ඉන්දියාවේ ආධාර මත කෘත්‍රිම පාද නිෂ්පාදන කඳවුරක් ශ්‍රී ලංකාවේදී ආරම්භ කෙරේ

ජනවාරි 26 වැනි දින 73 වැනි ජනරජ දින සැමරුමෙන් ආරම්භ වූ ‘අසාදි කා අම්රිත් මහෝත්සව්’ (ඉන්දියාවේ නිදහසේ 75 වසර) සැමරීමේ සතියක සැමරුම් උත්සවයේ කොටසක් ලෙස ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවේ මාසයක් පුරා කෘත්‍රිම අත් පා ලබා දීමේ කඳවුරක් පවත්වයි.

මෙම කඳවුරට ඉන්දියාවේ සහායෙන් ශාරීරික ආබාධ සහිත පුද්ගලයින්ගේ ශාරීරික හා සමාජ-ආර්ථික පුනරුත්ථාපනය සඳහා ක්‍රියා කරන ඉන්දීය රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක් වන භගවාන් මහාවීර් වික්ලාං සහයතා කමිටුව (BMVSS) විසින් මෙහෙයවනු ලබන බව ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ ප්‍රකාශයක් පවසයි.

වාරිමාර්ග අමාත්‍ය සහ ඉන්දියා – ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තු මිත්‍රත්ව සංගමයේ සභාපති චමල් රාජපක්ෂ මහතා සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් ගෝපාල් බග්ලේ යන මහත්වරුන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් බදාදා ගම්පහ රණවිරු සේවා අධිකාරියේ පරිශ්‍රයේදී කඳවුර ආරම්භ කෙරිණි.

මෙම කඳවුර මසකට වැඩි කාලයක් පුරා දිවයිනේ විවිධ ප්‍රදේශ පුරා විසිරී සිටින ශ්‍රී ලාංකීය සමාජයේ ශාරීරික ආබාධ සහිත කොටසකට සේවා සපයනු ඇති බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

1975 දී ආරම්භ කරන ලද ජායිපූර් පදනම් කරගත් රාජ්‍ය නොවන සංවිධානය කෘතිම අත් පා සවි කිරීම සහ ඒ ආශ්‍රිත වෙනත් ආධාර සම්බන්ධයෙන් වෙනස් ආබාධ සහිත පුද්ගලයින් සඳහා වන ලොව විශාලතම සංවිධානය ද වේ.

2010 මාර්තු-අප්‍රේල් මාසවල වවුනියාව; සහ 2011 සැප්තැම්බර් මාසයේදී යාපනය වශයෙන් භගවාන් මහාවීර් වික්ලාං සහයතා කමිටුව මීට පෙර ශ්‍රී ලංකාවේ කඳවුරු දෙකක් සංවිධානය කර තිබිණ.

2,500 කට වැඩි පිරිසක් මෙම කඳවුරුවලින් ප්‍රතිලාභ ලබා ඇති අතර 1,600 කට වැඩි පිරිසකට පමණක් ‘ජයිපූර් පාදය’ ලැබුණි.

එම ප්‍රකාශයට අනුව, ශ්‍රී ලංකාවේ කෘත්‍රිම අත් පා සවි කිරීමේ කඳවුර විවෘත කිරීම ජනවාරි 26 වන දින 73 වන ජනරජ දින සැමරුම් උත්සවයෙන් ආරම්භ වූ Azadi ka Amrit Mahotsav’ (ඉන්දියාවේ නිදහසේ 75 වසර) සැමරීම සඳහා සතියක් පුරා පැවැත්වෙන සැමරුම්වල කොටසකි. .

මෙම සැමරුම් ඉන්දියාවේ බෞද්ධ උරුමයන් පිළිබඳ ප්‍රදර්ශනයකින් සමන්විත වන අතර, කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ ශ්‍රී පාලී මණ්ඩපයේ ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර්ගේ පිළිරුව නිරාවරණය කිරීම ඇතුළු තවත් දේ ඇතුළත් බව එහි සඳහන් වේ.

ශ්‍රී ලංකා රජයේ ප්‍රමුඛතාවලට අනුකූලව ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාවගේ ජීවිතවලට ප්‍රත්‍යක්ෂ බලපෑමක් ඇති කිරීමේ ශ්‍රී ලංකාව සමඟ සංවර්ධන හවුල්කාරිත්වයේ ඉන්දීය රජයේ මාර්ගෝපදේශක දර්ශනය කෘත්‍රිම අත් පා සවි කිරීමේ කඳවුර මගින් නිදර්ශනය කරයි.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal