රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර්ගේ රුව කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයේ හොරණ ශ්‍රී පාලී මණ්ඩපයේ දී නිරාවරණය කෙරේ

රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් තෙවරක් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ ඇත – ඒ 1922, 1928 සහ 1934 දී ය.

නොබෙල් ත්‍යාගලාභී ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ වසර 100ක් පිරීම නිමිත්තෙන් කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලය, ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය සමඟ එක්ව පසුගිය සතියේ එම විශ්වවිද්‍යාලයේ ශ්‍රී පාලී මණ්ඩපයේදී තාගෝර් කවියාගේ පිළිරුවක් නිරාවරණය කළේය.පිළිරුව නිරාවරණය කිරීමේ විශේෂ උත්සවයක් බ්‍රහස්පතින්දා පැවැත්විණි.

ඉන්දීය රජයේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ සංස්කෘතික සබඳතා සඳහා වූ ඉන්දීය කවුන්සිලය (ICCR) විසින් මෙම තාගෝර්ගේ ලෝකඩ රුව තිළිණ කර ඇති බව ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා වන ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය ජී.එල්. පීරිස්, ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් ගෝපාල් බග්ලේ සහ ජාතික උරුමයන්, රංග කලා සහ ග්‍රාමීය ප්‍රවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍ය විදුර වික්‍රමනායක මහතා සමඟින් ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් තුමාගේ පිළිරුව නිරාවරණය කර මල්මාලා පළඳවන ලදී.

1922, 1928 සහ 1934 වසර වලදී තෙවරක් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණි ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් තුමාගේ හදවතේ ශ්‍රී ලංකාවට විශේෂ ස්ථානයක් හිමි වූ බව විවෘත කිරීමේ උත්සවයේදී ශ්‍රී ලංකා විදේශ අමාත්‍ය පීරිස් මහතා අවධාරණය කළේය.

ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් තුමාගේ තෙවැනි සංචාරය ශ්‍රී පාලියේ අත්තිවාරම සඳහා සිහිපත් වන බව එම නිවේදනයේ දැක්වේ.

එවකට මෙම සංචාරය සඳහා ආරාධනය තාගෝර් වෙත කරන ලද්දේ ප්‍රමුඛ පෙළේ ව්‍යවසායකයෙකු සහ සමාජ ප්‍රතිසංස්කරණකරුවෙකු වූ ඔහුගේ ඥාතියකු වන විලිමට් ඒ පෙරේරා විසින් බව අමාත්‍ය පීරිස් සිහිපත් කළ බව ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය පවසයි.

විලිමට් ඒ පෙරේරා මීට පෙර ඉන්දියාවේ බටහිර බෙංගාලයේ ශාන්තිනිකේතනයේ විශ්ව භාරතී වෙත ගිය බවත් ගුරුදේව්ගේ ක්‍රියා සහ සිතුවිලි මෙන්ම ආයතනයේ සාරධර්ම කෙරෙහි පැහැදීමක් ඇති වූ බවත්, ඔහු ශ්‍රී ලංකාවේ එවැනිම ආයතනයක් පිහිටුවීමට එකල අධිෂ්ඨාන කළ බවත් ඔහු සිහිපත් කළේය.

ඔහුගේ ආරාධනය මත ගුරුදේව් තාගෝර් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ 1934 මැයි 20 වන දින නව ආයතනයට අඩිතාලම දැමුවේය. ඔහු යෝජනා කළේ නව ආයතනය ශ්‍රී පාලිය ලෙස නම් කළ යුතු බවයි.

ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් බග්ලේ විසින් තාගෝර් ශ්‍රී ලංකාව කෙරෙහි දැක්වූ ආදරය සිහිපත් කළේය.1934දී ශ්‍රී ලංකා සංචාරයේදී තාගෝර්ගේ එක් කථාවක් උපුටා දැක්වීය. එහිදී ඔහු පැවසුවේ, “ඉන්දියාවේ ආත්මය වරක් ලංකාවට පැමිණියේය… කවියෙකු ලෙස, කථා කරන මගේ උත්සාහය තුළින් එම පැරණි මනසේ ඇසුර කලාවේ සෘජු භාෂාවක් හරහා.ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීම මගේ මෙහෙවර යැයි මහ කොමසාරිස්වරයා පැවසීය.

ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර්තුමාගේ ප්‍රතිමාව තිළිණය පිළිගෙන ඔහු විසින් මුල්ගල තැබූ ආයතනයේම එය ස්ථාපනය කරමින් තාගෝර්තුමාගේ උරුමයට ගෞරව කිරීම පිළිබඳව මහ කොමසාරිස්වරයා කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයට සිය ප්‍රසාදය පළ කළ බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

මෙම අවස්ථාවට සහභාගි වූ කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයේ උපකුලපතිනි ජේෂ්ඨ මහාචාර්ය චන්ද්‍රිකා එන්. විජයරත්න සහ කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයේ ශ්‍රී පාලී මණ්ඩපයේ මණ්ඩපාධිපති ආචාර්ය ප්‍රතිභා මහානාමහේවා යන මහත්ම මහත්මීහු ද ඉන්දියාව සහ ශ්‍රී ලංකාව අතර පවතින සමීප සංස්කෘතික සබඳතාවයන් ඉස්මතු කළහ.

ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ ප්‍රකාශයට අනුව, ඉන්දියාවේ උසස් අධ්‍යාපනය සඳහා ශිෂ්‍යත්ව පිරිනැමීමෙන් විශ්වවිද්‍යාලයට මෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ සිසුන්ට ඔවුන්ගේ සහයෝගය ලබා දීම පිළිබඳව ජේෂ්ඨ මහාචාර්ය විජයරත්න සහ ආචාර්ය මහානාමහේවා ඉන්දීය රජයට සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයට ස්තුතිය පුද කළහ.

මෙම අවස්ථාවෙහිදී, කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ සිසුන් විසින් රබීන්ද්‍ර සංගීතය, හින්දි සංගීතය මෙන්ම ඉන්දියාවේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ තෝරාගත් නර්තන ආකෘතීන් මත පදනම් වූ විශේෂ සංස්කෘතික ප්‍රසංග ඉදිරිපත් කර දෙරට අතර ශක්තිමත් හා ගැඹුරු සංස්කෘතික බැඳීම් විදහා දැක්වීය.

මෙම රංගනයන් බෙහෙවින් අගය කරන ලද අතර සමාජ මාධ්‍ය හරහා වෙබ් විකාශනය කරන ලද බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් විසින් 1921 දී විශ්ව භාරතී ආරම්භ කළේ ඉගෙනීමේ හා කලා මධ්‍යස්ථානයේ විශිෂ්ට ආසනයක් ලෙස බව මතක තබා ගත හැකිය.

සිංහල මුද්‍රා නාට්‍ය කලාවේ පුරෝගාමීන් වන ප්‍රේමකුමාර එපිටවල සහ දේශමාන්‍ය චිත්‍රසේන 1940 දශකයේ මුල් භාගයේ ශාන්තිනිකේතනයේ ඉගෙනුම ලැබූ බව එම නිවේදනයේ සඳහන් වේ.

එසේම එඩ්වින් සමරදිවාකර, සූර්ය ශංකර් මොල්ලිගොඩ, ආනන්ද සමරකෝන්, සුනිල් ශාන්ත, ලයනල් එදිරිසිංහ, ඩබ්ලිව්.බී. මකුලොලුව, සහ සෝමබන්ධු සහ ආනන්ද සමරකෝන් වැනි චිත්‍ර ශිල්පීන් (ඔහු සංගීතඥයෙක් ද විය) ශාන්තිනිකේතනයේ ඉගෙනුම ලැබීය.

අදටත් ශ්‍රී ලංකාව ඇතුළු ලොව පුරා සිටින කලාකරුවන් සහ විද්වතුන් විශාල පිරිසක් ගුරුදේව රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර්තුමාගේ උරුමයෙන් ආභාසය ලබන බව ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය නිවේදනය කරයි.

තාගෝර්ගේ ගීතාංජලී ද බොහෝ වාරයක් සිංහලට පරිවර්තනය වී ඇති බව එහි සඳහන් වේ.

ගුරුදේව් තාගෝර් කෙරෙහි ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාව දක්වන ගැඹුරු ගෞරවය මෙයින් ඉස්මතු වේ. නොබෙල් ත්‍යාගලාභී ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් මහතා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ වසර 100 ක් පිරීම නිමිත්තෙන් මෙම බැඳීම යළි ඇති කිරීම සඳහා මෙවර විශේෂ වැඩසටහන් සංවිධානය කරන බව එම නිවේදනයේ සඳහන් වේ.

කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ ශ්‍රී පාලී මණ්ඩපයේ වාර්ෂික ඉහළම අධ්‍යයන වාර්තා හිමියා ඇගයීම සඳහා ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය විසින් ගුරුදේව් රබීන්ද්‍රනාත් තාගෝර්ගේ නමින් රන් පදක්කමක් මෑතකදී ආයතනගත කර ඇත.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal