ඉන්දියාව සහ ප්‍රංශය නිල් ආර්ථිකය සහ සාගර පාලනය පිළිබඳ මාර්ග සිතියම සම්මත කරයි

ආයතනික, ආර්ථික, යටිතල පහසුකම් සහ විද්‍යාත්මක සහයෝගීතාවයෙන් නිල් ආර්ථික ක්ෂේත්‍රයේ හවුල්කාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීමට උත්සාහ කරන නිල් ආර්ථිකය සහ සාගර පාලනය පිළිබඳ මාර්ග සිතියමක් ඉන්දියාව සහ ප්‍රංශය ඉරිදා සම්මත කළහ.

ප්‍රංශයේ සංචාරයක නිරත ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර්, ප්‍රංශ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය, යුරෝපා සහ විදේශ කටයුතු පිළිබඳ ප්‍රංශ අමාත්‍ය ජීන්-යෙව්ස් ලී ඩ්‍රියන් සමඟ ද්විපාර්ශවික සාකච්ඡා පැවැත්වූ බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය (ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය) නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

කොවිඩ්-19 වසංගතය කාලසීමාව තුලදි ඉන්දියාව සහ ප්‍රංශය අතර සමීප සහයෝගීතාවය අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනාම අගය කළේය., විශේෂයෙන් වෙළඳ සහ ආයෝජන, ආරක්ෂක, සෞඛ්‍ය, අධ්‍යාපනය, පර්යේෂණ සහ නවෝත්පාදන, බලශක්ති සහ දේශගුණික විපර්යාස යන ක්ෂේත්‍රවල උපායමාර්ගික හවුල්කාරිත්වය තවදුරටත් පුළුල් කිරීමට එකඟ වූ බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස් වාර්තා කරයි.

මෙම ප්‍රයත්නයේ කොටසක් ලෙස, ආයතනික, ආර්ථික, යටිතල පහසුකම් සහ විද්‍යාත්මක සහයෝගීතාවයෙන් නිල් ආර්ථික ක්‍ෂේත්‍රයේ හවුල්කාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීම අරමුණු කරගත් ‘නිල් ආර්ථිකය සහ සාගර පාලනය පිළිබඳ ඉන්දියා-ප්‍රංශ මාර්ග සිතියම’ දෙපාර්ශ්වයම සම්මත කර ගත් බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ. .

ජනතාව අතර සබඳතා තවදුරටත් පහසු කර ගැනීමේ අරමුණින් ක්‍රීඩා ක්ෂේත්‍රයේ සහයෝගීතාව අඛණ්ඩව පවත්වා ගෙන යාමට අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා එකඟ විය..

මීට අමතරව, ඉන්දියාවේ සහ ප්‍රංශයේ අදාළ බලධාරීන් අතර රාජ්‍ය පරිපාලනය සහ පරිපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ පිළිබඳ දිගුකාලීන සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීමට ඔවුන් එකඟ වූ බව එම නිවේදනයේ දැක්වේ.

විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය දෙපළ ප්‍රධාන කලාපීය සහ ගෝලීය ගැටළු, විශේෂයෙන් ඉන්දියාව-යුරෝපා සංගමය පිළිබඳ සබඳතාව සහ මෙම වසරේ ජනවාරි 1 වන දින ආරම්භ වූ යුරෝපා සංගම් කවුන්සිලයේ ප්‍රංශ සභාපති ධුරයේ ප්‍රමුඛතා පිළිබඳව ද සාකච්ඡා කළ බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

මෙම සන්දර්භය තුළ, පෙබරවාරි 22 වන දින ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ සහයෝගීතාව පිළිබඳ යුරෝපා සංගම් අමාත්‍ය සංසදයක් පැවැත්වීමේ ප්‍රංශ මුලපිරීම ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා අගය කළේය. එහිදී ඔහු ඉන්දු-පැසිෆික් සහ යුරෝපා සංගම් රටවල තවත් අමාත්‍යවරුන් කිහිප දෙනෙකු සමඟ සහභාගී වනු ඇති බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

ප්‍රංශ සභාපති ධූරය යටතේ ඉන්දියාව-යුරෝපා සංගම් සබඳතා තීව්‍ර කිරීමටත්, ඉන්දියා-යුරෝපා සංගමයේ නිදහස් වෙළඳ සහ ආයෝජන ගිවිසුම් පිළිබඳ සාකච්ඡා ආරම්භ කිරීමටත්, ඉන්දියා-යුරෝපා සංගම් සම්බන්ධතා හවුල්කාරිත්වය ක්‍රියාත්මක කිරීමටත් ඔවුන් එකඟ වූ බව එහි වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

යුරෝපා සංගම් අමාත්‍ය සංසදයේ සන්දර්භය තුළ, පෙබරවාරි 22 වන දින යුරෝපා සංගම් සංසදයේදී ‘ඉන්දු-පැසිෆික් උද්‍යාන හවුල්කාරිත්වය’ සඳහා ඉන්දු-ප්‍රංශ කැඳවීම ඒකාබද්ධව දියත් කිරීමට අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා එකඟ වූ බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශ ප්‍රකාශය දන්වා සිටියේය.

ප්‍රධාන ඉන්දු-පැසිෆික් රාජ්‍ය සහ පෞද්ගලික ස්වභාවික උද්‍යාන කළමනාකරුවන් අතර කලාපයේ පවතින අත්දැකීම්,ප්‍රවීණත්වය එක්රැස් කිරීම සහ බෙදාගැනීම මගින් ආරක්ෂිත ප්‍රදේශ තිරසාර කළමනාකරණයට අනුව ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපය තුළ ධාරිතාවයන් ගොඩනැගීම මෙම හවුල්කාරිත්වයේ අරමුණයි.

එම ප්‍රකාශයට අනුව අමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා ඇෆ්ගනිස්ථානයේ තත්ත්වය, ඒකාබද්ධ විස්තීරණ ක්‍රියාකාරී සැලැස්ම(JCPOA) සහ යුක්රේනයේ වර්ධනය වෙමින් පවතින තත්ත්වය පිළිබඳව ද අදහස් හුවමාරු කර ගත්හ.

ඔවුන් බහුපාර්ශ්විකත්වයේ මූලධර්ම සහ නීති-පාදක නියෝගයක් සඳහා ඔවුන්ගේ හවුල් කැපවීම නැවත අවධාරණය කළහ. අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් සැලකිලිමත් වන කරුණු සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ සම්බන්ධීකරණය කිරීමට එකඟ වූ බව එහි වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ.

ප්‍රංශ සංචාරය අතරතුර, ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් අනෙකුත් ප්‍රංශ සම්භාවනීය අමුත්තන්, යුරෝපා සංගම් කොමසාරිස්වරුන් මෙන්ම යුරෝපා සංගම් ඉන්දු-පැසිෆික් සංසදයට සහභාගී වන අනෙකුත් ඉන්දු-පැසිෆික් රටවල විදේශ අමාත්‍යවරුන් සමඟ ද රැස්වීම් පවත්වනු ඇති බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය ප්‍රකාශ කළේය.

indianewsnetwork

Recommended For You

About the Author: Thusal