‘ලෝකයේ දෙවන විශාලතම ආරම්භක ව්‍යාපාර මධ්‍යස්ථානය ඉන්දියාවයි’ – අගමැති මෝදි

ඉන්දියාවේ අද වන විට යුනිකෝන් 75 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් සහ ආරම්භක ව්‍යාපාර 50,000 කට වඩා තිබේ

ඉන්දියාව ලොව දෙවන විශාලතම ආරම්භක ව්‍යාපාර කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්ව ඇති බව අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි අඟහරුවාදා IIT කාන්පූර්හි සිසුන් අමතමින් පැවසීය.

ඉන්දියාවේ ගෝලීය තත්ත්වයට දායක වන ලෙස සිසුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින ඔහු IIT වලින් තරුණයින් විසින් බොහෝ ආරම්භක ව්‍යාපාර ආරම්භ කර ඇති බව පැවසීය.

“ඉන්දීය සමාගම් සහ ඉන්දියානු නිෂ්පාදන ගෝලීය වෙනවාට කොයි ඉන්දියානුවා ද අකැමතිද? IIT දන්නා, මෙහි ඇති දක්ෂතා දන්නා, මෙහි මහාචාර්යවරුන්ගේ වෙහෙස දන්නා, මෙම IIT හි තරුණයින් එය අනිවාර්යයෙන්ම කරනු ඇතැයි විශ්වාසයි යනුවෙන්, ”ඔහු පැවසීය.

නිදහස ලබා වසර 75 ක් ගතවන මේ වසර තුළ ඉන්දියාව යුනිකෝන් 75 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් ඇති බවත්, ආරම්භක ව්‍යාපාර 50,000 කට වඩා ඇති බවත් අග්‍රාමාත්‍යවරයා දැනුම් දුන්නේය. ඉන් 10,000ක් පැමිණ ඇත්තේ පසුගිය මාස 6 තුළ පමණක් බවද ඔහු අවධාරණය කළේය.

21 වැනි සියවස සම්පූර්ණයෙන්ම තාක්ෂණය මත පදනම් වූවක් බව අග්‍රාමාත්‍යවරයා පැවසීය. “මෙම දශකය තුළ පවා විවිධ ක්ෂේත්‍රවල තාක්‍ෂණය සිය ආධිපත්‍යය වැඩි කිරීමට යනවා. තාක්ෂණයෙන් තොර ජීවිතය දැන් යම් ආකාරයකින් අසම්පූර්ණ වනු ඇත, ”ඔහු පැවසීය.

කෘතිම බුද්ධිය, බලශක්තිය, දේශගුණික විසඳුම්, සෞඛ්‍ය විසඳුම් සහ ආපදා කළමනාකරණය වැනි ක්ෂේත්‍රවල විෂය පථය ඉස්මතු කරමින් අග්‍රාමාත්‍යවරයා ප්‍රකාශ කළේ “මේවා ඔබේ වගකීම් පමණක් නොව පරම්පරා ගණනාවක සිහින සැබෑ කර ගැනීමට ඔබට වාසනාව ඇත.

අගමැති මෝදි පැවසුවේ, “අද රටේ චින්තනය සහ ආකල්පය ඔබ හා සමානයි. මීට පෙර, සිතීම කාර්යබහුල කාර්යයක් නම්, අද චින්තනය ක්‍රියාව සහ ප්‍රතිඵල දිශානතියකි. මීට පෙර ප්‍රශ්නවලින් ගැලවෙන්න උත්සාහ කළා නම් අද ප්‍රශ්න විසඳන්න යෝජනා ගන්නවා.”

නොඉවසිලිමත් වීම යුගයේ අවශ්‍යතාවය බව අග්‍රාමාත්‍යවරයා අවධාරණය කළේය.

“මට නොඉවසිලිමත් බවක් දැනෙනවා නම්, ඒ මට අවශ්‍ය වන්නේ ස්වයංපෝෂිත ඉන්දියාවක් සඳහා ඔබත් ඒ ආකාරයෙන්ම නොඉවසිලිමත් වීය යුතුයි. ස්වයංපෝෂිත ඉන්දියාව යනු පූර්ණ නිදහසේ මූලික ස්වරූපය වන අතර එහිදී අප කිසිවෙකු මත යැපෙන්නේ නැත, ”ඔහු අවධාරණය කළේය.

ස්වාමි විවේකානන්ද සිය දේශනයේදී උපුටා දක්වමින් ඔහු සඳහන් කළේ සෑම ජාතියකටම ලබා දීමට පණිවිඩයක්, ඉටු කිරීමට මෙහෙවරක්, ළඟා වීමට ඉරණමක් ඇති බවයි.

අගමැති මෝදි පැවසුවේ, “දැනටමත් බොහෝ කාලයක් අහිමි වී ඇත, එබැවින් අපට තත්පර දෙකක්වත් අහිමි කර ගත නොහැක. අද ඔබත් ඔබේ ජීවිතයේ ස්වර්ණමය යුගයට පා තබනවා. යම්සේ මෙය ජාතියේ අමෘත කාලයද, එපරිද්දෙන්ම එය ඔබගේ ජීවිතයේ අමෘත කාලයයි.”

අභියෝගයට වඩා සුවපහසුව තෝරා නොගන්නා ලෙස ඔහු සිසුන්ට උපදෙස් දුන් අතර සංවේදීතාව, කුතුහලය, පරිකල්පනය සහ නිර්මාණශීලිත්වය සජීවීව තබා ගන්නා ලෙසත්, ජීවිතයේ තාක්ෂණික නොවන අංශවලට සංවේදී වන ලෙසත් ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

“ඔබට අවශ්‍ය වුවත් නැතත්, ජීවිතයේ අභියෝගවලට මුහුණ දීමට සිදුවනු ඇත. ඔවුන්ගෙන් පලා යන අය ඔවුන්ගේ ගොදුරු බවට පත්වේ. නමුත් ඔබ අභියෝග සොයන්නේ නම්, ඔබ දඩයක්කාරයා වන අතර අභියෝගය දඩයම් කරන ලද තැනැත්තා වේ,” ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal