බ්‍රහ්මෝස් සුපර්සොනික් කෲස් මිසයිල සාර්ථක ලෙස අත්හදා බලයි

බ්‍රහ්මෝස් සුපර්සොනික් කෲස් මිසයිලයේ දියුණු මුහුදේ සිට මුහුදට යා හැකි ප්‍රභේදය අඟහරුවාදා ඉන්දීය නාවික හමුදාවේ විනාශකාරී නෞකාවකින් සාර්ථකව අත්හදා බලන ලදී.

මිසයිලය නිශ්චිතවම නියමිත ඉලක්කය නෞකාවට පහර දුන් බව ඉන්දීය ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානය (DRDO) ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

බටහිර වෙරළට ඔබ්බෙන් වූ INS විශාකාපට්නම් සිට මෙම පරීක්ෂණය සිදු කරන ලදී.

අඟහරුවාදා බ්‍රහ්මෝස් සුපර්සොනික් කෲස් මිසයිලයේ අත්හදා බැලීම සිදු කරනු ලැබුවේ දෙසැම්බර් මාසයේදී බ්‍රහ්මෝස් සුපර්සොනික් කෲස් මිසයිලයේ ගුවන් අනුවාදයක් සාර්ථක ලෙස අත්හදා බැලූ බව ඉන්දීය ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානය නිවේදනය කිරීමෙන් මාසයකට පසුවය.

එය ඔඩීෂා වෙරළට ඔබ්බෙන් වූ චන්දිපූර් හි ඒකාබද්ධ පරීක්ෂණ පරාසයේදී Sukhoi 30 MK-I ගුවන් යානයකින් අත්හදා බලන ලදී.

බහුකාර්ය සහ බහු වේදිකා සුපර්සොනික් මිසයිල පද්ධතිය ගොඩබිම සහ මුහුදේ මෙන්ම වාතයේ ද එහි වටිනාකම ඔප්පු කර ඇත. ඉන්දීය හමුදාව, ඉන්දීය ගුවන් හමුදාව සහ ඉන්දීය නාවික හමුදාව යන සේවාවන් තුනෙහිම මිසයිල පද්ධතියේ විවිධ අනුවාදයන් යොදවා ඇත.

බ්‍රහ්මපුත්‍ර සහ මොස්ක්වා ගංගාවලින් එහි නම ලැබී ඇති බ්‍රහ්මෝස්, ඉන්දීය සන්නද්ධ හමුදාවන් සඳහා ඊළඟ පරම්පරාවේ සුපර්සොනික් මිසයිල සංවර්ධනය කිරීම සඳහා ඉන්දියාවේ ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සංවිධානය සහ රුසියාවේ එන්පීඕඑම් අතර හවුල් ව්‍යාපාරයකි.

දෙසැම්බර් 26 වෙනිදා උත්තර් ප්‍රදේශ් ප්‍රාන්තයේ ලක්නව් හි බ්‍රහ්මෝස් නිෂ්පාදන මධ්‍යස්ථානය විවෘත කරමින් ආරක්ෂක අමාත්‍ය රාජ්නාත් සිං පවසා තිබුණේ මෙම මිසයිලය 21 වැනි සියවසේදී ඉන්දියාවේ විශ්වාසනීයත්වය ශක්තිමත් කළ බවයි.

ඔහු එය විස්තර කර තිබුණේ ලොව හොඳම සහ වේගවත්ම නිරවද්‍ය මාර්ගෝපදේශක අවිය ලෙසයි.

Recommended For You

About the Author: Thusal