ඉන්දියාව බීජිං ශීත ඔලිම්පික් උළෙල ‘රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකව වර්ජනය කරයි’

ලේ වැකි ගැල්වාන් ගැටුමට සම්බන්ධ චීන මහජන විමුක්ති හමුදාවේ අණදෙන නිලධාරියා බීජිං හි ශීත ඍතු ඔලිම්පික් ගිනිසිළුව රැගෙන යාමට තෝරා ගැනීමෙන් පසුව මෙම තීරණය ගෙන ඇත.

2020 ගැල්වාන් නිම්නයේ ගැටුමට සම්බන්ධ වූ චීන මහජන විමුක්ති හමුදාවේ අණදෙන නිලධාරි ෆී ෆබාඕ(Qi Fabao) බදාදා බීජිං හි පැවති ශීත ඍතු ඔලිම්පික් පන්දම් රැලියේදී පන්දම් දරන්නා ලෙස පත් කිරීමට චීනය ගත් තීරණයට ඉන්දියාව ප්‍රබල ව්‍යතිරේකයක් ගෙන ඇත.

මෙම තේරීම “කණගාටුදායක” ලෙස නම් කරමින්, ඉන්දියාව, ශීත ඍතු ඔලිම්පික් උළෙලේ සමාරම්භක හෝ සමාප්ති උත්සව රාජතාන්ත්‍රිකව වර්ජනය කිරීමට තීරණය කර ඇත.

“ශීත බීජිං ඔලිම්පික් උළෙලේ සමාරම්භක හෝ සමාප්ති උත්සවයට බීජිං හි ඉන්දීය තානාපති කාර්යාලයේ අපගේ භාරදූර නිලධාරීන් සහභාගී නොවන බව මම දැනුම් දීමට කැමැත්තෙමි,” විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශක අරින්දම් බග්චි බ්‍රහස්පතින්දා සතිපතා මාධ්‍ය හමුවේදී පැවසීය.

“ඔලිම්පික් වැනි ඉසව්වක් දේශපාලනීකරණය කිරීමට චීන පාර්ශවය තෝරා ගැනීම ඇත්තෙන්ම කණගාටුදායකයි,” ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශක වැඩිදුරටත් පැවසීය.

සිකුරාදා, ශීත ඍතු ඔලිම්පික් උළෙල චීනයේ දී විවෘත වන්නේ චීන ජනාධිපති ෂී ජින්පින් සහ රුසියාවේ ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින්, මධ්‍යම ආසියානු ජනාධිපතිවරුන් පස් දෙනෙකු සහ පකිස්ථාන අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් ඇතුළු ලෝක නායකයින්ගේ සහභාගීත්වයෙන් යුත් උත්කර්ෂවත් උත්සවයකින් ය.

ෆී ෆබාඕ(Qi Fabao) පන්දම් දරන්නා ලෙස තෝරා ගැනීමෙන් පසු උත්සවයට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික මග හැරීමක් ලබා දීමට ඉන්දියාව තීරණය කර ඇත.චීනයේ කොමියුනිස්ට් පක්ෂය විසින් පවත්වාගෙන යන ග්ලෝබල් ටයිම්ස් පුවත්පතට අනුව, ෆී ෆබාඕ(Qi Fabao) යනු 2020 ජුනි 15 වන දින ගැල්වාන් නිම්න ගැටුමේදී හිසට තුවාල වීමෙන් පසු චීන හමුදාවේ ගෞරවයට පාත්‍ර වූ චීන මහජන විමුක්ති හමුදාවේ රෙජිමේන්තු අණදෙන නිලධාරියා විය.

නැගෙනහිර ලඩාක් හි ගැල්වාන් නිම්නයේ දී ජුනි 15-16 රාත්‍රියේ චීන මහජන විමුක්ති හමුදාවේ භටයන් සමඟ ඇති වූ ප්‍රචණ්ඩ ගැටුම්වලින් ඉන්දීය සොල්දාදුවන් 20 ක් පමණ මිය ගියහ. මෙම ගැටුම සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාව චීනයට දොස් පවරා තිබුණේ චීනය සැබෑ පාලන රේඛාව ඔස්සේ පවතින තත්ත්වය වෙනස් කිරීමට උත්සාහ කළ බව පවසමිනි.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal