංවර්ධන වැඩසටහන වැනි දැනට ක්‍රියාත්මක ව්‍යාපෘති පිළිබඳ සිය කැපවීම් සමාලෝචනය කර අලුත් කර ඇත. විශේෂයෙන් මනිපූර් හි මෑත කාලීන ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා හේතුවෙන් කිලෝමීටර් 1700ක් දිග සිදුරු සහිත දේශසීමාවේ ආරක්ෂාව, ස්ථාවරත්වය සහ සාමය වැනි ඉන්දියාව සඳහා වහාම සැලකිලිමත් විය යුතු කරුණු, ජුන්ටා රජය සමඟ ද ලේකම් ශ්‍රින්ග්ලා සාකච්ඡා කළේය. .

දේශපාලන කාරණා සම්බන්ධයෙන් විදේශ ලේකම්වරයා අගමැති සහ හමුදාව ප්‍රමුඛ රාජ්‍ය පරිපාලන කවුන්සිලයේ සභාපති ජෙනරාල් මින් අවුං හ්ලේන්ග් සහ අනෙකුත් ජ්‍යෙෂ්ඨ රජයේ නායකයින් හමුවිය. දැන් වසර හතරක සිරදඬුවමකට ලක්ව සිටින අවුන්සාන් සුකී හමුවීමට ඉන්දියාවේ අභිප්‍රාය ජුන්ටා නායකයන් නොසලකා හැරියද, ඔහු එක්සත් ජාතීඅන්ගේ නිලධාරීන් සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් හැර ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා වූ ජාතික ලීගය ඇතුළු සිවිල් සමාජයේ සහ දේශපාලන පක්ෂවල නියෝජිතයන් සමඟ සාධනීය සම්බන්ධකම් පැවැත්වීය.

මියන්මාර කුමන්ත‍්‍රණයෙන් ඉක්බිති සති කිහිපය තුළ, ආසියාන්හි කරුණු පහේ සම්මුතියට සිය අනුමැතියේ සලකුණ තැබීමෙන්, ඉන්දියාව මෙම කලාපීය සාමූහිකයට නිර්මාණාත්මක දේශපාලන මැදිහත්වීමේ වගකීම නිහඬව බාහිරින් ලබා දී ඇත. කෙසේ වෙතත්, මියන්මාරයේ රැල්ල ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට පක්ෂව හැරෙන්නේ කවදාද යන ප්‍රශ්නයට පිළිතුර රඳා පවතින්නේ දැඩි ලෙස වෙන්ව සිටින පුද්ගලයන් දෙදෙනෙකු මත ය – එනම්, දැන් බොරු චෝදනාවලට මුහුණ දී සිටින අවුන් සාන් සුකී සහ ජෙනරාල් මින් අවුන් හ්ලේං ය.

මෙම කාරණය සම්බන්ධයෙන් ජෙනරාල්වරයාගේ පෞද්ගලික ආස්ථානය කුමක් වුවත්, යම් ආයතනයක් ලෙස හමුදාව සෘජු පරිපාලනයෙන් ඉවත් වීම ගැන සලකා බැලීමට අපේක්ෂා කළ හැක්කේ 76 හැවිරිදි සූ කීට මැදිහත් වීමට නොහැකි වනු ඇති බවට සහතික වීමෙන් පසුව පමණි.

එවැනි තත්වයන් යටතේ, හමුදාව බාහිර ලෝකය රැවටීම සඳහා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව නැවත සකස් කිරීම ගැන සලකා බැලිය හැකි නමුත් ඒ සමඟම ආසන්න අතීතයට වඩා බෙහෙවින් යටත් වූ තේරී පත් වූ සිවිල් පරිපාලනයක් ක්‍රියාත්මක කරයි – කිසිදු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සංකේතයකට ඇපල් කරත්තය අවුල් කළ නොහැකි බව සහතික කරයි.


කතුවරයා ආරක්ෂක සහ විදේශ ප්‍රතිපත්ති විශ්ලේෂකයෙකි; ප්‍රකාශ කරන අදහස් ඔහුගේ පුද්ගලිකයි.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal