එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩල ත්‍රස්ත විරෝධී කමිටුවේ සභාපතිත්වය ඉන්දියාවට

වසර දහයක විරාමයකින් පසු ඉන්දියාව නැවත වරක් 2022 ජනවාරි මාසයේදී එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ ත්‍රස්ත මර්දන කමිටුවේ මුලසුන හොබවනු ඇත.

ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කිරීමට පියවර ගැනීම සඳහා ඉන්දීය රජය ලෝක පරිමාණයෙන් පෙනී සිටින බැවින් කමිටුවේ නායකත්වය ඉන්දියාවට වැදගත් වේ.

තලේබාන් සම්බාධක කමිටුව, ලිබියාව සම්බාධක කමිටුව සහ ත්‍රස්ත විරෝධී කමිටුව ඇතුළුව 2020-22 දී එක්සත් ජාතීන්ගේ තීරණාත්මක එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ කමිටු තුනකට ඉන්දියාව නායකත්වය දෙන බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ ඉන්දියාවේ නිත්‍ය නියෝජිත ටීඑස් තිරුමූර්ති මේ වසර මුලදී නිවේදනය කළේය.

2020 නොවැම්බරයේදී තිරුමූර්ති කියා සිටියේ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි ඉන්දියාවේ වාර්ෂික යෝජනාවට රටවල් 75 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් සම අනුග්‍රහය දක්වා ඇති බවත් එය එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලයේ පළමු කමිටුව විසින් ඒකමතිකව සම්මත කළ බවත්ය.

එක්සත් ජනපදයේ 9/11 ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයෙන් පසුව 2001 සැප්තැම්බර් 28 වන දින ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ 1373 යෝජනාව ඒකමතිකව සම්මත කිරීමත් සමඟ ත්‍රස්ත විරෝධී කමිටුව පිහිටුවන ලදී.

එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ 1373 යෝජනාව ක්‍රියාත්මක කිරීම අධීක්‍ෂණය කිරීම කමිටුවට පැවරී ඇත. දෙස් විදෙස් ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාකාරකම්වලට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා රටවල් සිය නෛතික හා ආයතනික හැකියාවන් වැඩිදියුණු කිරීමට පියවර ගණනාවක් ගත යුතු බව ඉන්දියාව ඉල්ලා සිටියේය.

ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවලට සම්බන්ධ පුද්ගලයින්ට සම්බන්ධ ඕනෑම අරමුදල් අත්හිටුවීම, ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම්වලට සියලු ආකාරයේ මූල්‍ය ආධාර ප්‍රතික්ෂේප කිරීම, ත්‍රස්තවාදීන්ට ආරක්ෂිත වාසස්ථාන, පෝෂණය හෝ ආධාර සැපයීම තහනම් කිරීම සහ දැනට ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියා සිදු කරන හෝ සැලසුම් කරන ඕනෑම කණ්ඩායමක් මත වෙනත් රජයන් සමඟ තොරතුරු බෙදා ගැනීම මෙයට ඇතුළත් වේ.

මීට අමතරව, ත්‍රස්තවාදී ප්‍රහාරවලට සම්බන්ධ වූවන් විමර්ශනය, අනාවරණය කිරීම, අත්අඩංගුවට ගැනීම, පිටුවහල් කිරීම සහ නඩු පැවරීම මෙන්ම ක්‍රියාකාරී සහ නිෂ්ක්‍රීය ත්‍රස්තවාදී ආධාර අපරාධ කිරීම සම්බන්ධයෙන් අනෙකුත් රජයන් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමට ගෙන ඇති ක්‍රියාමාර්ග කමිටුව විසින් විමර්ශනය කරයි.

ඉන්දියාව 2022 අවසානය දක්වා සාමාජිකයින් 15 දෙනෙකුගෙන් යුත් ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ ස්ථිර නොවන සාමාජිකයෙකු ලෙස කටයුතු කරනු ඇත. ජාත්‍යන්තර සංසදවලදී නවදිල්ලිය ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව ක්‍රියා කරයි. පාකිස්තානයේ අනුග්‍රහය ලබන ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව ශක්තිමත් සහ තීරණාත්මක ක්‍රියාමාර්ග අඛණ්ඩව ගන්නා බව පසුගියදා එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේදී ප්‍රකාශ කළේය.

indianewsnetwork.com

Recommended For You

About the Author: Thusal