ඉන්දියාව පිපිඤ්ඤා අලෙවියෙන් ඩොලර් මිලියන 200ක් උපයයි !

ඉන්දියාව ගෝලීය ගර්කින් ඉල්ලුමෙන් 15%ක් සපුරාලයි

ඉන්දියාව පසුගිය මූල්‍ය වර්ෂය තුළ කෘෂිකාර්මික සැකසූ නිෂ්පාදන, (අච්චාරු දමන පිපිඤ්ඤා හෝ ගර්කින් හෝ කෝනිකොන්) ඩොලර් මිලියන 200ක් වටිනා අපනයනය ඉක්මවා ගොස් ඇත. මේ සමඟ ලොව විශාලතම පිපිඤ්ඤා සහ ගර්කින් අපනයනය කරන්නා බවට ඉන්දියාව පත්ව ඇත.

ඉන්දීය වාණිජ හා කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශයට අනුව, 2021 අප්‍රේල්-ඔක්තෝබර් කාලය තුළ ඉන්දියාව පිපිඤ්ඤා සහ ගර්කින් මෙට්‍රික් ටොන් 1,23,846 (MT) දක්වා අපනයනය කර ඇති අතර එහි වටිනාකම ඩොලර් මිලියන 114 කි. 2020-21 දී ඉන්දියාව 2,23,515 ක් නැව්ගත කර ඇත. ඩොලර් මිලියන 223 ක වටිනාකමකින් යුත් පිපිඤ්ඤා සහ ගර්කින් මෙට්‍රික් ටොන් එකක් බව අමාත්‍යාංශය සඳුදා ප්‍රකාශ කළේය.

ඉන්දීය වාණිජ හා කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශයේ වානිජ දෙපාර්තමේන්තුවේ උපදෙස් අනුව කෘෂිකර්ම හා සැකසූ ආහාර නිෂ්පාදන අපනයන සංවර්ධන අධිකාරිය (APEDA) යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය, ගෝලීය වෙළෙඳපොළ තුළ නිෂ්පාදන ප්‍රවර්ධනය සහ සැකසීමේදී ආහාර සුරක්ෂිතතා කළමනාකරණ ක්‍රමය පිළිපැදීම සඳහා මුල පිරීම් ඒකක මාලාවක් ක්‍රියාත්මක කළේය.

ඉන්දියාවේ ගර්කින් නිෂ්පාදනය සහ අපනයනය කරන ප්‍රධාන සමාගම් 51ක් ඇත. ගර්කින් වර්ග දෙකකින් අපනයනය කරනු ලැබේ, ගෝලීය ගර්කින් අවශ්‍යතාවයෙන් ඉන්දියාව පමණක් එහි ඉල්ලුමෙන් 15%ක් සපුරාලයි. ඉන්දියානු ශාක ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතියෙන් යුක්ත වන අතර විදේශීය රටවල අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා නිපදවා ඇත.

“ඉන්දියාවේ, කර්නාටක, තමිල්නාඩු, ආන්ද්‍ර ප්‍රදේශ් සහ තෙලඟනා යන රටවල අච්චාරු දමන ලද පිපිඤ්ඤා ලෝකයට අපනයනය කිරීම සිත්ගන්නා කරුණකි. ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය, ප්‍රංශය, ජපානය, දකුණු කොරියාව, කැනඩාව, ඊශ්‍රායලය, ජර්මනිය ඇතුළු රටවල් 20කට අධික ප්‍රමාණයකට ඒවා ආනයනය කෙරෙනවා.

එහි අපනයන විභවය හැරුණු විට ගර්කින් කර්මාන්තය ග්‍රාමීය රැකියා උත්පාදනය සඳහා ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. අමාත්‍යාංශයට අනුව, ඉන්දියාවේ කුඩා ගොවීන් 90,000ක් පමණ කොන්ත්‍රාත් ගොවිතැන යටතේ ගර්කින් වගා කරයි.

ඔවුන්ගේ වාර්ෂික නිෂ්පාදන ප්‍රදේශය අක්කර 65,000 කි. සාමාන්යයෙන් ගර්කින් ගොවියෙකු ඉන්දියන් රුපියල් 40,000 ක ශුද්ධ ආදායමක් සහිතව රුපියල් 80,000 ක් උපයයි. එය දින 90 ක බෝගයක් නිසා ගොවීන් වාර්ෂිකව ගර්කින් බෝග දෙකක් ලබා ගැනීම සිත්ගන්නා කරුණකි.

සියලුම ගර්කින් නිෂ්පාදන සහ අපනයන සමාගම් ISO, BRC, IFS, FSSC 22000 සහතික ලත් සහ HACCP සහතික ලත් හෝ සියලුම සහතික ලබා ඇත. සියලුම ව්‍යවස්ථාපිත ප්‍රතිලාභ සේවකයින්ට ලබා දීම සහතික කරන සමාජ විගණන බොහෝ සමාගම් අනුගමනය කර ඇත.

indianewsnetwork

මේ සමඟ කෘෂිකාර්මික හා සැකසූ ආහාර නිෂ්පාදන අපනයන සංවර්ධන අධිකාරිය (APEDA) යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය, ගෝලීය වෙළෙඳපොළ තුළ නිෂ්පාදන ප්‍රවර්ධනය සහ සැකසුම් ඒකකවල ආහාර සුරක්ෂිතතා කළමනාකරණ පද්ධති පිළිපැදීම සඳහා විවිධ මුලපිරීම් සිදු කර ඇත.

Recommended For You

About the Author: Thusal