ඉන්දිය – බංග්ලාදේශ දේශසීමාව හරහා සම්පූර්ණ වැටක්

ත්‍රිපුර ප්‍රදේශයේ ඉන්දු-බංග්ලාදේශ ජාත්‍යන්තර දේශසීමාවේ බොහෝ වැටවල් සැකසීමේ කටයුතු දැනටමත් අවසන් කර ඇත

ඊසානදිග ත්‍රිපුර ප්‍රාන්තයේ ඉන්දියා-බංග්ලාදේශ දේශසීමා දිගේ පූර්ණ ආරක්ෂිත ආරක්ෂාව සහතික කිරීමේ උත්සාහයක් ලෙස, ඉන්දියාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව (BSF) මේ වසරේ ත්‍රිපුරයේ කිලෝමීටර් 856 ක දේශසීමාව සම්පූර්ණයෙන්ම වැටේ.‍

දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදා පරීක්ෂක ජනරාල් සුශාන්ත කුමාර් නාත්ට අනුව, ඉන්දියාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව ත්‍රිපුරයේ කිලෝමීටර් 856 ක ඉන්දු-බංග්ලාදේශ ජාත්‍යන්තර දේශසීමාවේ වැටවල් සැකසීමේ වැඩවලින් 80% කට වැඩි ප්‍රමාණයක් දැනටමත් අවසන් කර ඇත.

ත්‍රිපුර නැගෙනහිර අංශයේ ප්‍රධාන වැටවල් සැකසීමේ කටයුතු පසුගිය වසරේ සිදු කළ බවත්, කිලෝමීටර් 31ක සිදුරු සහිත පැල්ලමක ඉතිරි වැඩ සඳහා ප්‍රමුඛත්වය දී ඇති බවත් ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

තනි පේළි වැටවල් ප්‍රාන්තයේ ප්‍රචලිත වී ඇති අතර, පසුගිය වසරේ කිලෝමීටර් 10 ක් තාප්ප බැඳ ඇති බවඉන්දියාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක අංශයේ පොලිස්පතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

විදුලි පහන් සැකසීම, වැටවල් දැමීමේ කාර්යය සමඟ අත්වැල් බැඳගනී, ඔහු පැවසීය.

“2022 වන විට, ප්‍රාන්තයේ ඉන්දියා-බංග්ලාදේශ දේශසීමාවේ මුළු මාර්ගය පුරාම වැටවල් සවි කර විදුලි පහන් සවි කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු,” නාත් පැවසීය.

පසුගිය වසරේ නීතිවිරෝධී ලෙස ජාත්‍යන්තර දේශසීමාව හරහා ගමන් කළ පුද්ගලයින් 218 දෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර, එහිදී රුපියල් කෝටි 35.64 ක් වටිනා නීතිවිරෝධී භාණ්ඩ අත්අඩංගුවට ගත් බවයි ඔහු වැඩිදුරටත් කියා සිටියේ.

තහනම් ත්‍රිපුර ජාතික විමුක්ති පෙරමුණේ (NLFT) සටන්කාමීන් දෙදෙනෙකු සෙනසුරාදා ඉන්දියාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදාව වෙත භාර වූ අතර, ඔවුන්ගෙන් එක් අයෙකු බංග්ලාදේශයේ අවි පුහුණුව ලැබූ බව ඉන්දියාවේ දේශසීමා ආරක්ෂක හමුදා පරීක්ෂක ජනරාල් පවසයි.

Recommended For You

About the Author: Thusal