චීන-පකිස්තාන න්‍යෂ්ටික සම්බන්ධයෙන් ලෝක ආරක්ෂාව අනතුරේ වැටෙයිද ?

1980 ගණන්වල මුල් භාගයේදී චීනය න්‍යෂ්ටික අවියක සම්පූර්ණ සැලසුම පාකිස්තානයට ලබා දී ඇත

න්‍යෂ්ටික සහ බැලස්ටික් මිසයිල නිපදවීමේදී පකිස්ථානයට සහය වන චීනයේ හස්තය ලෝකය නොදන්නවා නොවේ. ඉස්ලාමාබාද් හි න්‍යෂ්ටික සහ බැලස්ටික් මිසයිල වැඩසටහන සම්බන්ධයෙන් චීනයේ සහ පකිස්ථානයේ ක්‍රියාත්මක වූ ආයතන සහ පුද්ගලයන් දුසිමකට වැඩි ප්‍රමාණයක් එක්සත් ජනපදය මෑතකදී අසාදු ලේඛනගත කිරීමත් සමඟ එය දැවැන්ත කම්පනයකට ලක් විය.

විශේෂයෙන්ම චීනය සහ පකිස්තානය නිරීක්ෂකයින් සඳහා, මෙය භයානක වර්ධනයක් වන අතර එය න්‍යෂ්ටික පෙරමුණේ දෙරට අතර ඇති සම්බන්ධය ඔවුන්ට මතක් කර දුන්නේය. බීජිං විසින් රහසිගතව ඉස්ලාමාබාද් වෙත යුරේනියම් සැකසීමට අවශ්‍ය ඉතා පොහොසත් යුරේනියම්, මුදු චුම්බක ලබා දී ඇත. එමෙන්ම 1980 ගණන්වල මුල් භාගයේදී න්‍යෂ්ටික අවියක සම්පූර්ණ සැලසුම පාකිස්තානයට ලබා දුන්නේය.

1990 ගණන් වලදී, න්‍යෂ්ටික හැකියාව ඇති M-11 බැලස්ටික් මිසයිලයට අදාළ තාක්‍ෂණය පකිස්තානයට විකිණීමේදී චීනය මිසයිල තාක්‍ෂණ පාලන රෙජිමේ (මිසයිල තාක්‍ෂණ පාලන රෙජිමේ) හි මාර්ගෝපදේශවලට අවනත වීමට දුන් පොරොන්දුව කඩ කළේය.

“පකිස්තානයේ න්‍යෂ්ටික බෝම්බය, ඇත්ත වශයෙන්ම, චීන සැලැස්ම මත පදනම් වූවක් යැයි බොහෝ දෙනා විශ්වාස කරති. නරකම දෙය නම්, 1990 සහ 1992 දී චීනය පකිස්තානයට සැතපුම් 186 ක දුරක් ගමන් කළ හැකි න්‍යෂ්ටික හැකියාව ඇති M-11 මිසයිල ලබා දුන්නේය. සැතපුම් 360 ක පරාසයක් තුළ ඉලක්කවලට පහර දිය හැකි මිසයිලයක් තැනීමට චීනය පාකිස්තානයට තාක්ෂණය ලබා දුන් බව වාර්තා වේ,” ජෝන් ඩෝරි සහ රිචඩ් ෆිෂර් වොෂින්ටන් ඩීසී පදනම් කරගත් චින්තන පර්ශදයක් වන ද හෙරිටේජ් පදනම විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ඔවුන්ගේ සිතුවිලි අවුස්සන ලිපියක මේ බැව් පැවසීය.

මිසයිල තාක්‍ෂණ පාලන රෙජිමේ මාර්ගෝපදේශ උල්ලංඝනය කරමින් චීනය විසින් මිසයිල තාක්ෂණය පකිස්තානයට පැවරීම නිසා කෝපයට පත් වූ එවකට ජනාධිපති බිල් ක්ලින්ටන්ගේ එක්සත් ජනපද පරිපාලනය 1993 දී චීනයට සම්බාධක පැනවීය. මිසයිල තාක්‍ෂණ පාලන රෙජිමේ මාර්ගෝපදේශයන්ට අනුකූල වන බවට චීනය සහතික වීමෙන් පසුව සම්බාධක ආපසු හැරවිය. නමුත් ඉක්මනින්ම මෙම සහතිකය චීනය විසින් කුඩුපට්ටම් කරන ලදී. එය මිසයිල තාක්‍ෂණ පාලන රෙජිමේ මාර්ගෝපදේශවල පටු අර්ථකථනයක් හරහා පකිස්ථානයට න්‍යෂ්ටික අවි තාක්ෂණය මාරු කිරීම දිගටම කරගෙන ගියේය. 2004 දී එය කරච්චියේ න්‍යෂ්ටික ප්‍රතික්‍රියාකාරක ඉදිකිරීම සඳහා තාක්‍ෂණය පකිස්තානයට මාරු කළේය.


2018 මාර්තු 14, චීන විද්‍යා ඇකඩමිය (CAS) දුර්ලභ ප්‍රකාශයක් මගින් රටේ දෘශ්‍ය හා ඉලෙක්ට්‍රොනික ආයතනය විසින් පකිස්තාන හමුදාවේ බහු-යුධ ශීර්ෂ මිසයිල සංවර්ධනය වේගවත් කළ හැකි ප්‍රබල ලුහුබැඳීමේ පද්ධතියක් පාකිස්තානයට විකුණා ඇති බව කියා සිටියේය. බීජිං සිට කිලෝමීටර් 2,750 ක දුරක් ගමන් කළ හැකි ඝන ඉන්ධන බැලස්ටික් මිසයිලයක් වන ෂහීන් III සඳහා තාක්ෂණය ලබා ගත් එවැනි සංවේදී උපකරණ පාකිස්තානයට අපනයනය කළ පළමු රට චීනයයි. විශේෂඥයන් ෂහීන් මිසයිලවල සැලසුම් සහ චීනයේ DF-11 අතර සැලකිය යුතු සමානකම් හඳුනාගෙන ඇත.

2018 මාර්තු මාසයේදී, එක්සත් ජනපද ආරක්ෂක බුද්ධි ඒජන්සිය තහවුරු කළේ පාකිස්තානය බහු ස්වාධීන නැවත ප්‍රවේශ වාහනයක් (බහු ස්වාධීන නැවත ප්‍රවේශ වාහනයක) හැකියාව ඇති Ababeel මිසයිලයක් අත්හදා බලා ඇති බවයි. සැලකිය යුතු කරුණක් නම්, බහු ස්වාධීන නැවත ප්‍රවේශ වාහනයක හැකියාව බැලස්ටික් මිසයිලයකට වෙන වෙනම ඉලක්ක කරගත් න්‍යෂ්ටික යුධ ශීර්ෂ කිහිපයක් ඔවුන්ගේ වෙනම මාර්ගවලට යැවීමට ඉඩ සලසයි. බහු ස්වාධීන නැවත ප්‍රවේශ වාහනයක හැකියාවන් වර්ධනය කිරීම සඳහා පකිස්ථානයට සහාය වූ බව චීනය පසුව තහවුරු කළේය.

කෙසේ වෙතත්, චීනය නොවැම්බර් 8 වන දින පකිස්ථාන නාවික හමුදාවට වඩාත්ම දියුණු නෞකාවක් ලබා දීමත් සමඟ බීජිං සහ ඉස්ලාමාබාද් අතර දිගුකාලීන හමුදා සබඳතාවලට නව පරිච්ඡේදයක් එක් විය. ෆ්‍රිගේට් යනු චීනය මෙතෙක් අපනයනය කර ඇති විශාලතම යුද නෞකාවයි. මීට පෙර චීනය විසින් පකිස්ථාන හමුදාවට VT-4 යුධ ටැංකි ලබා දුන්නේය.

පකිස්ථාන සන්නද්ධ හමුදාවන්ගේ මාධ්‍ය සහ මහජන සම්බන්ධතා අංශය, අන්තර් සේවා මහජන සම්බන්ධතා VT-4 යුධ ටැංකිය උසස් සන්නාහ ආරක්ෂණය, උපාමාරු දැමීම් සහ ගිනි බල හැකියාවන්ගෙන් සමන්විත “නවීන ටැංකියක්” ලෙස විස්තර කර ඇත. JF-17 තන්ඩර්(Thunder) ප්‍රහාරක ගුවන් යානා නිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා චීනය ද පකිස්ථාන ගුවන් හමුදාව සමඟ හවුල් වේ.

2020 නොවැම්බර් මස අගදී චීන ආරක්‍ෂක අමාත්‍ය ජනරාල් වෙයි ෆෙන්ග්ෂේ ඉස්ලාමාබාද් නුවරට පැමිණියේය. එමගින් චීනය මහජන විමුක්ති හමුදාව සහ පාකිස්තාන හමුදාව උපායමාර්ගික බැඳීම තර කර ගැනීමේ අන්‍යෝන්‍ය අභිලාෂය ඉහළ නැංවීය.

දෙරටේ ස්වෛරීභාවය සහ ආරක්‍ෂක අවශ්‍යතා දැඩිව ආරක්‍ෂා කරමින් විවිධ අවදානම් සහ අභියෝගවලට ඒකාබද්ධව මුහුණ දීම සඳහා මිල්-ට-මිල් සබඳතා ඉහළ මට්ටමකට තල්ලු කිරීමේ අභිලාෂයක් ලෙස මෙම සංවර්ධනය චීනය විසින් විස්තර කරන ලදී. පකිස්ථානයේ න්‍යෂ්ටික අවි සෙවීමට චීනය සැමවිටම සූදානම් සැපයුම්කරුවෙකු බව සොයාගෙන ඇත. SIPIRI 2020 වසරේ ග්‍රන්ථයේහි වාර්තාවකට අනුව, පකිස්ථානය සතුව යොදවා ඇති යුධ හිස් 160 ක් ඇත. විශේෂඥයන් මෙය හඳුන්වන්නේ චීනය සහ පාකිස්තානය අතර ඇති අශුද්ධ සන්ධානයක ප්‍රතිඵලයක් ලෙසයි.

එය ගෝලීය ආරක්ෂාවට ප්‍රබල අභියෝගයක් එල්ල කරයි, තවමත් කළ යුතුව ඇත්තේ එක්සත් ජනපදය, යුරෝපය සහ ජපානය වෙතින් මිසයිල සහ මිලිටරි දෘඩාංග දැනගැනීමේ ගවේෂණය මෑත වසරවලදී වේගවත් වී ඇති බැවින් චීනය සහ පාකිස්තානය වහාම නැවැත්වීමයි. මෙය මධ්‍යයේ, එක්සත් ජනපද වාණිජ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් චීන සහ පකිස්තාන පුද්ගලයින් සහ ආයතන අසාදු ලේඛනගත කිරීම කෙතරම් දුරට ඵලදායී වේද යන්න දැකීමට සහ තක්සේරු කිරීමට සිදුවනු ඇත.

කෙසේ වෙතත්, බීබීසී පැවසුවේ එක්සත් ජනපද වාණිජ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අසාදු ලේඛනගත කිරීම “ඇමරිකානු තාක්‍ෂණය චීන මිලිටරි ප්‍රගතිය සංවර්ධනයට සහාය වීම වැළැක්වීමට” සහ ප්‍රොලි නොවන ක්‍රියාකාරකම් වලට උපකාරී වනු ඇති බවයි.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal