5 වන ස්ක්‍රෝපේන් සබ්මැරීනය, ‘වාගීර්’, මංගල මුහුදු අත්හදා බැලීම් ආරම්භ කරයි

මෙම සබ්මැරීනය මේ වසර අගදී නාවික හමුදාවට භාර දීමට පෙර දැඩි අත්හදා බැලීම්වලට භාජනය වනු ඇත.

ඉන්දියාවේ පස්වන ස්ක්‍රෝපේන් සබ්මැරීනය වන වාගීර්, පෙබරවාරි 1 වන දින මුම්බායි සිට සිය පළමු මුහුදු ගමන ආරම්භ කරන ලදී.

2020 නොවැම්බර් මස මැසගොන් ඩොක් නැව් සාදන්නන්ගේ සීමා සහිත සමාගම ආරම්භ කරන ලද ව්‍යාපෘති 75 හි පස්වන සබ්මැරීනය මෙම වසර අගදී ඉන්දීය නාවික හමුදාවට සම්බන්ධ කෙරේ. සබ්මැරීනය 2020 නොවැම්බර් මාසයේදී මැසගොන් ඩොක් නැව් සාදන්නන්ගේ සීමා සහිත සමාගම හි කන්හෝජි ඇන්ග්රේ තෙත් ද්‍ර‌ෝණියෙන් දියත් කරන ලදී. සබ්මැරීනය වාගීර් ලෙස නම් කරනු ලැබීය.

1973 සිට 2001 දක්වා නාවික හමුදාවේ සේවය කළ රුසියාවේ වේලා පන්තියේ සබ්මැරීනයක් වන INS වාගීර් වෙතින් ‘වාගීර්’ යන නම ව්‍යුත්පන්න වී ඇත. එහි මුහුදු ප්‍රහාර අතරතුර, සබ්මැරීනය එහි ප්‍රචාලන පද්ධති ඇතුළු මුහුදේ ඇති සියලුම පද්ධතිවල දැඩි අත්හදා බැලීම් වලට භාජනය වනු ඇත. ,

කොවිඩ් වසංගතය මධ්‍යයේ මැසගොන් ඩොක් නැව් සාදන්නන්ගේ සීමා සහිත සමාගම විසින් 2021 දී ස්ක්‍රෝපේන් සබ්මැරීන දෙකක් ලබා දුන් අතර “පස්වන සබ්මැරීනයේ මුහුදු අත්හදා බැලීම් ආරම්භ කිරීම සැලකිය යුතු සන්ධිස්ථානයක්” බව ඉන්දීය ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පවසයි.

මෙම සබ්මැරීනවලට මතුපිටට එරෙහි යුද්ධ, සබ්මැරීන් විරෝධී යුද්ධ, බුද්ධි තොරතුරු රැස් කිරීම, බිම් බෝම්බ දැමීම සහ ප්‍රදේශ නිරීක්ෂණ වැනි මෙහෙයුම් සිදු කළ හැකිය.

ස්ක්‍රෝපේන් පන්තියේ සබ්මැරීන ඉන්දියානු නාවික හමුදාවට ප්‍රධාන සම්පතක් වන අතර විවිධ වර්ගයේ ටෝපිඩෝ සහ මිසයිල පද්ධති දියත් කිරීමේ හැකියාව ඇත. ඔවුන් නිරීක්ෂණ සහ බුද්ධි තොරතුරු රැස්කිරීමේ යාන්ත්‍රණ රාශියකින් ද සමන්විත වේ.

ඇනවුම් කර ඇති සබ්මැරීන හයෙන් කල්වාරි, ඛන්ඩේරි, කරන්ජ් සහ වේලා හතරක් ඉන්දීය නාවික හමුදාවට ඇතුළත් කර ඇත.

සිව්වන ස්ක්‍රෝපේන්, වේලා, මුහුදු අත්හදා බැලීම් ආරම්භ කර ඇති අතර, හයවන සහ අවසාන සබ්මැරීනය වන වග්ෂීර් සංවර්ධන අදියරේ පවතී. මෙම සියලුම සබ්මැරීනවලට උසස් සටන් හැකියාවන් ඇත.

2021 ජූලි මාසයේදී, නරේන්ද්‍ර මෝදි රජය, නව පරම්පරාවේ සාම්ප්‍රදායික රහසිගත සබ්මැරීන හයක් විදේශ සහයෝගීතාවයෙන් ඉන්දියාවේ ඉදිකිරීමට දිගුකාලීනව අපේක්ෂිත ව්‍යාපෘතිය සඳහා ටෙන්ඩරයක් නිකුත් කළේය.

INDIANEWSNETWORK

Recommended For You

About the Author: Thusal