බූස්ටර එන්නත නොගත්තොත් මොකද වෙන්නේ ? – විශේෂඥ හෙළිදරව්ව මෙන්න!

COVID-19 එන්නත් මාත්‍රා තුනක් ලබාගත් වයස අවුරුදු 65 ට වැඩි පුද්ගලයින් තුළ රෝහල්ගත වීම සියයට 90 කින් අඩු වන බව මහාචාර්ය නීලිකා මලවිගේ මහත්මිය පැවසුවාය. ඇය පවසන පරිදි වයස අවුරුදු 65 ට වැඩි එන්නත් මාත්‍රා දෙකක් ලබාගත් පුද්ගලයින් අතර Omicron හේතුවෙන් රෝහල් ගතවීම ද 50% කින් පහත වැටී ඇත.  

“වයස අවුරුදු 65 ට වැඩි පුද්ගලයින් රෝහල් ගත කිරීමට සහ වෛරසයට ගොදුරු වීමට වැඩි අවදානමක් තිබෙනවා. එක්සත් ජනපදයේ Omicron ආසාදිතයින් සාමාන්‍යයෙන් අවුරුදු 65 ට වැඩි එන්නත් නොකළ ජනගහනය අතර දක්නට ලැබේ. බූස්ටර මාත්‍රාව ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරන්නේ මෙහිදීයි‘

මීට අමතරව, ඇය පැවසුවේ බොහෝ ICU (දැඩි සත්කාර ඒකකය) ඇතුළත් කිරීම් සහ COVID-19 මරණ බොහෝ විට එන්නත් නොකළ පුද්ගලයින් අතර දක්නට ලැබෙන බවයි.    තවත් ප්‍රමාදයකින් තොරව බූස්ටර මාත්‍රාව ලබා ගන්නා ලෙස ඇය සුදුසුකම් ලත් සියලුම පුද්ගලයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියාය.   


මේ අතර, ජාතික බෝවන රෝග පිළිබඳ ආයතනයේ වෛද්‍ය ආනන්ද විජේවික්‍රම ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටියේ බූස්ටර මාත්‍රාව පිළිබඳ වැරදි වැටහීම් සහ මිථ්‍යාවන්ගෙන් ඈත් වන ලෙසයි.   


“වර්තමානයේ මිනිසුන්ගේ ප්‍රමුඛතාවය විය යුත්තේ බූස්ටර මාත්‍රාව සමඟ සහතික කළ හැකි ඔමික්‍රොන් වෙතින් වන ආරක්ෂාවයි,” ඔහු අවධාරණය කළේය.   


ජාතික රෝහලේ වෛද්‍ය හර්ෂ සතිස්චන්ද්‍ර මහතා පැවසුවේ ගර්භනී කාන්තාවන්ගෙන් හෝ වෙනත් කිසිදු කණ්ඩායමකින් කිසිදු අහිතකර බලපෑමක් මෙතෙක් වාර්තා වී නොමැති බවයි.   “ගර්භනී හෝ මව්කිරි දෙන කාන්තාවන් සඳහා බූස්ටර මාත්‍රාව නිර්දේශ කර තිබෙනවා,” ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.    

සෞඛ්‍ය විශේෂඥයින් මෙම අදහස් පළ කළේ රජයේ ප්‍රවෘත්ති දෙපාර්තමේන්තුවේ පැවැති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදීය  .

Recommended For You

About the Author: Thusal